Dodaj produkty podając kody
Mięta
( ilość produktów: 2 )Mięta jest szczególnie znana ze swoich właściwości leczniczych i orzeźwiających.
Uspokaja żołądek, pozytywnie wpływa na metabolizm oraz wspomaga procesy trawienne. Posiada także działanie uspokajające i ochładza w upalne dni. Znajduje również różnorodne zastosowanie w kuchni: jest dodatkiem do wielu deserów, dań mięsnych i warzywnych oraz naparów. Mięta ma szerokie zastosowanie w rozmaitych dziedzinach, sprawiając, że jest jednym z najpopularniejszych ziół leczniczych. Przypuszcza się, że nazwę mięta zaczerpnęła od greckiej bogini. Według mitu nimfa Mintho, którą Hades, dla ochrony przed zazdrosną żoną, Persefoną, zmienił w roślinę. Z kolei Rzymianie utożsamiali Mente z boginią rozumu. Miała ona pobudzać umysł i łagodzić migreny, co było cenną właściwością, zwłaszcza wśród polityków i filozofów, z jakich słynęło starożytne imperium.
Mięta odmiany
W uprawie mięta posiada liczne odmiany, które posiadają odmienny zapach oraz smak. Na rynku istnieje wiele rodzajów, które można z powodzeniem hodować na balkonie lub tarasie, jak i w przydomowych ogródkach. Najpopularniejsze odmiany: mięta pieprzowa, mięta zielona, mięta cytrynowa, mięta polna, mięta marokańska, mięta ananasowa, mięta kosmata, mięta kędzierzawa.
Mięta uprawa
Mięta jest byliną, która zimuje w ziemi, a kwitnie w czerwcu i lipcu, wtedy też posiada najsilniejsze właściwości. W amatorskiej uprawie zbierana jest jednak na bieżąco, w zależności od potrzeb. Nie wymaga specjalnych warunków glebowych, potrzeba jej żyznej gleby zasobnej w wapń i próchnicę. Należy także pamiętać, aby zapewnić jej duże ilości wody, zwłaszcza w czasie długotrwałych upałów, ponieważ może szybko uschnąć. Jeżeli planujemy uprawiać ją w doniczkach, musimy pamiętać, aby zapewnić jej warunki podobne do naturalnych, co oznacza, że konieczne jest intensywne nawożenie. W ogrodzie, bez odpowiedniej kontroli, może się rozrosnąć, zaburzając panującą w nim harmonię. Mięta uwielbia dobrze nasłonecznione stanowiska. Należy również pamiętać, że jest atrakcyjnym celem gąsienic motyli, law skoczka czy chrząszczy.
Mięta zastosowanie
Szeroko wykorzystuje się jej liście – zarówno świeżo zerwane, jak i suszone – do przyrządzania naparów, w tym popularnej „miętówki”. Mięta na zgagę czy problemy żołądkowe to świetny sposób na radzenie sobie z drobnymi dolegliwościami, bez uciekania się do stosowania środków przeciwbólowych. Farmaceutyki, choć mają silniejsze i pewniejsze działanie, negatywnie wpływają na nasz organizm, co może stanowić problem, np. dla kobiet w ciąży. Mięta wspomaga wydzielanie soku żółciowego, dzięki czemu doskonale nadaje się na problemy żołądkowe. Świetnie sprawdza się także w przypadku bólów mięśni gładkich, jak również przy kłopotach z apetytem. Wykorzystywana jest także przy kłopotach z niedrożnością dróg oddechowych. Zalecane są inhalacje naparami z mięty, które wspomagają układ oddechowy oraz łagodzą bóle. Mięta posiada także właściwości odkażające i uśmierzające. Stosuje się ją na obrzęki, bóle ucha. Pomaga także na świeży oddech, a dzięki wydzielaniu soku mentolowego, wykorzystywana jest przy produkcji łagodnych tabletek na uspokojenie.