Hortensja

( ilość produktów: 124 )

hortensja- odmiany uprawa sadzenie sadzonki cena

Hortensje to piękne krzewy ozdobne, których niesamowita dekoracyjność i okazały wygląd sprawiają, że jest ona dość popularną ozdobą przydomowych ogrodów. Koliste, bujne kwiatostany hortensji zachwycają swoim nieprzeciętnym wyglądem, a jej nienachlany zapach pobudza zmysły. Hortensje ze względu na swój oryginalny wygląd są niezwykle pożądanym upiększeniem domów i ogrodów, królując nad innymi krzewami ozdobnymi w obfitości i efektowności swoich kwiatów.

Niewielkie kwiaty hortensji w bujnych kwiatostanach

Hortensja to krzew ozdobny, który ze swej rodzinnej, dalekowschodniej Japonii przybył do Europy w XVIII wieku. Kraj kwitnącej wiśni znany jest wszystkim ze swych zapierających dech w piersiach ogrodów, które najpiękniej prezentują się wiosną. Hortensja nie wyróżnia się na tle kwitnących tam kwiatów, idealnie komponując się na tle innych, bujnie kwitnących krzewów. Hortensja nie jest najprostszą w uprawie rośliną, co jednak nie zniechęca do jej hodowli ogrodników, ponieważ rekompensuje włożony w nią trud niezwykle urzekającym wyglądem. Łacińska nazwa tego krzewu ozdobnego to hydrangeam, co oznacza pojemnik na wodę i sugeruje duże wymagania względem nawadniania. Hortensja faktycznie lubi dużą wilgotność, przez co niekiedy nazywana jest kwiatem wodnym. Z tego też względu hortensje najpełniej rozkwitają w rejonach morskich, w Polsce ich ulubionym regionem jest Pomorze. Nie w każdym ogrodzie hortensja przyjmie się jednakowo dorodnie, ponieważ nie wszyscy są w stanie spełnić jej wygórowane wymagania. Ten jednak, kto podejmie się wyzwania i włoży odpowiedni wysiłek w hodowlę i pielęgnację tego krzewu ozdobnego, będzie posiadał w pełni baśniowy ogród, w którym hortensja rozsieje swój urok i czar.

Ogród marzeń, czyli królestwo hortensji - wiele odmian i kolorów

Hortensje zachwycają swą urodą, kwitnąc od lipca do września. Wtedy te kwiaty ogrodowe zdumiewają swoimi barwnymi kulami kwiatów, nadając każdemu ogrodowi nieco orientalnego charakteru. Te niezwykle dekoracyjne krzewy ozdobne wymagają wiele od swych hodowców, jednak spełniając ich oczekiwania, możemy chwalić się swym iście baśniowym ogrodem, który pobudza zmysły i wyobraźnię.

  • Wymagania względem podłoża, uprawa i sadzenie

Jak wiele kwiatów ogrodowych, hortensja nie lubi nadmiernego wiatru, dlatego należy zadbać o jej odpowiednie osłonięcie. Ten krzew ozdobny ceni sobie nasłonecznione miejsca. Warto jednak pamiętać, aby nie sadzić hortensji na terenach, gdzie słońca może być w nadmiarze, gdyż będzie to sprzyjało jej wysuszaniu, a ten krzew ozdobny, jako wodny kwiat, musi mieć stałą wilgotność podłoża. Z tego też względu trzeba zadbać o półcień dla hortensji, ponieważ jej kwiaty będą usychać w pełnym słońcu. Jednym z podstawowych zasad w hodowli hortensji jest zapewnienie jej dużego nawodnienia, dlatego należy przestrzegać regularnego podlewania tego okazałego krzewu ozdobnego. Szczególnie ważne jest, by hortensja miała wystarczającą wilgotność w okresie kwitnienia. Zaniedbanie tego wymogu sprawi że wyschnie, a jej kwiaty będą już przez cały sezon zniekształcone, czego nie da się odratować. Hortensje posiadają dość wygórowane oczekiwania również względem gleby. Idealną dla tych kwiatów ogrodowych będzie próchnicza i żyzna, dobrze przepuszczalna ziemia, o kwaśnym bądź lekko kwaśnym odczynie. Hortensja to kwiat wyjątkowy i niespotykany, ponieważ potrafi zmienić kolor w zależności od odczynu podłoża. Na kwaśniejszym terenie kolor jej kwiatów będzie intensywniejszy i pełniejszy, na lekko kwaśnym barwa płatków stanie się delikatniejsza. Aby zasadzić hortensje należy wykopać dość obszerny dół, następnie zaprawić go kwaśną próchnicą, wymieszaną z odkwaszoną ziemią ogrodową. W tak przygotowane miejsce wsadzamy hortensję, którą przykrywamy obornikiem bydlęcym lub krowiakiem granulowanym i zasypujemy kwiat ogrodowy ziemią. Musimy ją ugnieść w taki sposób, by powstało zagłębienie. Dzięki niemu możliwe będzie zatrzymanie większej ilości wody, która niezbędna jest do prawidłowego rozwoju hortensji. Na koniec zasadzony krzew ozdobny należy wyściółkować korą i obficie podlać wodą.

  • Pielęgnacja i cięcie

Aby osiągnąć najpełniejsze efekty w rozwoju hortensji, trzeba pamiętać o jej regularnym nawożeniu. Te krzewy ozdobne wymagają specjalnego nawozu do hortensji, dostępnego w sklepach ogrodniczych. Najlepszy będzie nawóz płynny, ponieważ najefektywniej wsiąka w glebę i bezpośrednio dostarcza im niezbędnych składników odżywczych. Najwydajniej będzie nawozić hortensję co dwa tygodnie, od momentu wznowienia wegetacji, po zakończenie okresu kwitnienia. Przycinanie hortensji jest zależne od jej gatunku. Jednak w każdym przypadku należy wiosną wyciąć martwe i zbytnio chylące się ku ziemi pędy. Odciąży to hortensję, która będzie mogła kwitnąć bardziej obficie. Warto też przycinać ten kwiat ogrodowy o ¼ jej wysokości, ponieważ zintensyfikuje to rozwój nowych pąków, a dodatkowo rozkwitną one bujniej. Jednak należy zaniechać podcinania hortensji późnym latem, ponieważ pobudzi to do wzrostu krzew ozdobny, a młode pąki zwiędną przy obniżeniu temperatur. Na zimę trzeba hortensję zabezpieczyć, ponieważ jest wyjątkowo nieodporna na mróz. Za systematyczną i dokładną pielęgnację, hortensja odwdzięcza się niesamowitą bujnością kwiatów, które formują się koliście, zapewniając niezapomniany wygląd i niesamowitą dekoracyjność, o subtelnym, przyjemnym zapachu.

 

pixel