Hortensje - Jak uprawiać i ciąć te piękne kwiaty

( ilość produktów: 52 )

hortensja- odmiany uprawa sadzenie sadzonki cena

Hortensja - królowa ogrodów - ogólne informacje o hortensjach

Co to jest hortensja? Jest to roślina ozdobna, która zachwyca swoimi dużymi kwiatostanami. Jest to krzew ogrodowy, który charakteryzuje się efektownymi kolorami kwiatów. Hortensje to rośliny ozdobne, które cieszą oko niezależnie od odmiany.

Jakie są popularne gatunki hortensji? Istnieje wiele odmian, w tym ogrodowe, bukietowe, pnące oraz hortensja krzewiasta. Najbardziej znane odmiany to Hortensja ogrodowa macrophylla krzewiasta, bukietowa (paniculata), pnąca (petiolaris), sztywna (arborescens), dębolistna (quercifolia), syczuańska (serrata), anomala, kępkowa (aspera), koralowa (serrata var. robusta).

Hortensja to krzew, który ze swej rodzinnej, dalekowschodniej Japonii przybył do Europy w XVIII wieku. Kraj kwitnącej wiśni znany jest wszystkim ze swych zapierających dech w piersiach ogrodów, które najpiękniej prezentują się wiosną. Nazwa hortensja inaczej po łacinie hydrangeam, co oznacza pojemnik na wodę i sugeruje duże wymagania względem nawadniania. Faktycznie lubi dużą wilgotność, przez co niekiedy nazywana jest kwiatem wodnym. Z tego też względu najpełniej rozkwitają w rejonach morskich, w Polsce ich ulubionym regionem jest Pomorze. Nie w każdym ogrodzie przyjmie się jednakowo dorodnie, ponieważ nie wszyscy są w stanie spełnić jej wymagania. Ten jednak, kto podejmie się wyzwania i włoży odpowiedni wysiłek w hodowlę i pielęgnację, będzie posiadał w pełni baśniowy ogród, w którym hortensja rozsieje swój urok i czar.

Uprawa hortensji w ogrodzie

Jakie są wymagania glebowe dla hortensji? Hortensje najlepiej rosną w lekko kwaśnej glebie, którą można uzyskać poprzez dodanie torfu do podłoża. Gleba powinna być przepuszczalna, aby zapewnić odpowiedni drenaż dla rośliny.

Jak podlewać hortensje? Podlewanie hortensji powinno odbywać się regularnie, zwłaszcza w okresie wzrostu. Roślina potrzebuje stałego nawilżenia, ale nie toleruje nadmiaru wody, gdyż może to prowadzić do gnicia korzeni. Cięcie hortensji należy przeprowadzać wczesną wiosną, eliminując stare i uszkodzone pędy oraz korygując kształt krzewu.  Sprzyja to lepszemu rozwojowi rośliny oraz zachowaniu okazałych kwiatostanów.

Jak zmienić kolor kwiatów hortensji ogrodowej ?

Jak kolor kwiatów hortensji zależy od pH gleby? W przypadku hortensji ogrodowych, w kwaśnej glebie kwiaty zmieniają kolor będą niebieskie, a w zasadowej - różowe. Można świadomie kontrolować kolor kwiatów, zmieniając pH gleby poprzez dodatek odpowiednich nawozów. Jak przeciwdziałać przebarwianiu się kwiatów hortensji? Aby zapobiec przebarwianiu się kwiatów, warto regularnie nawozić hortensje preparatami zawierającymi składniki, które utrzymują odczyn kwaśny gleby. Aby stymulować hortensje, należy systematycznie stosować nawozy zawierające składniki wspierające rozwój pąków kwiatowych.

Co potrzebne jest hortensjom, aby pięknie kwitły?

Ważnych 6 podstawowych kroków: żyzna ziemia, kwaśny odczyn gleby, nawożenie, systematyczne podlewanie, ściółkowanie minimum 1-2 razy w sezonie, prawidłowe cięcie.

Samodzielne rozmnażanie hortensji - to nie takie trudne!

Hortensje można rozmnażać na kilka różnych sposobów, a wybór metody zależy często od preferencji ogrodnika i konkretnych warunków. Poniżej przedstawiam kilka popularnych metod rozmnażania hortensji:

 1. Rozmnażanie przez sadzonki pędowe:

  • Wybierz zdrowe, silne pędy na wiosnę lub wczesnym lecie.
  • Odcinaj pędy o długości około 10-15 cm, usuń dolne liście, a jeśli są one duże, skróć je o połowę.
  • Zanurz spód pędu w hormonie korzeniowym.
  • Umieść sadzonki w doniczce z wilgotnym podłożem.
  • Utrzymuj wilgotność i umiarkowane oświetlenie, aż do momentu, gdy sadzonki zaczną ukorzeniać się.
 2. Rozmnażanie przez sadzonki pędowe w wodzie:

  • Odcinaj zdrowe pędy, usuń dolne liście, a górne skróć o połowę.
  • Umieść pędy w szklance z wodą, tak aby dolne węzły były zanurzone.
  • Czekaj, aż zaczną się pojawiać korzenie.
  • Po wystarczającej ilości korzeni, przenieś sadzonki do ziemi.
 3. Rozmnażanie przez warstwowanie:

  • Wybierz zdrowy pęd, zgnieć go delikatnie i umieść go w wykopanym rowku w glebie.
  • Zabezpiecz pęd w rowku przy użyciu haczyków lub szpilek.
  • Po pewnym czasie, gdy pęd wytworzy korzenie, odetnij go od głównej rośliny i przesadź w nowe miejsce.

Ważne jest, aby pamiętać, że niektóre odmiany hortensji mogą różnić się w swojej łatwości rozmnażania i skłonności do przyjmowania różnych metod.  Warto również zauważyć, że niektóre odmiany hortensji można rozmnażać z nasion.

Jak dbać o sadzonki hortensji? Sadzonki hortensji wymagają regularnego podlewania oraz ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem. Można również założyć okrycie z agrowłókniny, które będzie chronić młode rośliny przed chłodem i szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Ogród marzeń, czyli królestwo hortensji - wiele odmian i kolorów

Hortensje zachwycają swą urodą, od lipca do września. Wtedy te kwiaty ogrodowe zdumiewają swoimi barwnymi kulami kwiatów, nadając każdemu ogrodowi nieco orientalnego charakteru. Te niezwykle dekoracyjne rośliny wymagają wiele od swych hodowców, jednak spełniając ich oczekiwania, możemy chwalić się swym iście baśniowym ogrodem, który pobudza zmysły i wyobraźnię. Hortensje są łatwe w uprawie, np: hydrangea macrophylla kwitnie na pędach zeszłorocznych, wytwarzają kwiaty na pędach, które pojawiły się w poprzednim sezonie. Pędy te zimują, a kwiaty rozwijają się w sezonie letnim. Dlatego, aby cieszyć się pełnym kwitnieniem, ważne jest, aby nie przycinać tych pędów wiosną. Liście hortensji są zazwyczaj zimozielone, co oznacza, że utrzymują się na roślinie przez całą zimę. Pień hortensji mogą ulegać naturalnemu procesowi starzenia, co prowadzi do złuszczania kory. W takich przypadkach nie wymagają one specjalnej opieki.

Problemy z hortensjami

Hortensja nie kwitnie z różnych powodów, takich jak zbyt późne cięcie, zbyt duże nasłonecznienie, nadmierna konkurencja o wodę lub nadmiar azotu w glebie. W przypadku braku kwiatów, warto zbadać warunki uprawy oraz zastosować odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Jakie są typowe problemy z hortensjami? Typowymi problemami z hortensjami są chloroza liści, nadmiar lub niedobór wody oraz uszkodzenia przez mrozy. Wszystkie te problemy mogą być skutecznie rozwiązane poprzez odpowiednią pielęgnację, oraz ochronę przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Nawozy stosowane dla hortensji powinny zawierać mikroelementy, takie jak żelazo, magnez, czy miedź. Ważne jest również odpowiednie dawkowanie azotu, fosforu i potasu - składników niezbędnych dla zdrowego wzrostu hortensji.

Gdzie najlepiej posadzić hortensje?

Hortensje to rośliny, które można posadzić w różnych miejscach w ogrodzie, ale ich wybór zależy od kilku czynników, takich jak gatunek hortensji, warunki glebowe i klimatyczne. Oto kilka ogólnych wskazówek dotyczących miejsca, w którym najlepiej posadzić hortensje:

 • Hortensje najlepiej rosną w miejscach o półcienistej do słonecznej ekspozycji.
 • W miejscach zbyt zacienionych kwitnienie może być ograniczone, dlatego unikaj zbyt ciemnych obszarów.
 • Silne wiatry mogą uszkadzać delikatne kwiaty hortensji, dlatego warto umieścić rośliny w miejscach chronionych przed wiatrem.
 • Hortensje świetnie sprawdzają się w rabatach, ale także jako rośliny doniczkowe czy w formie żywopłotów.
 • Mogą być sadzone pojedynczo lub grupowo, tworząc efektowne skupiska.
 • Upewnij się, że hortensje mają wystarczającą przestrzeń do wzrostu, ponieważ mogą osiągnąć różne rozmiary w zależności od odmiany.

Wymagania względem podłoża, uprawa i sadzenie

Jak wiele kwiatów ogrodowych, hortensja nie lubi nadmiernego wiatru, dlatego należy zadbać o jej odpowiednie osłonięcie. Ceni sobie nasłonecznione miejsca. Warto jednak pamiętać, aby nie posadzić hortensji na terenach, gdzie słońca może być w nadmiarze, gdyż będzie to sprzyjało jej wysuszaniu. Hortensja, jako wodny kwiat, musi mieć stałą wilgoć w glebie. Z tego też względu trzeba zadbać o półcień dla hortensji, ponieważ jej kwiaty będą usychać w pełnym słońcu. Jednym z podstawowych zasad w hodowli hortensji jest zapewnienie jej dużego nawodnienia, dlatego należy przestrzegać regularnego podlewania tego krzewu ozdobnego. Zaniedbanie tego wymogu sprawi że wyschnie, a jej kwiaty będą już przez cały sezon zniekształcone, czego nie da się odratować. Wymagania hortensji co do gleby są dość wygórowane. Idealną dla tych kwiatów ogrodowych będzie próchnicza i żyzna, dobrze przepuszczalna ziemia, lekko wilgotna. Hortensja to kwiat wyjątkowy i niespotykany, ponieważ potrafi zmienić kolor w zależności od odczynu podłoża. Na kwaśniejszym terenie kolor jej kwiatów będzie intensywniejszy i pełniejszy, na lekko kwaśnym barwa płatków stanie się delikatniejsza. Aby zasadzić hortensje należy wykopać dość obszerny dół, następnie zaprawić go kwaśną próchnicą, wymieszaną z odkwaszoną ziemią ogrodową. W tak przygotowane miejsce wsadzamy hortensję, którą przykrywamy obornikiem bydlęcym lub krowiakiem granulowanym i zasypujemy kwiat ogrodowy ziemią. Musimy ją ugnieść w taki sposób, by powstało zagłębienie. Dzięki niemu możliwe będzie zatrzymanie większej ilości wody, która niezbędna jest do prawidłowego rozwoju hortensji. Na koniec, należy wyściółkować korą i obficie podlać wodą. Hortensje najlepiej sadzić wczesną wiosną lub późną jesienią, aby zapewnić im odpowiedni czas na aklimatyzację przed nadejściem trudniejszych warunków pogodowych. Sadzonki hortensji powinny być sadzone w przepuszczalnej glebie, a krzewy powinny mieć zapewnione miejsce w półcieniu.

Pielęgnacja i cięcie

Aby osiągnąć najpełniejsze efekty w rozwoju hortensji, trzeba pamiętać o jej regularnym nawożeniu. Wymagają specjalnego nawozu, dostępnego w sklepach ogrodniczych. Najlepszy będzie nawóz płynny, ponieważ najefektywniej wsiąka w glebę i bezpośrednio dostarcza im niezbędnych składników odżywczych. Najwydajniej będzie nawozić hortensję co dwa tygodnie. Przycinanie hortensji jest zależne od jej gatunku. Jednak w każdym przypadku należy wiosną wyciąć martwe i zbytnio chylące się ku ziemi pędy. Odciąży to hortensję, która będzie mogła kwitnąć bardziej obficie. Warto też przycinać ten kwiat ogrodowy o ¼ jej wysokości, ponieważ zintensyfikuje to rozwój nowych pąków, a dodatkowo rozkwitną one bujniej. Jednak należy zaniechać podcinania hortensji późnym latem, ponieważ pobudzi to do wzrostu, a młode pąki zwiędną przy obniżeniu temperatur. Na zimę trzeba hortensję zabezpieczyć, wymaga okrywania na zimę, ponieważ jest wyjątkowo nieodporna na mróz. Za systematyczną i dokładną pielęgnację, hortensja odwdzięcza się niesamowitą bujnością kwiatów, które formują się koliście, zapewniając niezapomniany wygląd i niesamowitą dekoracyjność, o subtelnym, przyjemnym zapachu.

Hortensje to piękne krzewy ozdobne, których niesamowita dekoracyjność i okazały wygląd sprawiają, że jest ona dość popularną ozdobą przydomowych ogrodów. Koliste, bujne kwiatostany hortensji zachwycają swoim nieprzeciętnym wyglądem, a jej nienachlany zapach pobudza zmysły. Hortensje ze względu na swój oryginalny wygląd są niezwykle pożądanym upiększeniem domów i ogrodów, królując nad innymi krzewami w obfitości i efektowności swoich kwiatów. Ładnie będą komponować się posadzone w ogrodzie z innymi roślinami.

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.80 / 5.00 225 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-19
Bardzo dobre sadzonki, dobrze zabezpieczone.
2024-06-19
Wszystko ok
pixel