Grusza azjatycka

( ilość produktów: 1 )

grusza azjatycka drzewka owocowe i krzewy

Grusza azjatycka jest ciekawą alternatywą dla powszechnie znanych grusz zachodnich. Jej smak podobny jest do popularnych owoców, choć nieco delikatniejszy, ponadto owoce wyróżnia je kształt i faktura. W Polsce jednak grusze japońskie nieuprawiane są na szeroką skalę, spotkać je można raczej w prywatnych sadach i ogrodach. Drzewa owocowe częściej zasadzane są z myślą o ich urodziwym kształcie, aniżeli z uwagi na owoce. Wyróżnia je niesamowitych rozmiarów, rozłożysta korona, którą wypełniają piękne, ciemnozielone liście. Później pełni urody dopełniają nieskazitelnie białe kwiaty, dzięki którym grusza azjatycka prezentuje się w pełni egzotycznie.

Grusza azjatycka, czyli dalekowschodni gość w polskim ogrodzie

Grusze azjatyckie, czego nie trudno się domyślić, pochodzą z terenów Azji i zaliczają się do grupy grusz wschodnich. W swoich rodzimych stronach drzewa owocowe znane są od tysięcy lat, początkowo sadzono je nawet w tamtejszych ogrodach na znak pomyślności. Rośliny potrafią być pięknymi ozdobami w ogrodzie, o ile odpowiednio się nimi zajmuje, pozwalając swobodnie i nieskrępowanie rosnąć. Grusze japońskie są średniej wielkości drzewami, których wysokość mieści się w granicach 10 – 15 metrów. Ich pień jest bardzo cienki, pokryty jasnobrązową, gładką korą. Czubek drzew owocowych wieńczy szerokich rozmiarów korona, której konary są licznie obrośnięte przez piękne liście. Posiadają jajowaty, ostro zakończony kształt, o drobniutko ząbkowanych brzegach i gładkiej blaszce, która jest przy tym jasnozielona. Piękna grusz azjatyckich dopełniają niezwykłej urody, nieskazitelnie białe kwiaty. Nie są one duże, jednak przyjemnie pachną, a ich płatki, przez swój nieco wydłużony kształt, nadają całemu drzewu owocowemu bardzo egzotycznej urody. Po przekwitnięciu na ich miejscu pojawiają się nietypowej formy gruszki. Nie przypominają znanych wszystkim owoców z grupy zachodniej, są raczej niewielkie i okrągłe, podobne nieco do jabłek. Gruszki azjatyckie posiadają złocistą, żółtą lub brązową skórkę, której faktura jest lekko chropowata. Atutem owoców jest ich wytrzymałość, dlatego odpowiednio przechowywane nie gniją nawet przez długi czas. Są dość twarde, o słodkim i soczystym miąższu, który w smaku przypomina wszystkim znane gruszki. Należy jednak uważać przy ich transporcie, ponieważ są dość delikatne.

Słodycz prosto z drzewa owocowego

Gruszki azjatyckie po dojrzeniu nie opadają, dlatego przez pewien czas mogą stanowić dodatkową dekorację w ogrodzie. Idealnie smakują na surowo, jednak z powodzeniem można wykonywać z nich też różnego rodzaju przetwory, takie jak konfitury, galaretki, a nawet nalewki. Gruszki azjatyckie można też suszyć, ich smak jest wtedy bardzo ciekawy.

  • Uprawa i pielęgnacja

Grusze azjatyckie nie różnią się nadto w wymaganiach od grusz zachodnich. Potrzebują dużo słońca, dzięki któremu ich kwitnienie będzie bardziej obfite, a owoce słodsze i osłonięcia od wiatrów. Najbardziej odpowiednie są dla nich gleby gliniasto-piaszczyste, o odczynie zasadowym. Drzewa owocowe powinny mieć też stale wilgotne podłoże. Rośliny, szczególnie młode, są wrażliwe na mróz i wiosenne przymrozki, dlatego warto osłonić je przed nadejściem zimy. Grusze azjatyckie najlepiej posadzić wiosną, przycinając je do 80 cm nad ziemią. Drzewa owocowe są najpiękniejsze gdy rosną nieformowane, dlatego nie poleca się ich przycinania.

Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 102 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-18
Bardzo kompetentna obsług, szybka wysyłka. Polecam
2024-04-16
bardzo udane zakupy
pixel