Agrest

( ilość produktów: 1 )

agrest odmiany uprawa sadzenie pielęgnacja cena

Agrest to owoc, który nierozerwalnie przywodzi na myśl szczęśliwe, beztroskie lato u dziadków, kiedy to jako dzieci zajadaliśmy się nim, zerwanym prosto z krzaczka. Kwaśny smak owoców, który nie sposób pomylić z żadnym innym, doskonale orzeźwia w upalne dni. Obecnie agrest jest nieco zapomnianym owocem, choć wciąż posiada stałe grono wielbicieli. Najczęściej uprawiany jest na działkach przez starsze pokolenie jego zwolenników, którzy wciąż z upodobaniem przyrządzają z niego kompoty, soki, dżemy i galaretki.

Niewielki agrest o włochatych owocach

Agrest to potoczna nazwa dla porzeczkoagrestu, który wywodzi się z Europy, a obecnie rejon jego występowania jest dużo większy. Występuje pod postacią niewielkiego, najwyżej 1,5 metrowego krzewu liściastego, którego łodygi pokrywają nieduże ciernie, umiejscowione tuż pod liśćmi. Ze względu na powszechność uprawy agrestu, był on uważany za symbol szczęścia domowego ogniska. Niegdyś krzew liściasty był obowiązkowym gościem każdej działki, teraz jego popularność nieco zmalała, choć w dalszym ciągu posiada liczne grono swoich zwolenników, rozmiłowanych w jego cierpkim, witaminowym, orzeźwiającym smaku. Pędy porzeczkoagrestu szczelnie obrośnięte są przez nieduże, 3 lub 5-klapowe liście, o wyrazistym, zielonym kolorze. Kwiaty pojawiają się na przełomie kwietnia i maja. Są one drobne, posiadają trzy białe lub różowe płatki i zebrane są w grona. Wraz z nadejściem czerwca, przemieniają się w zielone, żółte bądź czerwone owoce. Skórka agrestu jest twarda i pokryta delikatnym meszkiem. Owoce krzewu liściastego są też cennym źródłem wielu witamin i minerałów. Dzięki temu posiada właściwości, które pomagają obniżyć zły cholesterol, a także wspomagają pracę serca. Agrest jest skuteczny także w walce z nadciśnieniem i oczyszcza organizm z toksyn. Poza tym stosuje się go do produkcji kremów nawilżających i odmładzających. Owoce porzeczkoagrestu to idealny składnik na najróżniejsze przetwory, soki, a nawet alkohole.

Odżywcza moc cierpkiego agrestu

Agrest jest niekłopotliwym w uprawie krzewem owocowym, stąd też jego tak ogromna niegdyś popularność. Powoli znów powraca do łask polskich ogrodników, którzy doceniają jego ogromne walory.

  • Sadzenie, uprawa i pielęgnacja

Agrest, podobnie jak większość drzew i krzewów owocowych, potrzebuje ciepłego i słonecznego stanowiska. Najlepiej zapewnić mu w swoim ogrodzie miejsce osłonięte od zimnych wiatrów, które mogą zaszkodzić roślinie. Porzeczkoagrest wymaga piaszczysto-gliniastej gleby, która będzie żyzna i bogata w próchnicę, a jej odczyn lekko kwaśny. Krzew owocowy powinno się umiarkowanie podlewać, aby jego podłoże było stale wilgotne. Najlepszym terminem na sadzenie agrestu jest jesień. Roślina wymaga regularnego cięcia, od którego zależy jej prawidłowy rozwój i obfite owocowanie. Pierwszy zabieg należy wykonać tuż po posadzeniu, skracając pędy krzewu do 10 cm. Agrest należy przycinać każdego roku wiosną, co pobudza pędy do owocowania. Warto też osłonić roślinę przed nadejściem zimy, gdyż jest czuła na przymrozki.

Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 166 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-15
Profesjonalnie zapakowane kwiaty .
2024-05-14
Jestem zadowolony z obsługi i zamówionych produktów. Jedynie na co zwróciłem uwagę to rozbieżność dotyczącą kosztów przesyłki. Polecam firmę.
pixel