Janowiec

( ilość produktów: 2 )

Janowiec lidyjski sadzenie wymagania zastosowanie

Janowiec lidyjski nazywany również w Polsce janowcem bułgarskim to wieloletni, niski, płożący krzew. Należy do rodziny bobowatych. Zwykle osiąga od 20 do 50 cm wysokości. Rocznie przyrasta około 15 cm. Roślina pochodzi ze wschodnich Bałkanów i zachodniej Azji. Posiada liczne, pachnące kwiaty o żółtej barwie. Płożące pędy i liście są szarozielone i drobne. Kwiaty pokrywają bardzo gęsto cały krzew, przypominają one kwiaty żarnowca. W Polsce znany jako roślina ozdobna. Jest to roślina miododajna, okrywowa, wolno rosnąca.

Janowiec lidyjski - odmiany

Janowiec lidyjski stanowi odmianę rośliny Janowiec (Genista), która obejmuje nawet 120 gatunków. Występują one na obszarze basenu Morza Śródziemnego, w Europie i Afryce Północnej. W Polsce spotkać możemy janowiec angielski, barwierski, ciernisty, skrzydlaty, włosisty i właśnie lidyjski (inaczej bułgarski). Są one uprawiane w ogrodach jako rośliny ozdobne. Niektóre odmiany janowca mają zastosowanie lecznicze.

Janowiec lidyjski - uprawa, wymagania, pielęgnacja

Janowiec lidyjski jest łatwy w uprawie. Lubi słoneczne i ciepłe stanowiska, które są osłonięte od wiatru. Toleruje gleby piaszczyste, kwaśne lub lekko kwaśne. Preferuje suche podłoże i nie lubi nadmiaru wody. Roślina nie jest bardzo wybredna co do ziemi, poradzi sobie także na ubogim podłożu. Znosi krótkie okresy suszy. Toleruje również gleby umiarkowanie wilgotne i zasobne w próchnicę.
Zalecane rodzaje gleby dla sadzenia janowca lidyjskiego to gleba piaszczysta, gliniasto-piaszczysta, kamienisto-żwirowa, przepuszczalna.

Janowiec lidyjski nie wymaga intensywnej pielęgnacji. Należy go regularnie podlewać, zwłaszcza w porze kwitnienia. Jest dość wrażliwy na niskie temperatury, w zimie może przymarznąć. Dlatego należy go przykryć na zimę. Nie jest polecany do uprawy w najzimniejszych rejonach kraju. Najbezpieczniej sadzić go w zachodniej Polsce.

Roślina wykazuje odporność na szkodniki i choroby. Nie wymaga nawożenia.
Janowiec traci z wiekiem zwarty pokrój, warto więc po okresie kwitnienia przycinać przekwitłe gałęzie. Dzięki temu krzew latem znów się zagęści i zachowa ładny wygląd.

Janowiec lidyjski - zastosowanie, sadzenie

Krzew kwitnie od maja do czerwca. Pora owocowania przypada na sierpień.
Nie należy przesadzać starszych osobników, które mają bardzo długie korzenie. Jedynie młode osobniki, które jeszcze nie zdążyły się głęboko ukorzenić mogą zostać przesadzone.

Janowiec lidyjski nadaje się jako ozdoba małych i dużych ogrodów oraz parków. Nadaje się do donic i pojemników, ale również na rabaty. Pasuje również na wrzosowiska, do ogrodów skalnych i na łagodne skarpy. Dobrze komponuje się z roślinami iglastymi i wrzosowatymi. Mają one podobne wymagania glebowe, z tego względu mogą rosnąć bardzo dobrze obok siebie. Iglaki dodatkowo ochronią krzewy przed wiatrem. Pędy janowca są zielone cały rok, więc krzew stanowi ozdobę również zimą.

Może być sadzony pojedynczo, jak i w niedużych grupach (po trzy, pięć sztuk). Można z niego tworzyć różne kompozycje. Świetnie nadaje się do zadrzewiania nieużytków, umacniania skarp czy też zasłaniania mało atrakcyjnych części ogrodu.

pixel