Fiołek

( ilość produktów: 1 )

Fiołek sadzonki pielęgnacja zastosowanie

Fiołki ogrodowe należą do najmniejszych, a także długo kwitnących drobnych kwiatów. Na rynku dostępna jest duża liczba odmian, również kolorystycznych, więc każdy miłośnik ogrodów znajdzie dla siebie ulubiony rodzaj.

Fiołek – charakterystyka, odmiany, uprawa


Fiołki ogrodowe można spotkać także pod nazwą bratków ogrodowych. Charakteryzują się niewielką wysokością, która wynosi około 10-25 centymetrów a także zwartymi kępami, o specyficznych zielonych listkach w kształcie serc. Ponda rozetą, na samym szczycie łodyg, w okresie kwitnienia pojawiają się drobne kwiaty. Większość odmian fiołków jest wieloletnia, ale mogą być także dwuletnie. Najbardziej charakterystyczną cechą tych kwiatów jest ich intensywny zapach.

Fiołki ogrodowe wieloletnie najlepiej rosną na stanowisku w lekkim półcieniu, w glebie próchniczej i żyznej, o bardzo dużej wilgotności. Wysiewać je można z nasion lub poprzez podział większych roślin. Okres kwitnienia przypada dwa razy w przeciągu roku, na wiosnę oraz na jesień. Do najpopularniejszych odmian fiołków bylinowych należą:

  • fiołek wonny – nieduże kwiaty o kolorze białym lub fioletowym;
  • fiołek rogaty – niższy od wonnego, aczkolwiek dłużej kwitnący, posiadające duże kwiaty na wzniesionych łodygach w kolorach żółci i fioletu;
  • fiołek koreański – rośnie do wysokości około dziesięciu centymetrów;
  • fiołek wyniosły – znacznie odbiega wysokością od innych, może sięgać nawet pół metra;
  • fiołek labradorski – niebieskie kwiaty z zielono-purpurowymi liśćmi;
  • fiołek motylkowaty – zielone kępy wraz z białymi lub biało-niebieskimi środkami kwiatów;
  • fiołek leśny – jego wysokość wynosi do 25 centymetrów, kwiaty są w odcieniach fioletu lub jego jaśniejszej barwy, najczęściej spotykany w lasach.

Fiołek - sadzenie, pielęgnacja, wymagania 

Fiołki dwuletnie, inaczej bratki, koniecznie rosną na stanowiskach słonecznych, ponieważ promienie słońca zapewniają im piękny wygląd. Do najłatwiejszych sposobów ich rozmnożenia należy sadzenie za pomocą nasion, wysiewanych na przełomie czerwca oraz lipca. Gdy wzejdą, należy je pikować w odstępach 4-5 centymetrowych. Natomiast pod koniec lata należy wysadzić je na zagonach, w celu przezimowania, okrywając gałązkami świerkowymi.

Na rynku ogrodniczym można spotkać także fiołki zwisające, które posiadają 20 centymetrów długości, a ich pędy są zwisające lub płożące. Ich wysiewanie przypada na okres marca oraz kwietnia lub lipca i sierpnia, pod warunkiem, że są pod osłoną. Przesadzanie na docelowe miejsce powinno być w okresie maja lub jesieni. Jest to roślina jednoroczna, ale dzięki prawidłowej i optymalnej uprawie, może przedłużyć swoją żywotność do nawet dwóch lat. Fiołki zwisające kwitnie już dwa miesiące od czasu kiełkowania. Ich kwiatostany są bardzo liczne, w odcieniach żółtego oraz drobne. Najbardziej optymalne stanowisko pod uprawę powinno być słoneczne, dość wilgotne oraz o żyznej glebie.

Fiołek - zastosowanie

Fiołki to kwiaty mało wymagające o zachwycających kwiatach i imponującym zapachu. Mogą służyć jako dekoracja ogrodów, balkonów, tarasu oraz parapetów.

pixel