Fiołek - charakterystyka, odmiany, uprawa

( ilość produktów: 1 )

Fiołek sadzonki pielęgnacja zastosowanie

Wdzięczna miniaturowa bylina osiągająca 5-15 cm wysokości.

Fiołek to roślina z rodziny fiołkowatych (Violaceae), słynie z uroczych pięciopłatkowych kwiatów o różnych kolorach, np. fioletowym, niebieskim, różowym, białym, żółtym, a nawet dwukolorowym. Liście są zwykle sercowate, ale ich kształt może się różnić w zależności od gatunku i odmiany. Mogą być owłosione lub gładkie. Roślina ta jest często używana do ozdabiania ogródków, balkonów i parapetów. Fiołki są roślinami jednorocznymi lub wieloletnimi, różnią się między sobą kolorami kwiatów oraz ich rozmiarem, kwitną od marca do maja. Wiele odmian charakteryzuje również specyficzny kształt dolnego płatka, nazywanego "podpórką". Istnieją odmiany karłowate, które nadają się do uprawy w doniczkach, a także wyższe, które mogą być uprawiane na rabatach, z innymi krzewami. Fiołki najlepiej rosną w miejscach o umiarkowanym świetle słonecznym lub w półcieniu. Gleba powinna być przepuszczalna i wilgotna, ale nie przemoczona odczynie pH 6,5-7. Bylina ta jest też dość odporna na mróz, co sprawia, że może być uprawiana na zewnątrz przez większą część roku.
Fiołki mogą być też rozmnażane poprzez nasiona lub przez podział kępki, co sprawia, że są łatwe w uprawie nawet dla początkujących ogrodników. Poza swoim walorem dekoracyjnym, fiołki są także cenione ze względu na swoje właściwości lecznicze, a ich kwiaty są używane do przygotowywania herbaty. Fiołek, znany również jako Viola, to popularna roślina ozdobna o delikatnych kwiatach i charakterystycznym zapachu.
Roślina ta ma niewielkie wymagania pielęgnacyjne, co sprawia, że jest popularna wśród ogrodników zarówno początkujących, jak i doświadczonych.
Fiołki są również cenione ze względu na swoje właściwości lecznicze, szczególnie w medycynie naturalnej. Ich kwiaty i liście są wykorzystywane do sporządzania herbat i nalewek, które mają działanie przeciwzapalne i uspokajające.
Warto zauważyć, że niektóre odmiany fiołków, zwłaszcza te wieloletnie, mogą rosnąć dość szeroko, dlatego należy odpowiednio rozplanować ich miejsce w ogrodzie lub doniczce.

Do najpopularniejszych odmian fiołków bylinowych należą:

 1. Fiołek wonny – nieduże piękne kwiaty o kolorze białym lub fioletowym, zwykle powtarza kwitnienie także jesienią.
 2. Fiołek afrykański - znany również jako Saintpaulia, to roślina pochodząca z obszarów lasów deszczowych Afryki Wschodniej, bardzo popularna w uprawie domowej, fiołek afrykański lubi podwyższoną wilgotność dzięki której długo kwitnie i się nie przebarwia.
 3. Fiołek ogrodowy – uprawiany jako roślina ozdobna w ogrodach i na balkonach ze względu na swoje piękne, kolorowe kwiaty.
 4. Fiołek rogaty – niższy od wonnego, aczkolwiek dłużej kwitnący, posiadające duże kwiaty na wzniesionych łodyżkach w kolorach żółci i fioletu.
 5. Fiołek koreański – rośnie do wysokości około dziesięciu centymetrów.
 6. Fiołek wyniosły – znacznie odbiega wysokością od innych, może sięgać nawet pół metra, ma sporo liści i kwiatów.
 7. Fiołek labradorski – niebieskie kwiaty z zielono-purpurowymi liśćmi.
 8. Fiołek motylkowaty – zielone kępy wraz z białymi lub biało-niebieskimi środkami kwiatów.
 9. Fiołek leśny – jego wysokość wynosi do 25 centymetrów, kwiaty są w odcieniach fioletu lub jego jaśniejszej barwy, najczęściej spotykany w lasach.

Fiołek – sadzenie, pielęgnacja i wymagania. Najważniejsze zasady

Fiołki to popularne rośliny ozdobne, cenione za piękne i pachnące kwiaty. Poniżej znajdziesz informacje na temat sadzenia, pielęgnacji i ogólnych wymagań dotyczących fiołków.

Sadzenie:

 1. Miejsce: Fiołki najlepiej rosną w miejscach o półcienistej lub lekko zacienionej ekspozycji. Niektóre odmiany mogą rosnąć w pełnym słońcu, pod warunkiem, że gleba jest wilgotna.
 2. Gleba: Fiołki preferują żyzne, dobrze przepuszczalne gleby o odczynie lekko kwasowym do lekko zasadowego.
 3. Sadzenie: Sadź fiołki na głębokości, na jakiej były wcześniej, w odstępach około 15-20 cm.

Pielęgnacja:

 1. Podlewanie: Fiołki wymagają regularnego podlewania, zwłaszcza w okresie suszy. Staraj się utrzymywać glebę równomiernie wilgotną.
 2. Nawożenie: Wiosną i latem możesz zastosować nawóz ogrodniczy o równoważonym składzie, dostosowanym do roślin kwitnących.
 3. Przycinanie: Przycinanie pomaga utrzymać zwarty wzrost rośliny. Po przekwitnieniu usuń przekwitłe kwiaty i uszkodzone liście.
 4. Rozmnażanie: Fiołki można rozmnażać przez podział kęp, siew nasionami lub sadzonkami.

Wymagania:

 1. Światło: Warto dostarczać im odpowiednią ilość światła, unikając jednocześnie nadmiernej ekspozycji na pełne słońce.
 2. Temperatura: Większość odmian fiołków dobrze znosi umiarkowane temperatury. Niektóre są odporne na chłodniejsze warunki.
 3. Ochrona przed szkodnikami: Monitoruj rośliny pod kątem szkodników, takich jak mszyce czy ślimaki. W razie potrzeby zastosuj odpowiednie środki zwalczające szkodniki.
 4. Zimowanie: W zimie, należy okryć rośliny warstwą ściółki, aby chronić system korzeniowy przed przemarznięciem.

Zastosowanie się do powyższych wskazówek pomoże poprawnie posadzić i dbać o uprawę fiołka. Pamiętaj, że występują różne odmiany, których wymagania mogą się różnić, należy to sprawdzić przed zakupem i dostosować pielęgnację do konkretnego gatunku.

Jak uprawiać fiołki w domu?

 1.  Wybierz odpowiednią doniczkę: Fiołki najlepiej rosną w doniczkach z otworami na dnie, Doniczka powinna być odpowiedniej wielkości, aby zapewnić rosnącym fiołkom wystarczającą przestrzeń.
 2. Wybierz odpowiedni podłoże: Najlepiej wybrać, przepuszczalną ziemię ogrodnicza z dodatkiem torfu. Można również użyć gotowej mieszanki do fiołków lub ziemi dla storczyków.
 3. Oświetlenie: Fiołki lubią jasne, ale rozproszone światło. Umieść doniczkę z fiołkami w miejscu, gdzie będą otrzymywać dostateczną ilość światła słonecznego, ale unikaj bezpośredniego nasłonecznienia.
 4. Podlewanie: Staraj się utrzymywać równomierną wilgotność gleby, ale unikaj nadmiernego podlewania, ponieważ fiołki nie lubią stojącej wody. Dobrym pomysłem jest również spryskiwanie ich od góry, pomaga to w nawilżeniu byliny i całego podłoża.
 5. Nawożenie: Nawoź fiołki co kilka tygodni nawozem dla roślin kwitnących, ale z umiarem, aby uniknąć porażenia.
 6. Temperatura: Staraj się utrzymywać temperaturę w okolicach 18-24°C, unikaj gwałtownych zmian temperatury.
 7. Dbaj o nawilżenie  powietrza: Fiołki lubią wilgotne powietrze, więc warto rozważyć umieszczenie doniczki na podstawce z wilgotnymi.
 8. Uprawa: Regularnie usuwaj, zwiędłe kwiaty i suche liście, aby zachować estetyczny wygląd rośliny.
 9. Ochrona przed szkodnikami: Regularnie kontroluj fiołki pod kątem występowania roztoczy, mszyc, czy innych szkodników. W razie potrzeby stosuj odpowiednie środki owadobójcze.
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 166 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-15
Jestem zadowolona z realizacji mojego zamowienia
2024-05-14
Jestem zadowolony z obsługi i zamówionych produktów. Jedynie na co zwróciłem uwagę to rozbieżność dotyczącą kosztów przesyłki. Polecam firmę.
pixel