Dodaj produkty podając kody
Porzeczka
( ilość produktów: 4 )Porzeczka to znany każdemu krzew owocowy, który jest obowiązkowym bywalcem każdego ogrodu działkowego. Roślina występuje w licznych odmianach, z czego najbardziej powszechnymi jest porzeczka czarna, czerwona i biała. Każda z nich wykazuje zbliżone właściwości zdrowotne, jednak różnią się od siebie smakiem. Krzew owocowy wypuszcza bardzo obfite plony, które można spożywać na surowo, znakomicie nadają się też na najróżniejsze przetwory, a także napoje alkoholowe. Niektóre z gatunków porzeczki sprawdzają się także w celu ozdoby ogrodu, gdyż podczas kwitnienia wyróżniają się małymi, acz cudacznymi kwiatami.
Wielobarwne grona porzeczki
Porzeczka to krzew liściasty z rodziny agrestowatych, którego ojczyzną jest Europa. Tu też jego uprawa rozpoczęła się od przełomu XV i XVI wieku i od tej pory czerpane są z niego smaczne i zdrowe owoce, docenione w lecznictwie i sztuce kulinarnej. Porzeczka charakteryzuje się zróżnicowaną wysokością, dorastając do maksymalnie 2 metrów. Krzew owocowy posiada atrakcyjne, duże liście, które w niektórych przypadkach pozostają na roślinie cały rok. Ich kształt przypomina dłoń, są przy tym wycinane na brzegach. Porzeczka zakwita wcześnie, jej kwiaty pojawiają się na przełomie kwietnia i maja. Są one niewielkie, ale za to zebrane w gęste grona. U niektórych z odmian, na przykład u porzeczki czerwonej, spełniają funkcje ozdobne, ponieważ ich kształt jest wyjątkowo dziwaczny i ciekawy. Niepozorne, urokliwe kwiaty występują w szerokiej gamie barw, od bieli po purpurę. Bujne kwiatostany delikatnie zwieszają się z gałęzi, zapowiadając obfite owocowanie rośliny. Wcześnie, bo już na początku lipca, porzeczka zalewa się morzem pysznych owoców. Występują one, w zależności od gatunku, w kolorze białym, czerwonym lub czarnym, a ich kształt jest kulisty. Porzeczki charakteryzują się dość kwaśnym smakiem, ponieważ są prawdziwą skarbnicą witaminy C. Największą popularnością cieszy się porzeczka czarna, najsłodsza spośród wszystkich odmian. Ze względu na smak, najbardziej nadaje się do spożycia na surowo. Owoce krzewów liściastych są niesamowicie zdrowe, a najkorzystniej wchłaniają się do organizmu w postaci herbat bądź w formie nieprzetworzonej. Są one nieocenione w przypadku przeziębień, łagodzą bóle gardła i zapobiegają infekcjom. Porzeczki polecane są też osobom cierpiącym na schorzenia stawów i zmagających się z problemami żołądkowymi. Owoce wykorzystywane są nawet do produkcji kremów przeciwzmarszczkowych. Wybornie smakują też soki i dżemy porzeczkowe, nie mniejszą popularnością cieszą się galaretki i konfitury. Ze względu na cierpki smak, nierzadko z porzeczek sporządza się nalewki.
Porzeczkowe bomby witaminowe
Wszystkie odmiany porzeczki posiadają zbliżone wymagania pielęgnacyjne, dlatego warto zasilić swój ogród różnymi jej odmianami. Dzięki temu można cieszyć się różnymi smakami odmian owoców rośliny i pokolorować swój ogród zróżnicowanymi barwami ich jagód.
-
Uprawa i pielęgnacja
Porzeczki nie należą do wymagających krzewów. Potrzebują słonecznego, ciepłego i osłoniętego od wiatrów stanowiska. Rośliny nie są wybredne względem podłoża. Najlepszą jest dla nich jest gleba przepuszczalna i żyzna, o obojętnym lub nieco kwaśnym odczynie. Porzeczki nie tolerują jedynie ziem ciężkich i wapiennych. Krzewy owocowe najlepiej sadzić jesienią, to znaczy w październiku lub listopadzie, ewentualnie wczesną wiosną. Ze względu na rozłożysty pokrój roślin, należy zachować między nimi pewną przestrzeń, mieszczącą się w granicach 100 – 150 cm. Dołki przygotowane pod porzeczki powinny mieć 30 cm głębokości, a na ich spód warto dodać nawóz organiczny. Cięcie krzewów liściastych uzależnione jest od gatunku, zazwyczaj przycina się jedynie młode rośliny, by wspomóc ich rozwój.