Glicynia

( ilość produktów: 2 )

glicynia

 

Glicynia to jedna z najbardziej efektownych roślin ogrodowych, chętnie sadzona i uprawiana ze względu na swoje dekoracyjne właściwości. Rozpięta na pergoli bądź innych podporach może urosnąć nawet do 3 metrów, przepięknie zdobiąc swoimi pnączami tarasy ogrodowe czy  ozdobne kratki. Glicynia nadaje się również na balkon.

 

Charakterystyka gatunku

Glicynia nazywana także wisterią lub słodlinem, jest pnączem o zdrewniałych łodygach i ozdobnych kwiatostanach w kolorze liliowym, liliowo-niebieskim lub rzadziej występującymi różowym i białym. Należy do roślin motylkowatych (nazywanych także bobowatymi), które żyją w symbiozie z bakteriami brodawkowymi wykorzystując dzięki nim azot atmosferyczny do rozwoju nawet na niezbyt jej sprzyjających terenach. Wysiewana z nasion potrzebuje dość długiego czasu wzrostu przed pierwszym kwitnieniem, około 7-10 lat. Szybciej można cieszyć się jej efektownymi kwiatostanami korzystając z glicynii szczepionej – już po pięciu latach wisteria powinna zakwitnąć w naszym ogrodzie. W zimie na pnączach pojawiają się owoce – strąki zawierające nasiona i osiągające do 15 centymetrów długości.

Glicynia odmiany, termin kwitnienia

W polskich ogrodach można spotkać dwie odmiany glicynii:

- glicynia kwiecista nazywana także glicynią japońską – ze względu na kraj pochodzenia: Japonię oraz Koreę; ma duże pierzaste liście złożone z kilku listków, jesienią przebarwiające się na żółto. Okres jej kwitnienia przypada na przełom maja i czerwca – może urosnąć w sumie do ośmiu metrów.

- glicynia chińska – występująca w stanie dzikim w południowych Chinach i osiągająca nawet osiemnaście metrów. Kwitnie wcześniej niż inne odmiany glicynii, już w maju i czerwcu, zdobiąc ogrody wyjątkowymi kwiatostanami najczęściej w liliowym kolorze.

Glicynia wymagania, uprawa

Glicynię należy sadzić na lekko kwaśnej i luźnej glebie o dużej zawartości próchnicy. Będzie przepięknie kwitła pod warunkiem posadzenia jej w miejscu nasłonecznionym co najmniej przez sześć godzin w ciągu dnia. Można nawozić ją obornikiem, niewskazane są natomiast nawozy azotowe ze względu na jej symbiozę z bakteriami brodawkowymi. Warto też uwzględnić dużą ekspansywność glicynii, sadząc ją w miejscach z solidnymi podporami, może bowiem w trakcie rozrostu zniszczyć wszelkie inne przeszkody stojące jej na drodze. Jeśli planujemy sadzenie glicynii przy ścianie budynku, warto zapewnić jej drut ocynkowany, na którym będzie się owijać. Świetnie może też prezentować się wokół zbiorników wodnych.

Glicynia cięcie, pielęgnacja

Pielęgnacja tych krzewów wymaga pewnego zachodu, przede wszystkim regularnego cięcia, pozwalającego zapanować nad ekspansywnym gąszczem roślin. Glicynia wymaga podcinania już w 2-3 roku od terminu posadzenia. W okresie przedwiośnia pozostawia się na niej gałązki na wysokości 3-4 pąków liściowych, usuwa suche gałązki i wilki rosnące u podstawy rośliny. Kolejne cięcie powinno zostać przeprowadzone w lipcu, kiedy pozostawiamy na roślinie 4-5 liści na skróconym pędzie. Jeśli glicynia przestała kwitnąć, można spróbować ją pobudzić, skracając korzenie wokół rośliny w odległości 60 centymetrów wokół przewodnika na głębokości trzydziestu centymetrów i używając do tego celu szpadla.

Glicynia sadzenie

Wisteria jako roślina pnącza wymaga specjalnego sadzenia, zwłaszcza gdy ma rosnąć przy ścianie. Zatem znajdźmy idealne miejsce, które pozwoli tej pięknej roślinie bujnie i okazale rosnąć. Sadzonki glicynii zakupione w doniczce możemy sadzić przez cały okres wegetacji, jednak najlepszy termin dla niej to wczesna wiosna lub jesień.

Zaufane Opinie IdoSell
4.80 / 5.00 225 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-20
Paczka idealnie dotarła. Roślina nie uszkodzona. Szybka i profesjonalna obsługa.
2024-06-19
Super
pixel