Jeżówka

( ilość produktów: 9 )

jeżówka jezowka odmiany cena purpurowa nasiona uprawa

Jeżówki to przedstawiciele rodziny astrowatych, do którego należy zaledwie 9 gatunków. Rośliny te pochodzą z terenów Ameryki Północnejj, jednak obecnie rozprzestrzeniły się w Europie - jej niskie wymagania sprawiają, że z łatwością rozmnaża się także poza obszarem swojego naturalnego występowania. Najczęściej występującym gatunkiem jest jeżówka purpurowa, która charakteryzuje się dosyć dużą wysokością: może dorastać nawet do 1, 5 metra wysokości. Grube, długie łodygi zdobione są przez kwiaty o intensywnie purpurowej barwie.

Najpopularniejsze odmiany Jeżówki

Poza jeżówką purpurową często uprawiana w Polsce jest również jeżówka wąskolistna. Osiąga ona maksymalnie 1m wysokości, jednak najczęściej jest nieco niższa. Kwiaty przypominają nieco większe kwiatki stokrotki, jednak o różowawym zabarwieniu. Do innych popularnych odmian jeżówek należą White Swan (białe kwiaty), Magnus (ciemnoróżowe kwiaty) oraz Rubinstren (różowe kwiaty).

 

Uprawa i pielęgnacja

Jeżówki sadzone muszą być na glebach próchniczych, stosunkowo żyznych i dosyć przepuszczalnych - nie sprawdzą się podłoża piaskowe, jednak mogą być piaskowo-gliniaste. Wymagają częściowo lub w całości nasłonecznionego stanowiska oraz podłoża umiarkowanie wilgotnego - podczas długotrwałych suszy konieczne jest regularne i obfite nawadnianie. Jeżówki są dosyć odporne na mrozy, zanieczyszczenia powietrza i umiarkowanie silny wiatr - nie ma konieczności ich zabezpieczania przed działaniem czynników zewnętrznych.

 

Zastosowanie

Jeżówka to przede wszystkim roślina ozdobna, która sprawdzi się w kompozycjach naturalnych, rustykalnych i angielskich. Doskonale nadaje się do wystroju dużych ogrodów, alejek oraz rabatek. Może być sadzona także przy murkach oraz w pobliżu ścian domów. Ze względu na swoje wymiary stanowi raczej tło dla niższych bylin.
Jeżówka purpurowa może być również uprawiania dla kwiatów ciętych - po zerwaniu dość długo zachowuje ładny, świeży wygląd. Wykorzystywana jest również w przemyśle farmaceutycznym oraz spożywczym. Chętnie wykorzystywana jest również przez miłośników ziołolecznictwa. Posiada właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, może być używana zarówno jako naturalny suplement diety, jak i element domowych kosmetyków. Sprawdza się w walce z trądzikiem oraz nadprodukcją sebum. Dobrze sprawdza się również w łagodzeniu innych dolegliwości skórnych, jakich jak oparzenia, alergie czy egzema.

 

Sadzenie

Jeżówka purpurowa oraz jeżówka wąskolistna powinny być sadzone w kwietniu. Wysadzanie z nasion polega na aplikowaniu ich ok. 1cm pod ziemię z zachowaniem 40cm odstępu między kolejnymi nasionami.

Jeżówka purpurowa z pewnością sprawdzi się jako jedna z pierwszych bylin w przydomowym ogrodzie. Jest wyjątkowo prosta w sadzeniu i uprawie, wymaga jedynie odpowiedniej jakości gleby i wstępnego nawożenia kompostem lub obornikiem. Dodatkowo jej właściwości prozdrowotne sprawiają, że z pewnością jest to roślina, którą warto uprawiać oraz wykorzystywać do produkcji naturalnych lekarstw i kosmetyków.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 177 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Super zapakowane Super szybko jestem zadowolony rośliny zdrowe pozdrawiam obsługę 5/5
2024-05-17
Wszystko super, sprawnie i szybko. Piękne rośliny.
pixel