Wiśnia

( ilość produktów: 14 )

wiśnia drzewka owocowe i krzewy

Wiśnia jest drzewem owocowym, które wnosi wiele uroku do każdego miejsca w którym rośnie. W Polsce jest dość często spotykanym gościem sadów i ogrodów, ponieważ jej uprawa przynosi wiele korzyści. Owoce wiśni są znane każdemu, a ich cierpki smak przywołuje wspomnienia lat dzieciństwa, pełnego beztroskich wspinaczek po drzewach owocowych. Roślina jest cudowną dekoracją ogrodową, obradzającą w niezwykle zdrowe owoce, które na stołach pojawiają się głównie w postaci różnego rodzaju przetworów i alkoholi.

Wiśnia - piękno i słodycz w jednym

Wiśnia to roślina, która nierozerwalnie przywodzi na myśl Japonię, skąd zresztą pochodzi. Kraj Kwitnącej Wiśni – tak określa się to państwo, bowiem drzewa owocowe dominują w nim nad wszystkimi innymi roślinami. Wiśni nie hoduje się tam ze względu na owoce, a niesamowity urok i czar, jaki wokół siebie rozsiewają. Wiśniowe parki w Japonii są obleganą atrakcją nie tylko wśród rodaków, ale turystów z całego świata, którzy z utęsknieniem wyczekują ich pory kwitnienia. Rośliny są średniej wysokości drzewami liściastymi, w Polsce nieprzekraczającymi 5 metrów. Odznaczają się silnie rozrośniętymi, pnącymi się ku górze gałęziami, a ich kora posiada ciekawy, czerwono-brązowy kolor. Drewno wiśni posiada swoje zastosowanie w stolarstwie, ponieważ jest dość twarde, dobrze znosi obciążenie i jest podatne na obróbkę. Z tego powodu wykonuje się z niego meble i instrumenty muzyczne, a ze względu na swój przyjemny aromat, stosowane jest także do wędzenia mięsa, które dzięki niemu nabierają zupełnie nowego smaku. Liście wiśni mają zróżnicowaną długość, mieszczącą się w przedziale 5 – 12 cm. Posiadają eliptyczny kształt z piłkowanymi brzegami, a ich kolor jest soczyście zielony. Zjawiskowość drzewa owocowego kształtują przede wszystkim niesamowite kwiaty. Zakwitają w kwietniu i obrastają gałązki rośliny w setkach sztuk. Kwiaty wiśni są co prawda niewielkie, ale za to fenomenalnie piękne. Ich kolor jest zróżnicowany w zależności od gatunku – od bieli, przez jasny, po ciemny róż. Ich wybitny zapach roznosi się po całym ogrodzie, w którym rosną. Niestety, choć bardzo estetyczne, to jednak kwitną niezwykle krótko, stąd w Japonii symbolizują życie – piękne, ale krótkie i ulotne. Owoce wiśni zakwitają na początku lipca i kwitną do sierpnia. Są okrągłe i kwaśne, przybierając barwę od jasnej po ciemnoczerwoną. Są bardzo zdrowe, a ich właściwości polecane są w chorobach serca i pęcherza, posiadają także cechy antynowotworowe. Ze względu na ich kwaśny smak, zazwyczaj wykonuje się z nich dżemy, soki, konfitury i inne przetwory, a także alkohole, takie jak nalewki i wina.

Kraj Kwitnącej Wiśni na wyciągnięcie ręki

Ze względu na niesamowity wygląd wiśni, warto obsadzić nimi cały ogród, który swym czarem przeniesie do odległej, pachnącej wiśnią Japonii. Poza tym jej owocami można zapełnić całą spiżarnię, która obfitować będzie w smak i zdrowie.

  • Uprawa i pielęgnacja

Jak większość roślin owocowych, wiśnia najlepiej kwitnie na słonecznym, ciepłym i osłoniętym od wiatru stanowisku. Drzewo liściaste nie toleruje gleb ciężkich i mokrych. Potrzebuje piaszczystej ziemi, a podlewania wymaga jedynie w okresie suszy. Wiśnia potrzebuje też nawożenia. W pierwszym roku po posadzeniu, należy zasilić ją nawozem wieloskładnikowym dwukrotnie – w marcu i czerwcu. Później można ją nawozić raz w roku, wiosną. Co prawda drzewo owocowe wykazuje dużą mrozoodporność, jednak wiosenne, niespodziewane przymrozki mogą mu zaszkodzić, niszcząc delikatne kwiaty. W pierwszym roku od posadzenia, skraca się jedynie pędy boczne wiśni, do 1/3 długości. W kolejnych latach drzewo liściaste nie wymaga przycinania, a jedynie usuwania obumarłych i uszkodzonych gałązek.

Zaufane Opinie IdoSell
4.81 / 5.00 203 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-16
Rośliny przyszły w bardzo dobrym stanie. Świetnie opakowane.
2024-06-07
Zamówienie zgodne z opisem. Dostawa bardzo szybka. Zapakowane wzorowo. Obsługa telefoniczna bardzo miła . Jedynie brak oznaczeń na roślinach co to jest. Na 5 tylko jedna miała nazwę. Dlatego odjęłam gwiazdkę.
pixel