Żuraweczka

( ilość produktów: 4 )

żuraweczka odmiany zastosowanie sadzenie pielęgnacja

 

Żuraweczki, choć nie są tak popularne jak ich kuzynki żurawki, z całą pewnością zasługują, by poświęcić im więcej uwagi. Zwłaszcza ze względu na ich obfite kwitnienie oraz wybarwienie liści. Żuraweczki dodają ogrodom sporo dekoracyjności swoim niezwykłym wyglądem, a przy tym nie wymagają zbyt skomplikowanej pielęgnacji.

Charakterystyka żuraweczki

Żuraweczka to gatunek stworzony w pełni przez człowieka. Pierwsza powstała w 1912 roku, kiedy to Emile Lemoine połączył ze sobą żurawkę oraz tiarellę. Nowo powstała odmiana łączyła w sobie cechy obu roślin – niezwykłe, barwne liście wiążą żuraweczkę z żurawką, natomiast jej okazałe kwiatostany zostały odziedziczone po tiarelli.

Żuraweczka to bylina tworząca kępy o wysokości od 20 do 60 cm. Jej najbardziej efektownym elementem są sercowate liście, które podobnie jak u żurawek mają fantazyjne ubarwienie. Mogą mieć zielony, żółty lub czerwony kolor z ciekawymi wzorami tworzącymi się na blaszce. Kwitnienie żuraweczek trwa od maja do lipca. Na pędach górujących nad kępą pojawiają się groniaste kwiatostany zbudowane z licznych, drobnych kwiatków. Najczęściej kwitną na biało, ale można spotkać także odmiany kremowe lub różowe.

Wymagania żuraweczek

Najlepsze dla roślin tego gatunku jest stanowisko położone w półcieniu lub cieniu. Nie powinny być wystawione na pełne słońce, ponieważ ich liście łatwo mogą ulec poparzeniu. Doskonale rosną na glebach żyznych i przepuszczalnych o dużej zawartości próchnicy oraz umiarkowanej wilgotności. Podłoże powinno mieć obojętny lub kwaśny odczyn pH.

Jak pielęgnować żuraweczki?

Są to rośliny dość dobrze znoszące krótkotrwałe susze, ale podczas dłuższego braku opadów, warto zadbać o ich regularne podlewanie. Najlepiej by były to niewielkie ilości wody. Żuraweczki charakteryzują się dobrą mrozoodpornością, dzięki której mogą zdobić ogrody w całym kraju. Jedynie w czasie bezśnieżnych zim warto pomyśleć o okryciu ich suchymi liśćmi, gałązkami drzew iglastych lub agrowłókniną. Na terenach o łagodnych zimach liście mogą pozostać zimozielone, wyróżniając się na rabatach przez cały rok, choć najsilniejsze wybarwienie osiągają wiosną oraz jesienią. Z kolei w rejonach, gdzie występują silne mrozy, liście najczęściej zamierają, a nowe pojawiają się wiosną.

Żuraweczki mogą rosnąć w jednym miejscu nie dłużej niż 3 lub 4 lata. Po upływie tego czasu powinny zostać przesadzone. Jest to dobra okazja do rozmnożenia tych roślin, ponieważ jest to możliwe tylko przez podział rośliny.

Zastosowanie żuraweczek w ogrodzie

Żuraweczki doskonale sprawdzają się w każdym przydomowym ogrodzie, a szczególnie dobrze dopełniają te utrzymane w klimacie naturalistycznym. Odznaczając się swoim niezwykłym wyglądem, wspaniale prezentują się na rabatach, stanowiąc ich centralny punkt, tworząc kompozycje z mniej barwnymi bylinami lub pełniąc funkcję obwódki. Żuraweczki mogą być także elementem ogrodów skalnych, a także sprawdzają się jako rośliny okrywowe. Ze względu na niewielkie rozmiary nadają się również do uprawy w donicach dla ozdoby balkonu lub tarasu.

Polecane i popularne odmiany

Wśród żuraweczek można spotkać wiele interesujących odmian, które wyróżniają się wyjątkowymi kolorami liści lub niezwykle obfitym kwitnieniem.
Żuraweczka Solar Eclipse – jedna z najbardziej niezwykłych odmian. Przyciąga uwagę miękko wycinanymi liśćmi o ciemnym, bordowym środku oraz jaskrawozielonej obwódce.
Żuraweczka Sweet Tea – jej intensywnie miedziane, a w miejscu nerwów nawet czerwone liście ubarwiają ogród przez cały rok. Na ich tle latem wyróżniają się kremowe kwiaty.
Żuraweczka Pink Revolution – jako jedna z nielicznych toleruje stanowiska słoneczne. Przyciąga spojrzenie niezwykle obfitymi, różowymi kwiatostanami.
Żuraweczka Hercules – odmiana o zielonych liściach z beżowymi plamami na środku blaszki. Na ich tle wyróżniają się intensywne czerwone, obfite kwiatostany.
Żuraweczka Gold Zebra – to delikatna odmiana osiągająca niewielkie rozmiary, ale warta uwagi ze względu na atrakcyjny wygląd liści o wycinanych brzegach. Ich zewnętrzne części mają jasną, żółtą barwę, natomiast środek wyróżnia się intensywnym czerwonobrązowym kolorem, który rozlewa się wokół nerwów.

Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 93 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-16
Daje pięć, piękne sadzonki starannie zapakowane, sprawna dostawa, czytelne informacje dotyczące dostawy
2024-04-16
Sadzonki duże i w bardzo dobrym stanie.Dziękuję za sadzonkę gratis.
pixel