Poziomka

( ilość produktów: 1 )

poziomka

Poziomki są jednym z najbardziej znanych i lubianych owoców leśnych. Warto również posadzić sadzonki poziomek we własnym ogrodzie.

Krzaczki poziomek osiągają wysokość od 15 do 30 cm. Poziomka kwitnie w maju i czerwcu, owocuje natomiast na przełomie czerwca i lipca, a jej owoce wyglądają jak małe truskawki. Poziomki możemy rozmnażać za pomocą sadzonek tworzących się na rozłogach lub z nasion, wysiewanie jednak jest bardzo mało efektywne.

Poziomka odmiany

Najpowszechniejszymi odmianami poziomek są m. in.: poziomka leśna (inaczej poziomka pospolita), poziomka Rugia, poziomka Baron Solemacher, poziomka chilijska, poziomka Yellow Wonder, poziomka Regina, poziomka ananasowa, poziomka Attila, poziomka Supreme i poziomka indyjska.

Poziomka uprawa

Poziomki są krzewinkami stosunkowo łatwymi w uprawie i nadają się prawie do każdego ogrodu. Możemy je uprawiać również w doniczce na balkonie. Poziomki można uprawiać w lekkim półcieniu lub na stanowisku bardziej słonecznym. Zaletą uprawy w cieniu jest niska pracochłonność, jednak uprawiane na słonecznych stanowiskach są bardziej czerwone i słodsze. Gleby na których są uprawiane powinny być żyzne, przepuszczalne, o kwaśnym odczynie, a przed wysadzaniem warto je wzbogacić obornikiem lub kompostem. Krzewinki poziomek są odporne na mróz. Na początku wiosny krzaczki należy oczyścić z zeschniętych liści i suchych części roślin. Po oczyszczeniu podłoże należy spulchnić i wyłożyć kompostem. W celu ograniczenia liczby chwastów warto też wyłożyć miejsca między sadzonkami materiałem organicznym. W ciągu całego sezonu poziomki powinno się regularnie podlewać i odchwaszczać. Najczęstszymi chorobami poziomek są szara pleśń, biała plamistość liści truskawki, mączniak prawdziwy i czerwona zgnilizna korzeni, natomiast najczęściej występujące szkodniki to roztocz truskawkowy, węgorek truskawkowiec i opuchlaki. Aby zapobiec chorobom i szkodnikom warto poziomkę opryskiwać preparatem miedziowym. Zabieg ten wykonujemy w bezwietrzny dzień, gdy nie padają deszcze i nie świeci intensywne słońce.

Poziomka zastosowanie, wartości odżywcze

Poza tym, że poziomki są łatwe w uprawie, jej owoce są smaczne, a ich krzewinki posiadają walory dekoracyjne, to są również źródłem wielu cennych witamin i składników odżywczych. Owoce poziomki są bogate w witaminę C i PP, które podnoszą odporność organizmu, zapobiegają chorobom serca, redukują zawartość cholesterolu we krwi i poprawiają kondycję skóry, a dzięki dużej zawartości potasu mogą być stosowane m. in. w leczeniu nadciśnienia tętniczego czy anemii. W formie suszonych owoców warto je przyjmować jako środek działający przeciwbiegunkowo i moczopędnie. Do celów leczniczych, oprócz owoców, służą także liście poziomki, które posiadają podobne właściwości co owoce. Owoce poziomki można spożywać na surowo jako dodatek do lodów czy deserów, ale także można je zasuszyć i zaparzać jak aromatyczną herbatę o właściwościach rozgrzewających. Owoce poziomki nadają się również to sporządzania z nich konfitur czy galaretek. W kuchni staropolskiej świeże listki dodawano do bulionów, a także sporządzano z nich leczniczą nalewkę. Liście na nalewkę należy zbierać tuż przed okresem kwitnienia, owoce natomiast dopiero jak będą czerwone i dojrzałe. Poziomki mają także szerokie zastosowanie w kosmetyce. Najczęściej spotykamy je w formie maseczek i toników do cery tłustej i zaczerwienionej. W medycynie ludowej poziomki stosowano również do higieny jamy ustnej jako środek wybielający zęby i usuwający kamień nazębny.

Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 100 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-18
Super
2024-04-15
Zamawiane trawy mam nadzieję,że się przyjmą.Słabo,że na opakowaniach brakuje opisu, więc trzeba się domyślać,która to która.Bardzo dobrze zapakowane.
pixel