Surmia Katalpa

( ilość produktów: 1 )

surmia katalpa drzewa liściaste i krzewy

Katalpa, powszechnie określana też mianem surmia, jest niezwykle urodziwym drzewem liściastym, które w Polsce nie szczyci się wielką popularnością. Ciepłolubna, azjatycka roślina nie do końca radzi sobie w naszym kapryśnym klimacie, który często obfituje w srogie zimy. Stąd też nie w każdym rejonie Polski dobrze się przyjmie. Niemniej surmia katalpa jest nad wyraz urodziwa, a na jej estetykę składają się olbrzymie wręcz liście, egzotyczne wyglądem kwiaty i interesujące owoce, które zdobią drzewo liściaste przez cały rok. Całość gęsto obrasta koronę rośliny, która swą prezentacją przypomina ogromny, plażowy parasol.

Egzotyczne, kwiatowe dzwoneczki surmii katalpy

Katalpa lub jak kto woli surmia, pochodzi z odległych, azjatyckich terenów, stąd też roślina ta ubóstwia wprost ciepło i słońce. Drzewo liściaste w swoim naturalnym środowisku potrafi osiągnąć nawet 20 metrów wysokości, za to w Polsce nie przekracza 10 metrów. Nie należy ukrywać, że roślina nie przyjmie się w każdym klimacie, ponieważ nie lubi srogich i mroźnych zim. Mimo to jest coraz bardziej docenianym drzewem liściastym, na którego rosnące powodzenie wpływa malownicza estetyka. Katalpa bardzo ciekawie się prezentuje, posiada bowiem krótki, dość cienki, pokryty brunatnoszarą korą pień, który wieńczy niesamowicie gęsta i szeroka korona, o średnicy potrafiącej osiągać nawet 8 metrów. Z tego względu drzewo liściaste może pełnić rolę letniego parasola, który doskonale osłoni przed promieniami słońca, rzucając sobą duży cień, stanowiący idealne miejsce na odpoczynek i relaks. Zajmujące, wielkie liście pojawiają się zazwyczaj w maju, czasem kwietniu. Bardzo licznie obrastają gałęzie surmii, zagęszczając sobą koronę i budują jej szeroki pokrój. Posiadają zielony kolor, a swym kształtem przypominają ostro zakończone serca. Katalpa zakwita w czerwcu, a kwiaty zdobią roślinę do sierpnia. Stanowią one największą ozdobę drzewa liściastego. Drobne dzwoneczki upiększają gałęzie rośliny licznymi, gęstymi wiechami. Występują w subtelnym, białym bądź kremowym kolorze, a ich płatki pokrywają bordowe lub fioletowe plamki. Kiedy kwiaty przekwitną, ich miejsce zajmują interesujące owoce. Swym kształtem przypominają strąki fasoli i pozostają na drzewie liściastym przez cały rok, zimą stanowiąc pożywkę dla ptaków i intrygującą ozdobę rośliny. Ze względu na rozłożystość swej korony, katalpa polecana jest do dużych ogrodów, w których doskonale sprawdzi się jako soliter, spełniający funkcje wypoczynkowe w ciepłe i słoneczne dni.

Rozłożysta i malownicza surmia katalpa

Katalpa, która najczęściej określana jest też surmia, należy do jednych z najpiękniejszych drzew liściastych. Co prawda urok jej okazałych liści i zniewalających kwiatostanów można podziwiać jedynie w okresie wiosenno-letnim, jednak jej ciekawy pokrój i niezaprzeczalna uroda sprawia, że jest coraz chętniej sadzona w przydomowych ogrodach.

  • Uprawa i pielęgnacja

Cała trudność w uprawie surmii polega na zapewnieniu im jak najcieplejszego i słonecznego stanowiska, a także ochronie przez mrozem w zimie. Stąd też miejsce dla katalp powinno być również zaciszne i osłonięte od wiatrów. Najbardziej wrażliwe są młode rośliny, które bezwzględnie należy osłonić przed nadejściem zimy. Drzewo liściaste najlepiej rośnie na żyznych, lekkich i przepuszczalnych podłożach, które będą umiarkowanie wilgotne. Surmia nie znosi suszy, ale źle reaguje też na zbyt wilgotne gleby. Wiosną można zasilić ją nawozem wieloskładnikowym lub dobrze przerobionym kompostem, co wzmocni roślinę. Z uwagi na rozbudowany system korzeniowy katalp, nie należy ich przesadzać. Cięcie drzew liściastych nie jest konieczne, jednak warto wiosną regularnie usuwać uszkodzone pędy.

pixel