Ostnica

( ilość produktów: 1 )

Ostnica odmiany uprawa sadzenie

Ostnice (Stipa) to wieloletnie rośliny występujące naturalnie na suchych siedliskach w formacjach trawiastych, w strefach klimatu umiarkowanego i zwrotnikowego obu półkul. Pojawiają się również w strefach klimatu podzwrotnikowego i równikowego, jednakże w wyższych partiach gór. Rodzaj ten należy do rodziny wiechlinowatych i liczy sobie (w zależności od ujęcia systematycznego) 100-400 gatunków, z czego 4 (ostnica Jana, piaskowa, powabna i włosowata) występują w Polsce w stanie dzikim, gdzie objęte są ochroną gatunkową. Ostnice rosną w zbitych, zwartych kępach, bez rozłogów, a ich liście są szczeciniaste, z otwartymi pochwami liściowymi. Wykształcają wiechy z kłoskami jednokwiatowymi.

Ostnica – odmiany

W polskich ogrodach spotykamy przede wszystkim ostnicę cieniutką (Nasella tenuissima) osiągającą 60 cm wysokości i charakteryzującą się zielonkawymi ośćmi przebarwiającymi się na beżowo. Ostnica trzcinowata (Achnatherum calamagrostis) jest wyższa (do 90 cm), a jej kwiatostany są srebrzystozielone, w sierpniu zmieniając kolor na brunatny. Jej odmiana „Lamperg” posiada bardziej zwarty pokrój, a „Zukunftsmusik” jest mniej wrażliwa na nadmiar wilgoci. Ostnica olbrzymia (Stipa gigantea) odznacza się dużym rozmiarem (do 2, 4 m) i złotawymi kwiatostanami, które są większe u odmiany „Gold Fontane”.

Ostnica – uprawa, wymagania, pielęgnacja

Podobnie jak większość traw ozdobnych ostnice preferują stanowiska dobrze oświetlone, gdzie osiągają właściwy pokrój, a ich pędy są sztywne i intensywnie wybarwione. Ponadto w słonecznych lokalizacjach rośliny te lepiej sobie radzą w trakcie zimy. Wymagają średnio żyznej gleby, nie znoszą miejsc, w których zalega woda, nawet przez krótki okres. Nawożenie nie jest konieczne, a czasami wręcz bywa niebezpieczne – nadmiar azotu powoduje, że pędy ostnicy stają się zbyt wiotkie i pokładają się na ziemi. Zasilamy je jedynie wiosną niewielką ilością nawozu wieloskładnikowego. Przy tych roślinach należy być umiarkowanym w podlewaniu. Dojrzałe kwiatostany usuwamy ze względu na niekontrolowany rozsiew nasion. Okazy do 1 roku życia zabezpieczamy na zimę, osłaniając kępy jedliną lub uschłymi liśćmi, dorosłe rośliny są mrozoodporne w polskich warunkach. Wiosną ścinamy uschłe źdźbła, umożliwiając rozwój nowych, żywych pędów i odmładzamy kępy, dzieląc bryły korzeniowe. Roślinę warto ściółkować, zapobiegając wyparowywaniu wody z podłoża. Ostnice nie bywają szczególnie podatne na choroby i szkodniki.

Ostnica – sadzenie

Sadzenie ostnic ukorzenionych w doniczkach jest możliwe przez cały okres wegetacyjny.

Ostnica – zastosowanie

Jako rośliny ozdobne, ostnice są stosowane do tworzenia obwódek i rabat – w przypadku tych drugich pamiętajmy, aby sadzić je za roślinami niższymi, a nie przed nimi. Efektownie prezentują się w towarzystwie roślin o dużych liściach (np. funkii, rozchodników, bergenii, rudbekii, jeżówek), a także innych traw ozdobnych. Mogą być uprawiane w pojemnikach, dobre wrażenie sprawiają w ceramicznych donicach ustawionych na balkonach i tarasach. Ostnice są wykorzystywane do produkcji papieru i do celów dekoracyjnych.

pixel