Sosna pospolita

( ilość produktów: 1 )

Sosna pospolita sadzenie zastosowanie sadzonki

Sosna pospolita (Pinus sylvestris), zwana również zwyczajną, to gatunek wiecznie zielonego drzewa występujący powszechnie na terenach Europy Północnej i Środkowej oraz Syberii Wschodniej. Należy do rodziny sosnowatych. Odznacza się luźną koroną, wysokością do 30, a nawet 40 m, średnicy pnia 0, 5-1, 2 m, szarozielonymi lub niebieskozielonymi igłami o długości 3-7 cm i korzeniem palowym osiągającym głębokość 1, 5-3 m. Powszechnie występuje w Polsce w formie dzikiej. Narodowe drzewo Szkocji.

Sosna pospolita – odmiany

Ciekawą odmianą sosny pospolitej jest „Aurea”, charakteryzująca się zielonocytrynowymi igłami jesienią przebarwiającymi się na żółto i pomarańczowo. „Gold Coin” ma pokrój stożkowy, a jej igły zmieniają kolor na żółty. Drobniejsza „Fastigiata” cechuje się miotlastym pokrojem i osiąga 4-5 m wysokości i 1 m szerokości. Karłowata „Albyns” dorasta do 3 m, rośnie bardzo wolno i ma płożący pokrój.

Sosna pospolita – uprawa, wymagania, pielęgnacja

Sosna zwyczajna najbardziej lubi stanowiska słoneczne – znosi zacienienie, ale w tym przypadku może gubić igły. Nie jest wymagająca w stosunku do podłoża, może rosnąć na glebach zawierających łupki i granit, piaszczystych, gliniastych oraz na torfowiskach. Toleruje duży zakres odczynu pH (4-7), ale preferuje kwaśne grunty (pH 4, 5-6). Jest suszo- i mrozoodporna. Bywa atakowana przez takie szkodniki jak barczatka sosnówka, borecznik rudy, cetyniec mniejszy, cetyniec większy, mszyce, poproch cetyniak, smolik szyszkowiec i szczeliniak sosnowy. Zdarza jej się chorować na zamieranie pędów, co objawia się uszkodzeniami pączków, pędów, obumieraniem siewek i całych drzew. Podlewanie jest konieczne tylko u młodych okazów. Osobniki rosnące na piaszczystym podłożu nawozimy obornikiem raz na kilka lat. Zanieczyszczenia powietrza nie są straszne sośnie pospolitej.

Sosna pospolita – sadzenie

Sadzonki wstawiamy do gruntu wczesną wiosną bądź jesienią. Dołek wykopujemy w miejscu spełniającym wymagania rośliny; musi być on większy niż bryła korzeniowa, aby ta swobodnie zmieściła się w środku. Sadzonkę oczyszczamy z wszelkich suchych, chorych i uszkodzonych fragmentów, które są w gruncie rzeczy ogniskami chorobotwórczymi. Wzruszamy glebę na dnie i ściankach dołka, co ułatwi roślinie ukorzenianie się. Bryłę korzeniową umieszczamy w wodzie na 15-30 minut, po czym umieszczamy ją w dołku. Zasypujemy świeżą ziemią, a jeżeli istnieje taka możliwość – jej mieszanką z kwaśnym torfem. Udeptujemy i obficie podlewamy.

Sosna pospolita – zastosowanie

Sosna zwyczajna jest drzewem przede wszystkim przemysłowym – jej drewno, chociaż średniej jakości, wykorzystuje się m. in. w architekturze ogrodowej, do produkcji płyt wiórowych i pilśniowych. W ogrodach służy głównie jako soliter. Drobniejsze odmiany mogą być z powodzeniem hodowane do dekoracji skalniaków, wrzosowisk i oczek wodnych. Drzewka karłowate sadzone są nawet w pojemnikach, dekorując tarasy i balkony. Z sosny pozyskuje się także surowce lecznicze o działaniu m. in. przeciwbakteryjnym.

pixel