Modrzew

( ilość produktów: 1 )

modrzew odmiany sadzenie pielęgnacja

Modrzewie (Larix) to rodzaj obejmujący kilkanaście gatunków występujących na obszarach umiarkowanych i chłodnych półkuli północnej. Należy do rodziny sosnowatych. Drzewa te osiągają wysokość do 40 m, posiadają krótkie, 1-3 cm igły opadające na zimę oraz kuliste lub jajowate, zielone szyszki. Modrzewie ceni się za niewielkie wymagania uprawowe, całkowitą mrozoodporność i wysokie tempo wzrostu.


Modrzew – odmiany


Najpowszechniej występującym gatunkiem jest modrzew europejski (Larix decidua). Jest on również najwyższy, ponadto charakteryzuje się opadającymi gałęziami. Wyróżnia się również modrzew polski (Larix polonica), przez niektórych taksonomów uważany za podgatunek modrzewia europejskiego. Modrzew syberyjski (Larix sibirica) ma szyszki o pokaźnych rozmiarach (do 5 cm), a jego kora ma ciemny odcień, a modrzew dahurski (Larix dahurica) – posiada burą bądź szarawą korę. Hybrydą dwóch powyższych gatunków jest modrzew Czekanowskiego (Larix x czekanowskii). Rzadkim, aczkolwiek bardzo ozdobnym gatunkiem jest modrzew ussuryjski (Larix olgensis) o ciemnej korze oraz długich i lekko twardawych igłach sino-zielonego koloru. Wyróżniamy ponadto modrzew japoński (Larix leptolepis), ceniony za czerwonawą korę, długie igły i unikalne szyszki. Modrzew amerykański (Larix laricina) rośnie wolniej od innych przedstawicieli tego rodzaju.


Modrzew – uprawa, wymagania, pielęgnacja


Niektóre gatunki modrzewi przestają się rozwijać i owocować w przypadku słabo oświetlonego stanowiska, dlatego warto zasadzić tę roślinę w miejscu słonecznym, bądź lekko zacienionym. W trakcie suszy należy obficie podlewać roślinę 1-2 razy w tygodniu, a wczesną wiosną warto zasilić ją nawozem kompleksowym. Młode okazy systematycznie odchwaszczamy i spulchniamy glebę, na której rosną. Chociaż rośliny te są całkowicie mrozoodporne, osobniki do 2 roku życia osłaniamy na zimę papierowym materiałem. Modrzewie są niewrażliwe na przycinanie i formowanie, dlatego można z łatwością stworzyć okaz pożądanego kształtu i wysokości. Naturalnie żyją w symbiozie z grzybami, dlatego można od czasu do czasu podlewać je wodą użytą do mycia świeżo zebranych grzybów leśnych. Bywają atakowane przez motyle Chionodes electella, czerwce, ochojniki i kuzki, a także przez choroby grzybicze (zgnilizna, brunatna pleśń śniegowa, fuzarioza).


Modrzew – sadzenie


Sadzenie modrzewi najlepiej jest przeprowadzić wczesną wiosną lub późną jesienią. Przygotowując ziemię pod uprawę tej rośliny, warto zastanowić się nad mieszanką ziemi liściowej, torfu i piasku w stosunku 3:2:1. W przypadku ciężkiej ziemi zaleca się wykonać drenaż na dnie dołka. Po posadzeniu ściółkujemy roślinę trocinami bądź torfem.


Modrzew – zastosowanie


Drzewa z rodzaju modrzewi są powszechnie uprawiane w lasach i parkach. Mogą być sadzone zarówno pojedynczo, jak i w grupach w towarzystwie brzóz, klonów, lip, świerków, lilaka, cedrów i różaneczników. Szyszki, żywica, kora i igły zawierają garbniki, flawonoidy i terpenoidy, co powoduje, że działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, antyseptycznie i moczopędnie. Nalewki i syropy z modrzewia mają zastosowanie w przypadku infekcji wirusowych i chorób górnych dróg oddechowych.
 

Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 102 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-18
Super zapakowane Rośliny zdrowe i ładne.
2024-04-16
Sadzonki duże i w bardzo dobrym stanie.Dziękuję za sadzonkę gratis.
pixel