Kalina

( ilość produktów: 21 )

kalina drzewa liściaste i krzewy

Kalina to niesamowicie urodziwa roślina, która występuje w formie krzewów bądź drzew liściastych. Poza niezwykle pięknymi kwiatami, posiada soczystej barwy, długo utrzymujące się owoce, które dumnie prezentują się na tle jej zielonych liści. Kwiaty kaliny zbierają się w gęste kwiatostany, których urok przykuwa wzrok i napawa estetyzmem. Kalina jest uznawana za jedną z najbardziej zniewalających drzew liściastych, dlatego też jest bardzo pożądaną ozdobą ogrodową. Powab roślin ceniony jest od dawna przez wszelkich miłośników estetycznych doznań, co ma swoje odzwierciedlenie w różnego rodzaju literaturze ludowej, gdzie kalina przedstawiana jest jako kwiat piękny i symboliczny.

Symboliczne drzewo kalina

Kalina naturalnie występuje w Europie, północnej Azji i Afryce. Znane są nie tylko niezaprzeczalne walory dekoracyjne drzewa liściastego, ale także jej właściwości lecznicze i cechy symboliczne. Już od czasów starożytnych kalina stosowana była przede wszystkim jako środek rozkurczowy. Odkryto również, że roślina pomaga także przy innych dolegliwościach, wykazując cechy uspokajające i przeciwbólowe. Przetwory sporządzane z owoców kaliny są wykorzystywane w razie przeziębień, dolegliwości jelitowych oraz krwawieniach wewnętrznych. To tylko niektóre z właściwości medycznych kaliny, których można by było wymienić jeszcze wiele. Warto też poznać, choć w niewielkim stopniu, symbolikę tej niezwykłej rośliny ogrodowej, która jest bardzo bogata. Kalina jest szczególnie ceniona w kulturze słowiańskiej. Warto zwrócić uwagę, że najpopularniejsza rosyjska pieśń ludowa ma tytuł Kalinka. Kalina jest symbolem czystej, pozbawionej grzechu miłości i dziewictwa. Za czasów naszych pradziadów sadzono te drzewa i krzewy liściaste na cmentarzach, w strefie spoczynku dziewcząt i chłopców. Zerwanie gałązki kaliny z miejsca wiecznego snu, uznawane było jako grzech ciężki. Drzewa liściaste osiągają średnią wysokość, dorastając do 5 metrów, w dobrych warunkach niekiedy do 7. Liście krzewów ozdobnych posiadają 12 cm długości, a ich kolor jest soczyście zielony. Kalina przyciąga uwagę swymi filigranowymi, białymi kwiatami, które zbierają się w kuliste, okazałe kwiatostany. Krwistoczerwone owoce rośliny stanowią piękne uzupełnienie dla śnieżnych kwiatów, tworząc wspólnie estetyczny kontrast.

Czerwone korale na tle śnieżnobiałych kwiatów kaliny

Kalina nie jest rośliną wymagającą. Jeżeli zapewni się jej odpowiednie warunki, oczekuje niewiele ponad regularne podlewanie, ponieważ jest to krzew, który przepada za wilgocią.

  • Uprawa i pielęgnacja

Kalinę w stanie dzikim można często spotkać w miejscach, gdzie jest stała wilgoć. Obrasta zatem brzegi rzek, mokrawe lasy i łąki. Ze względu na stałą potrzebę zawilgocenia, kalinę trzeba stale podlewać i kontrolować mokrość jej podłoża. Ponadto drzewa i krzewy liściaste preferują słoneczne, ewentualnie lekko zacienione stanowiska. Kalina uwielbia ciepło, a jej drobne kwiaty nie do końca tolerują wiatr, stąd też należy przed nim osłonić roślinę. Gleba pod kalinę powinna mieć odczyn zasadowy, a dodatkowo być próchnicza i żyzna, nie zaszkodzi, jeśli będzie też przepuszczalna. Coroczne cięcie krzewów i drzew liściastych nie jest konieczne, niemniej, aby nadać jej upragniony kształt i pobudzić do wzrostu, można przeprowadzać przycinanie pielęgnacyjne. Polega ono na usuwaniu uszkodzonych i przemarzniętych pędów, które tnie się przy ziemi. Jeżeli kalina słabo rośnie można też wykonać cięcie odmładzające, którego dokonuje się co kilka lat. Wtedy to skraca się wszystkie pędy, pozostawiając je na wysokości 20 – 30 cm.

pixel