Kalina - sadzonki, odmiany, uprawa, właściwości.

( ilość produktów: 15 )

kalina drzewa liściaste i krzewy

Kalina to niesamowicie urodziwa roślina, która występuje w formie krzewów bądź drzew liściastych. Poza niezwykle pięknymi kwiatami, posiada soczystej barwy, długo utrzymujące się owoce, które dumnie prezentują się na tle jej zielonych liści. Kwiaty kaliny zbierają się w gęste kwiatostany, których urok przykuwa wzrok i napawa estetyzmem. Kalina jest uznawana za jedną z najbardziej zniewalających drzew liściastych, dlatego też jest bardzo pożądaną ozdobą ogrodową. Powab roślin ceniony jest od dawna przez wszelkich miłośników estetycznych doznań, co ma swoje odzwierciedlenie w różnego rodzaju literaturze ludowej, gdzie kalina przedstawiana jest jako kwiat piękny i symboliczny.

Symboliczne drzewo kalina

Kalina naturalnie występuje w Europie, północnej Azji i Afryce. Znane są nie tylko niezaprzeczalne walory dekoracyjne drzewa liściastego, ale także jej właściwości lecznicze i cechy symboliczne. Już od czasów starożytnych kalina stosowana była przede wszystkim jako środek rozkurczowy. Odkryto również, że roślina pomaga także przy innych dolegliwościach, wykazując cechy uspokajające i przeciwbólowe. Przetwory sporządzane z owoców kaliny są wykorzystywane w razie przeziębień, dolegliwości jelitowych oraz krwawieniach wewnętrznych. To tylko niektóre z właściwości medycznych kaliny, których można by było wymienić jeszcze wiele. Warto też poznać, choć w niewielkim stopniu, symbolikę tej niezwykłej rośliny ogrodowej, która jest bardzo bogata. Kalina jest szczególnie ceniona w kulturze słowiańskiej. Warto zwrócić uwagę, że najpopularniejsza rosyjska pieśń ludowa ma tytuł Kalinka. Kalina jest symbolem czystej, pozbawionej grzechu miłości i dziewictwa. Za czasów naszych pradziadów sadzono te drzewa i krzewy liściaste na cmentarzach, w strefie spoczynku dziewcząt i chłopców. Zerwanie gałązki kaliny z miejsca wiecznego snu, uznawane było jako grzech ciężki. Drzewa liściaste osiągają średnią wysokość, dorastając do 5 metrów, w dobrych warunkach niekiedy do 7. Liście krzewów ozdobnych posiadają 12 cm długości, a ich kolor jest soczyście zielony. Kalina przyciąga uwagę swymi filigranowymi, białymi kwiatami, które zbierają się w kuliste, okazałe kwiatostany. Krwistoczerwone owoce rośliny stanowią piękne uzupełnienie dla śnieżnych kwiatów, tworząc wspólnie estetyczny kontrast.

Czerwone korale na tle śnieżnobiałych kwiatów kaliny

Kalina nie jest rośliną wymagającą. Jeżeli zapewni się jej odpowiednie warunki, oczekuje niewiele ponad regularne podlewanie, ponieważ jest to krzew, który przepada za wilgocią.

Uprawa i pielęgnacja

Kalinę w stanie dzikim można często spotkać w miejscach, gdzie jest stała wilgoć. Obrasta zatem brzegi rzek, mokrawe lasy i łąki. Ze względu na stałą potrzebę zawilgocenia, kalinę trzeba stale podlewać i kontrolować mokrość jej podłoża. Ponadto drzewa i krzewy liściaste preferują słoneczne, ewentualnie lekko zacienione stanowiska. Kalina uwielbia ciepło, a jej drobne kwiaty nie do końca tolerują wiatr, stąd też należy przed nim osłonić roślinę. Gleba pod kalinę powinna mieć odczyn zasadowy, a dodatkowo być próchnicza i żyzna, nie zaszkodzi, jeśli będzie też przepuszczalna. Coroczne cięcie krzewów i drzew liściastych nie jest konieczne, niemniej, aby nadać jej upragniony kształt i pobudzić do wzrostu, można przeprowadzać przycinanie pielęgnacyjne. Polega ono na usuwaniu uszkodzonych i przemarzniętych pędów, które tnie się przy ziemi. Jeżeli kalina słabo rośnie można też wykonać cięcie odmładzające, którego dokonuje się co kilka lat. Wtedy to skraca się wszystkie pędy, pozostawiając je na wysokości 20 – 30 cm.

Sadzonki kalin. Jakie odmiany są dostępne na polskim rynku?

Na polskim rynku dostępne są różne odmiany kalin, zarówno tych dziko rosnących, jak i uprawianych jako rośliny ozdobne. Poniżej przedstawiam kilka popularnych odmian kaliny, które można spotkać w ogrodach:

 1. Kalina koralowa (Viburnum opulus): Charakteryzuje się efektownymi, białymi kwiatostanami wiosennymi oraz czerwonymi owocami w kształcie kulistych jagód. 

  Kalina koralowa  to urocza roślina, która doskonale sprawdza się w ogrodach przydomowych. Jej wyjątkowe cechy i dekoracyjne walory sprawiają, że jest cenionym elementem krajobrazu. Roślina ta jest wszechstronna i może rosnąć zarówno na stanowiskach w półcieniu, jak i w pełnym słońcu.

  Odpowiednio pielęgnowana kalina koralowa może stać się trwałym elementem Twojego ogrodu, dostarczając piękna przez wiele sezonów. Jej zdolność do przystosowywania się do różnych warunków sprawia, że jest popularnym wyborem wśród miłośników ogrodnictwa.

  Kalina koralowa jest rośliną o wielu zastosowaniach w ogrodach i krajobrazie. Jej dekoracyjne owoce, choć są trujące, stanowią atrakcyjny element w kompozycjach ogrodowych. Zebrane w kuliste kwiatostany, które w rzeczywistości są baldachami kwiatowymi, prezentują się wyjątkowo efektownie, dodając uroku ogrodowi.

  Odmiana kaliny koralowej, ze względu na swoje piękne i trwałe owoce, często jest wykorzystywana w aranżacjach zimowych w donicach i kompozycjach świątecznych. Jej czerwone, kuliste owoce stanowią doskonałe uzupełnienie zimowego ogrodu, zwłaszcza gdy są przebarwione na intensywny kolor.

  Kwitnienie kaliny koralowej jest kolejnym ważnym elementem jej atrakcyjności. Jej białe kwiaty układające się w efektowne baldachy są ozdobą ogrodu w okresie wiosennym. Cięcie kaliny przeprowadzamy na początku wiosny. 

  Mimo że owoce są trujące i nieprzeznaczone do spożycia, roślina ta zdobywa popularność ze względu na swoje dekoracyjne walory, dzięki którym stanowi atrakcyjny element w różnego rodzaju aranżacjach ogrodowych.

  Jej kształt i urok kwitnących kwiatostanów czynią ją pięknym dodatkiem do Twojego ogrodu. Kwiaty kaliny koralowej, zebrane w baldachogrona, prezentują się wyjątkowo efektownie, nadając ogrodowi subtelny i romantyczny charakter.

  Stanowiska słoneczne sprzyjają obfitości kwitnienia oraz intensywności barw liści. Kalina koralowa ma także ozdobne owoce, które w okresie jesieni przybierają kolor czerwony, dodając atrakcyjności ogrodowi.

 2. Kalina wonna (Viburnum lantana): Ma duże, okrągłe kwiatostany, a jej owoce są początkowo czerwone, a następnie zmieniają kolor na czarny.

 3. Kalina hawajska (Viburnum dentatum): Odmiana ta wytwarza kępkowe kwiatostany, a jej owoce są nieco błyszczące i ciemnoniebieskie.

 4. Kalina bodiniera (Viburnum bodnantense): Jest to odmiana zimująca, kwitnąca zimą, co czyni ją cenną rośliną ozdobną.

 5. Kalina węgierska (Viburnum opulus 'Roseum'): Różni się odmianą koralową tym, że ma kwiatostany bez owoców, co nadaje jej delikatny, elegancki wygląd.

 6. Kalina amerykańska (Viburnum trilobum): Posiada atrakcyjne, trójklapowe liście i błyszczące, czerwone owoce.

Oprócz tych wymienionych, istnieje wiele innych odmian kaliny, różniących się kolorem liści, kwiatów czy owoców. Przy wyborze warto kierować się preferencjami dotyczącymi charakterystyki rośliny oraz warunków wzrostu dostępnych w ogrodzie.

Kalina (Viburnum) to roślina o wielu zastosowaniach, a jej sadzonki są często wykorzystywane w zakładaniu ogrodów i aranżacjach krajobrazowych. Rośliny te, należące do rodziny piżmaczkowatych (Adoxaceae), charakteryzują się dekoracyjnymi kwiatami, liśćmi i owocami.

W Polsce kilka gatunków kaliny dziko rośnie, przede wszystkim kalina koralowa (Viburnum opulus) i kalina wonna (Viburnum lantana). Oba gatunki spotykane są zarówno w lasach, jak i na terenach otwartych.

Sadzonki kaliny często są wykorzystywane w ogrodnictwie jako rośliny ozdobne, dzięki swojej atrakcyjnej oprawie wizualnej. Kwiaty i owoce kaliny dodają uroku ogrodowi, a także przyciągają ptaki swoimi owocami. 

W zastosowaniach kalina może pełnić rolę rośliny ozdobnej, ale także być elementem przywracającym naturalność ogrodowi, szczególnie ze względu na jej dziko rosnące gatunki w polskiej florze.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 180 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-25
ok
2024-05-21
Super zapakowane Super szybko jestem zadowolony rośliny zdrowe pozdrawiam obsługę 5/5
pixel