Obiedka

( ilość produktów: 1 )

trawa obiedka

Każdy posiadacz ogrodu marzy o tym, aby prezentował się on jak najpiękniej i cieszył nasze oko. Wśród pięknych kwiatów, fontann, rzeźb, oczek wodnych, drzew, czy krzaków okazałym oraz dekoracyjnym elementem mogą okazać się trawy ozdobne. To wspaniały pomysł na upiększenie ogrodu oraz zastąpienie kwiatów na przykład w donicach. Poniżej przedstawiamy niezwykły rodzaj trawy ozdobnej, która zapewne zagości również w Twoim ogrodzie.

Obiedka szerokolistna (łac. Uniola latifolia ) jest to przepiękna trawa ozdobna, która znakomicie wkomponowuje się w swoje otoczenie. Z pewnością jej największą ozdobą są posiadane przez nią niezwykłe, bardzo dekoracyjne, podobne do szyszek kwiatostany ( pojawiają się już w lipcu). Natomiast jej liście są łudząco podobne do żubrówki (turówka wonna) w kolorze jasnozielonym. Roślina ta chociaż teraz bywa trochę zapomniana, przybyła do nas z znad brzegów jezior i rzek zachodniej części Ameryki Północnej. Obiedka szerokolistna jest sadzonką trawy wieloletniej, a jej grupa roślin to byliny, pokrój kępiasty. Jej sposób rozrastania opiera się na krótkich kłączach, tworząc luźne, jasnozielone kępy (średnicy od czterdziestu do osiemdziesięciu centymetrów). Roślina posiada liście gładkie, lancetowate, przypominające trochę liście bambusa, ponadto są ostro zakończone, jednak ku zdumieniu nie kłują. Piękny jasnozielony kolor obiedki nie traci swojego uroku nawet jesienią. Właśnie wtedy kolor ten przybiera bardzo atrakcyjne, szlachetne, złotawe zabarwienie. Owadzica szerokolistna dorasta do stu trzydziestu centymetrów wysokości, gdy znajduje się w okresie kwitnienia. Natomiast masa zielona posiadanych przez nią liści dorasta średnio od pięćdziesięciu do siedemdziesięciu centymetrów. Same kwiatostany osiągają długość od dziesięciu do trzydziestu centymetrów i złożone są z silnie spłaszczonych kłosków, osadzonych na długich gałązkach ( warto wspomnieć że cały kwiatostan wyglądem przypomina wiechę). Jeśli jesteśmy już przy nich warto wspomnieć iż posiadają one zmienne zabarwienie, zależne od fazy w której w danej chwili się znajdują. Młode kwiatostany przybierają zabarwienie zielone, natomiast z biegiem czasu w okresie przekwitania zmieniają zabarwienie na piękny czerwonobrązowy kolor. Obiedka szerokolistna zaczyna swój okres kwitnienia zazwyczaj w sierpniu, a kończy go we wrześniu, jednak jej piękne kwiatostany utrzymują się do zimy.

Obiedka wymagania, pielęgnacja

Warunkiem kluczowym dla dobrego wzrostu obiedki szerokolistnej jest to, by jej gleba była dość wilgotna, ponieważ gdy jest sucha, roślina nie rozwija się prawidłowo. Poza tym jest to bardzo odporna trawa ozdobna i nie potrzebuje zbyt wiele by dobrze urosnąć, jednak jeśli chcemy by miała intensywniejszy żółty kolor jesienią lepiej zasadzić ją w miejscu nasłonecznionym (w półcieniu jej kwiatostany nie będą tak okazałe). Nie jest to też trawa ekspansywna dla tego problemem nie jest zasadzenie jej wśród krzewów, bylin, czy innych roślin. Roślina ta posiada jeszcze jedne zastrzeżeni, nie lubi ona gleb gliniastych oraz mokrych, bo w takich jej korzenie bardzo szybko gniją. Co do jej pielęgnacji, warto zapamiętać aby w kwietniu obsypać wokół kępki obiedki szerokolistnej nawóz dla roślin zielonych. Ponadto roślina ta jest mrozoodporna, a jej pędy należy związać jesienią. Przycinać natomiast należy je dopiero wiosną.

Obiedka zastosowanie

Trawa obiedka jest idealna do wykorzystania w założeniach naturalistycznych i w ogrodach przeznaczonych na trawy ozdobne. Na rabatach bylinowych może być sadzona w małych grupach, od 3 do 10 roślin razem. Sprawdzą się jako kwiat cięty. Kwiatostany bardzo ładnie się zasuszają i dobrym pomysłem jest użycie ich w suchych bukietach, czy innych dekoracjach nadających uroku naszemu domowi.

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 166 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-17
Sadzonka zdrowa, żywa, bovto nie jest takie oczywiste przy zakupach internetowych
2024-05-17
Wszystko super, sprawnie i szybko. Piękne rośliny.
pixel