Turzyca

( ilość produktów: 16 )

turzyca

Turzyca jest to roślina pochodząca z rodziny ciborowatych (spotykane na całym świecie rośliny, składające się na 109 gatunków i 5500 odmian).

Turzyce występują głównie w klimacie umiarkowanym (takim jak w Polsce) oraz liczą sobie łącznie 1757 odmian. W systematyce roślinnej turzyca charakteryzuje się jako roślina naczyniowa, nasienna i jednoliścienna.

Turzyca odmiany

Najchętniej wykorzystywane gatunki tej ozdobnej trawy w polskich ogrodach to turzyca ptasie łapki (łac. Carex ornithopoda), turzyca rzędowa (łac. Carex siderosticha), turzyca Buchanana (łac. Carex buchananii) oraz turzyca japońska (łac. Carex morrowii). Inne znane gatunki tej rośliny to m. in.: turzyca piaskowa, turzyca palmowa, turzyca muskegońska, turzyca Evergold, turzyca błotna, turzyca Ice Dance, turzyca zwisła, turzyca sztywna, turzyca oszimska, turzyca oszimska Evergold, turzyca drżączkowata, turzyca ceglasta, turzyca rzędowa, turzyca Prairie Fire, turzyca zajęcza, turzyca biała, turzyca żółta, turzyca nowozelandzka, turzyca Milk Chocolate czy turzyca włosowa Bronze Form. Turzyca ptasie łapki to ozdobna, kępkowa bylina, która rośnie jedynie do ok. dwudziestu pięciu centymetrów wysokości. Jest odporna na zimne temperatury, posiada szerokie, mrozoodporne, dekoracyjne, zielone liście oraz nie tworzy kłączy ani rozłogów. Turzyca rzędowa, choć jeszcze niższa od jej siostry opisanej powyżej, tworzy kłącza, choć jest wyjątkowo mało inwazyjna. Posiada również piękne, pasiaste, zielone liście z subtelnym białym obrzeżem. Nieco wyższą z najpopularniejszych turzyc jest turzyca japońska (do 30 cm.). Rodzi ona duże, zielone i odporne na zimno liście, buduje ładne kępy i tak jak jej poprzedniki - dookoła liści tworzy delikatny biały szlak. Wymieniona wyżej turzyca Buchanana stanowi już nieco inny rodzaj trawy. Potrafi osiągnąć nawet osiemdziesiąt centymetrów wysokości, jej kępy są wzniesione zaś kolor przechodzi w brąz. Świetnie rośnie w glebie zarówno suchej jak i wilgotnej, niemniej w przeciwieństwie do poprzedniczek źle znosi niskie temperatury, przez co wymaga zimowego okrycia. Turzyce rosną najczęściej w okresie lipiec-wrzesień. Nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji.

Turzyca uprawa, wymagania

Bardzo mocno na korzyść turzyc wypada łatwość w ich uprawie. Niemniej warto zapamiętać kilka podstawowych zabiegów, dzięki którym ta piękna trawa ozdobna będzie kwitnąć i upiększać nasz ogród w swym najlepszym wydaniu. Przede wszystkim rozmnażać turzycę winno się poprzez podział kęp. Aby natomiast zachować pełną jakość estetyczną rośliny, należy ją od czasu do czasu przyciąć. Liście turzyc, których cechą jest utrata liści w okresie zimowym, powinno się przycinać wiosną (najlepiej prawie do samej ziemi). Przycina się końcówki liści u turzyc tzw. zimozielonych. Roślinę tę winno się podlewać regularnie - gleba musi zachować dostateczną wilgotność. Na szczęście turzyce są choroboodporne, przez co szkodniki i choroby raczej nie występują. Należy jednakże zwrócić uwagę na rdze, mszyce czy ślimaki, które jednak stanowią zagrożenie dla rośliny. W przypadku "ataku" jednego z powyższych powinno się szybko przeciwdziałać.

Turzyca zastosowanie

Turzyca idealnie nadają się do ogrodów wodnych, bagiennych, przydomowych, w rabatach kwiatowych, parkach czy jako komponent bukietów suchych. Ciekawostką jest fakt, że olejek turzycowy, który wytłaczany jest z naszych wspaniałych ozdobnych traw, wykorzystywany jest często w kosmetologii. Od wielu lat liczne badania udowadniają regenerujące i przeciwzapalne właściwości olejków turzycowych.

Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 13 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-15
Gorąco polecam. Bardzo piękne, dorodne i zdrowe azalie, super zapakowane, więc nic nie zostało uszkodzone podczas transportu.
2024-03-14
Ocenę najwyższą obniżyła informacja o czasie wysyłki 10 dni (przyszła po 2 dniach). Dla mnie to minus, bo chciałem uniknąć przymrozków i wstrzelić się w dobrą pogodę (szybko nie zawsze znaczy dobrze). Wiciokrzewy OK widać rękę ogrodnika
pixel