Albicja

( ilość produktów: 1 )

albicja uprawa sadzonki jedwabista pielęgnacja krzewy_ozdobne

Albicja zawdzięcza swoją nazwę włoskiemu szlachcicowi, Filippo del Albizzi, który rozsławił uprawę tej rośliny w Europie. Albicja należy do rodziny bobowatych. Naturalnie rośnie na terenach południowej i wschodniej Azji, od Iranu po Chiny i Koreę. Jest drzewem ozdobnym, charakteryzującym się dużymi, delikatnymi liśćmi. Bywa nazywana także mimozą perską lub perskim drzewkiem.

CHARAKTERYSTYKA

Albicja jest niewielkim drzewem. W swoim naturalnym środowisku wyrasta na wysokość 12 m, w Polsce do ok. 4 m. Korona kształtem przypomina parasol. Liście, podwójnie pierzaste, przypominają liście mimozy wstydliwej, które tworzą niezwykłe, zwiewne wachlarze. Listki dzielą się na 6-12 odnóg, w której to znajduje się 20-30 par zielonych, drobnych, podłużnych listków. Nocą i w czasie deszczu liście przytulają się do siebie, co tworzy zjawiskowy efekt. Albicja kwitnie w okresie od czerwca do sierpnia. Wonne kwiaty, zebrane w kwiatostany, nie mają płatków tylko delikatnie odstające pęczki pręcików o długości 3 cm, w różowym kolorze, które świecą w nocy. Kwiaty te przypominają jedwabne nici powiewające na wietrze. Kora początkowo jest lekko zielona, lecz z czasem przybiera szarą barwę. Późnym latem na drzewie zaczynają pojawiać się owoce – płaskie, brązowe strąki wypełnione nasionami.

SADZENIE, UPRAWA I PIELĘGNACJA

Chcąc zasadzić albicję w ogródku zadbaj, aby ziemia była wilgotna przez pewien czas, aby drzewko dobrze się zakorzeniło. Do prawidłowych warunków rozwoju albicja potrzebuje jeszcze zacisznego miejsca w pełnym słońcu. Szansę na przetrwanie „pod gołym niebem” zwiększa wcześniejsze, trzy letnie hodowanie drzewka w domu. W tym czasie powinna wytworzyć wystarczająco dużo pędów, aby przetrwać zimę. Należy jednak pamiętać, że jest to drzewko wrażliwe na mróz, dlatego lepiej przyjmie się w zachodniej części naszego kraju. Albicja lubi tylko chwilowe obniżenie temperatury, a nie długo utrzymujące się mrozy. Aby uchronić przed zimą, stwórz wokół kopczyki.

Albicja chętnie zagości też w twoim domu. Przygotowując donicę zadbaj, aby podłoże było przepuszczalne. Aby to osiągnąć, dodaj do ziemi żwirek wykorzystywany w akwarium. W czasie wzrostu utrzymuj stale wilgotne podłoże, lecz nie zalej korzeni. Spowoduje to chorobę rośliny. Po 6-8 tygodniach od zasadzenia zacznij dokarmiać drzewko nawozem do roślin doniczkowych, a w okresie kwitnienia – do roślin kwitnących. Od października zmniejsz dawkę „pokarmu” o połowę. Jeśli latem zechcesz wystawić drzewko na zewnątrz, znajdź mu mocno nasłonecznione miejsce. Lecz pamiętaj, aby schować go przed pierwszym przymrozkiem.

Albicja jest gatunkiem podatnym na choroby, dlatego niezwykle ważna jest jej lustracja.

Roślina z przyjemnością gości ptaki i owady.

ALBICJA- ZASTOSOWANIE

Ze względu na piękny zapach warto drzewko sadzić w miejscach często odwiedzanych przez ludzi. Dobrze prezentuje się także na rabatce w towarzystwie nietypowych roślin.

W kulturze wschodu wierzy się, że kwiaty albicji mają moc „uzdrawiania złamanych serc” i wywoływania szczęścia oraz zadowolenia. Natomiast w zachodniej kulturze stosuje się je do leczenia depresji i bezsenności. Mają także działanie uspokajające.

Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 100 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-18
Super zapakowane Rośliny zdrowe i ładne.
2024-04-15
Zamawiane trawy mam nadzieję,że się przyjmą.Słabo,że na opakowaniach brakuje opisu, więc trzeba się domyślać,która to która.Bardzo dobrze zapakowane.
pixel