Lilak

( ilość produktów: 10 )

Lilak sadzenie pielęgnacja uprawa krzewy_ozdobne

Lilak, inaczej nazywany też bzem lilak lub bzem tureckim, jest krzewem liściastym, który może poszczycić się okazałymi, iście apolińskimi kwiatostanami. Krzewy ozdobne zakwitają w maju, dlatego nierozerwalnie kojarzą się z prezentem wręczanym z okazji dnia matki, potajemnie zerwanym z cudzego ogrodu, podczas powrotu ze szkoły. Lilaki są prawdziwie wiosennymi roślinami, o finezyjnych, niezwykle uroczych kwiatach, zebranych w bogate kwiatostany. Krzewy ozdobne, dzięki swojemu umiarkowanie wysokiemu wzrostowi, tworzą nieco tajemniczy klimat i magiczną atmosferę.

Lilaki, czyli liliowe ogrody

Lilakikrzewami ozdobnymi, które pochodzą ze wschodnich terenów Azji. Jest to rodzaj roślin liściastych z rodziny oliwkowatych, mimo to w Polsce nazywane są często bzami tureckimi. Choć lilaki nie mają nic wspólnego z bzami, ponieważ pochodzą z zupełnie innych rodzin, mają zbieżne nazewnictwo, ze względu na wygląd estetycznych kwiatostanów. Krzewy ozdobne zyskały miano bzów tureckich, gdyż zostały sprowadzone do Polski z Turcji, w czasie Odsieczy Wiedeńskiej w 1563 roku. Ciekawostką jest to, że z lilaków nie da się uzyskać substancji zapachowych, mimo że sama roślina naprawdę przyjemnie i intensywnie pachnie, czym zwabia do siebie przepiękne, barwne motyle. Krzewy ozdobne są w Polsce znaną rośliną ozdobną, często przystrajały też nadworne, majestatyczne ogrody. Lilaki równie często jak w prywatnych ogrodach można spotkać w parkach, ponieważ nie są wymagające w uprawie, do tego wdzięcznie prezentują się na tle zielonolistnych drzew. Ze względu na gęsty pokrój krzewów ozdobnych, mogą one z powodzeniem spełniać się w roli żywopłotów. Lilaki posiadają jeszcze jedną zaletę – cudownie sprawdzają się jako kwiaty cięte. Najlepiej zrywać je o poranku, gdzie silna woń kwiatów ogrodowych rozprzestrzeni się po całym domu i umili poranną kawę. Lilaki kwitną w trzech kolorach: białym, różowym i liliowo-fioletowym. Osiągają wysokości rzadko przekraczające 3 metry, a ich soczyście zielone liście opadają na zimę. Krzewy ozdobne są mrozoodporne, dlatego zimą stanowić mogą ozdobę ogrodu, mimo braku liści.

Słodki, zniewalający zapach lilaków w ogrodzie i domu

Lilaki stały się tak popularnymi ozdobami parków oraz ogrodów nie tylko dzięki swojemu niezaprzeczalnemu urokowi, ale również łatwości uprawy i niewygórowanych oczekiwań pielęgnacyjnych.

  • Uprawa i pielęgnacja

Lilaki są idealnymi roślinami dla początkujących ogrodników. Nie są kłopotliwe w uprawie, a ich pielęgnacja jest łatwa i przyjemna. Krzewy ozdobne najlepiej zasadzać na stanowisku słonecznym, które służy im do pięknego rozkwitu. Dobrze też przyjmą się na terenach półcienistych, jednak wtedy kolory ich kwiatostanów mogą nie być już tak intensywne. Najbardziej odpowiednią glebą pod lilaki jest umiarkowanie żyzna, wapienna i bogata w próchnicę. Jedyną ziemią, jakiej krzewy liściaste nie tolerują jest kwaśna. Lilaki nie lubią nadmiernej wilgoci, dlatego należy podlewać je bardzo umiarkowanie. Zabiegi pielęgnacyjne wykonujemy po przekwitnięciu kwiatów – wtedy to usunąć trzeba usunąć przekwitnięte pędy.

Zaufane Opinie IdoSell
4.81 / 5.00 226 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-19
Super
2024-06-19
Bardzo dobre sadzonki, dobrze zabezpieczone.
pixel