Gęsiówka

( ilość produktów: 2 )

gęsiówka hodowla bylina cięcie alpejska egipska uprawa

Gęsiówka to rodzaj byliny, do której należy około 120 różnych gatunków roślin. Największe z nich osiągają wysokość 1 metra, jednak zdecydowana większość to niskie byliny, które dorastają do wysokości kilkudziesięciu centymetrów. Powszechnie występują na terenie Europy, Azji i Ameryki Południowej.

 

Najpopularniejsze odmiany Gęsiówki

1. Gęsiówka alpejska - niska bylina osiągająca wysokość 30cm. Charakteryzuje się białymi lub delikatnie różowymi, drobnymi kwiatkami. Łodygi posiadają wiele odnóg oraz tworzą dosyć luźne darnie.

2. Gęsiówka kaukaska - bylina o zwartym pokroju, która dorasta do wysokości 20cm. Cechą charakterystyczną tej rośliny są kwiatostany w formie gron, które zdobią kwiaty o śnieżnobiałych płatkach.

3. Gęsiówka Gerarda - nieco wyższa roślina, której łodygi mogą sięgać do wysokości 90cm. Łodyga jest bardzo gęsto ulistniona, pokryta drobnymi, krótkimi włoskami. Posiada białe kwiaty.

4. Gęsiówka stokrotkolistna - posiada nagą łodygę, która dorasta do wysokości 35cm. Zwieńczona jest kilkoma drobnymi, białymi kwiatami. W środowisku naturalnym występuje samodzielnie.

5. Gęsiówka macedońska - bylina, która tworzy poduszki sięgające około 10cm wysokości. Charakteryzuje się żółtym lub zielono-żółtym obramowaniem liści. Roślina ta podczas okresu kwitnięcia wypuszcza bardzo drobne, białe kwiaty.

 

Uprawa i pielęgnacja

Większość roślin z rodzaju gęsiówek nie jest bardzo wymagająca. Choć poszczególne gatunki mogą mieć swoje własne preferencje co do żyzności gleby, większość z nich czuje się najlepiej w niezbyt wilgotnym środowisku oraz na stanowisku dosyć mocno nasłonecznionym.
Gęsiówki są bardzo odporne na mróz: wiele z gatunków rośnie jedynie w górach lub w północnych regionach Ameryki i Europy, gdzie występują niższe temperatury. Większość z nich to rośliny wieloletnie, jednak zdarzają się gatunki jednoroczne lub dwuletnie.
Pielęgnacja gęsiówek to przede wszystkim przycinanie łodyg na wiosnę w celu zachowania preferowanego kształtu i wyglądu rośliny. Podczas bardzo upalnych, suchych miesięcy należy dodatkowo podlewać kępy roślin.

 

Zastosowanie

Gęsiówki sadzone są zwykle w grupach po 10-20 roślin. Wspaniale komponują się ze skalniakami oraz z ogrodami w stylu naturalnym i angielskim. Może być sadzona zarówno w dużych kompozycjach (np. przy murkach i ogrodzeniach), jak i jako najniższa warstwa kompozycji rabatowych. Większość gatunków gęsiówek doskonale radzi sobie w doniczkach - stanowią więc świetną ozdobę ganków, altanek i balkonów, które usytuowane są na nasłonecznionej części placu.

 

Sadzenie

Sadzenie gęsiówki powinno nastąpić wczesną jesienią. Kwiaty wysadza się z zachowaniem przerw (ok. 20-30cm). Gęsiówki mogą być wysadzane zarówno z nasion, jak i z sadzonek.

Gęsiówki to rośliny, które sprawdzą się zarówno w przydomowych ogrodach, jak i na balkonach czy gankach. Ich różnorodność, niewielkie rozmiary oraz stosunkowo niskie wymagania sprawiają, że to byliny, które nadają się także dla początkujących ogrodników, którzy dopiero rozpoczynają komponować swój ogród.a

pixel