Gęsiówka

( ilość produktów: 2 )

gęsiówka hodowla bylina cięcie alpejska egipska uprawa

Gęsiówka to rodzaj byliny, do której należy około 120 różnych gatunków roślin. Największe z nich osiągają wysokość 1 metra, jednak zdecydowana większość to niskie byliny, które dorastają do wysokości kilkudziesięciu centymetrów. Powszechnie występują na terenie Europy, Azji i Ameryki Południowej.

 

Najpopularniejsze odmiany Gęsiówki

1. Gęsiówka alpejska - niska bylina osiągająca wysokość 30cm. Charakteryzuje się białymi lub delikatnie różowymi, drobnymi kwiatkami. Łodygi posiadają wiele odnóg oraz tworzą dosyć luźne darnie.

2. Gęsiówka kaukaska - bylina o zwartym pokroju, która dorasta do wysokości 20cm. Cechą charakterystyczną tej rośliny są kwiatostany w formie gron, które zdobią kwiaty o śnieżnobiałych płatkach.

3. Gęsiówka Gerarda - nieco wyższa roślina, której łodygi mogą sięgać do wysokości 90cm. Łodyga jest bardzo gęsto ulistniona, pokryta drobnymi, krótkimi włoskami. Posiada białe kwiaty.

4. Gęsiówka stokrotkolistna - posiada nagą łodygę, która dorasta do wysokości 35cm. Zwieńczona jest kilkoma drobnymi, białymi kwiatami. W środowisku naturalnym występuje samodzielnie.

5. Gęsiówka macedońska - bylina, która tworzy poduszki sięgające około 10cm wysokości. Charakteryzuje się żółtym lub zielono-żółtym obramowaniem liści. Roślina ta podczas okresu kwitnięcia wypuszcza bardzo drobne, białe kwiaty.

 

Uprawa i pielęgnacja

Większość roślin z rodzaju gęsiówek nie jest bardzo wymagająca. Choć poszczególne gatunki mogą mieć swoje własne preferencje co do żyzności gleby, większość z nich czuje się najlepiej w niezbyt wilgotnym środowisku oraz na stanowisku dosyć mocno nasłonecznionym.
Gęsiówki są bardzo odporne na mróz: wiele z gatunków rośnie jedynie w górach lub w północnych regionach Ameryki i Europy, gdzie występują niższe temperatury. Większość z nich to rośliny wieloletnie, jednak zdarzają się gatunki jednoroczne lub dwuletnie.
Pielęgnacja gęsiówek to przede wszystkim przycinanie łodyg na wiosnę w celu zachowania preferowanego kształtu i wyglądu rośliny. Podczas bardzo upalnych, suchych miesięcy należy dodatkowo podlewać kępy roślin.

 

Zastosowanie

Gęsiówki sadzone są zwykle w grupach po 10-20 roślin. Wspaniale komponują się ze skalniakami oraz z ogrodami w stylu naturalnym i angielskim. Może być sadzona zarówno w dużych kompozycjach (np. przy murkach i ogrodzeniach), jak i jako najniższa warstwa kompozycji rabatowych. Większość gatunków gęsiówek doskonale radzi sobie w doniczkach - stanowią więc świetną ozdobę ganków, altanek i balkonów, które usytuowane są na nasłonecznionej części placu.

 

Sadzenie

Sadzenie gęsiówki powinno nastąpić wczesną jesienią. Kwiaty wysadza się z zachowaniem przerw (ok. 20-30cm). Gęsiówki mogą być wysadzane zarówno z nasion, jak i z sadzonek.

Gęsiówki to rośliny, które sprawdzą się zarówno w przydomowych ogrodach, jak i na balkonach czy gankach. Ich różnorodność, niewielkie rozmiary oraz stosunkowo niskie wymagania sprawiają, że to byliny, które nadają się także dla początkujących ogrodników, którzy dopiero rozpoczynają komponować swój ogród.a

Zaufane Opinie IdoSell
4.81 / 5.00 203 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-04
Gorąco polecam!
2024-06-03
Ok
pixel