Klon
Klony to bardzo popularne, majestatyczne drzewa. W przyrodzie można je spotkać jako krzewy bądź drzewa liściaste, jednak częściej występują w tej drugiej formie. Są to bardzo wysokie rośliny, gdzie niektóre odmiany potrafią osiągać niebotyczne wysokości 50 metrów. Ze względu na swoją wyjątkową atrakcyjność, klony są nierzadko sadzone w celach ozdobnych, w miastach i parkach. Te wyjątkowe drzewa liściaste często zasadzane są w ogrodach, ponieważ dobrze sprawdzają się jako rośliny osłonowe i cieniodajne, co jest niezaprzeczalnym atutem szczególnie podczas upalnych dni. Wtedy to spoczynek w cieniu klonu staje się idealnym miejscem do relaksu.
Ażurowy cień klonu
Klony, zarówno w formie drzewiastej jak i krzewiastej, występują w ponad 100 odmianach gatunkowych, które można spotkać w Azji, Ameryce Północnej i Środkowej, całej Europie, północnej Afryce, Japonii i Bałkanach. Poza walorami estetycznymi drzew liściastych, drewno klonowe jest szeroko wykorzystywane w tokarstwie i do produkcji mebli. Ma dobre właściwości mechaniczne, jest łatwy w obróbce i trwały. Drewno klonowe stosuje się także w konstrukcjach, w przemyśle samochodowym, wykonuje się z niego drobny sprzęt kuchenny, zabawki i wiele, wiele innych. Klon jest też powszechnie używany do wyrobu instrumentów muzycznych, drewno drzewa liściastego służyło też Antonio Stradivariemu do produkcji osławionych, uznanych za jedne z najlepszych na świecie, skrzypiec. Klon posiada także swoje kulturową symbolikę. Przypisywano mu boskie właściwości, jakoby miał odstraszać diabelskie siły. Z tego też powodu z niemalowanego drewna klonowego wykonywano trumny i deski, na których kładziono zmarłych. Związki frazeologiczne, takie jak odpukać w niemalowane i do grobowej deski powstały właśnie dzięki cudownym cechom, przypisywanym drzewu klonowemu. Ponadto z rośliny uzyskuje się syrop klonowy, który cieszy się szczególną popularnością w Kanadzie. Klon jest drzewem, które zrzuca liście na zimę. Drzewo liściaste jest jednak wyjątkowo atrakcyjną ozdobą nie tylko ze względu na okazały wzrost, ale także kształt liści, których blaszka jest ząbkowana na brzegach. Są one też soczyście zielone, z kolei jesienią mienią się istną mozaiką kolorów, od żółtych po czerwienie i brązy.
Wszystkie kolory tęczy klonu
Klony cieszą się dużym powodzeniem nie tylko z powodu swojej dekoracyjności i okazałości, ale też ze względu na małe wymagania i dużą tolerancję otoczenia.
-
Uprawa i pielęgnacja
Klon jest rośliną, która lubi słoneczne stanowiska, co jest jej atutem, ponieważ dzięki temu daje spory cień w upalne dni. Drzewo liściaste toleruje też miejskie, nie najczystsze powietrze, z tego powodu nadaje się też do ogrodów w miastach. Klony potrzebują przepuszczalnej, lekko kwaśniej gleby, która będzie stale wilgotna. Liście drzew opadają na zimę, jednak klony w większości gatunków wykazują dużą mrozoodporność, nie potrzebują także przycinania.

Klon palmowy czerwony Atropurpureum Acer palmatum

Klon palmowy Dissectum Acer palmatum

Klon palmowy Katsura Acer palmatum

Klon palmowy Phoenix Acer palmatum

Klon pospolity Palmatifidium Acer platanoides

Klon srebrzysty Born’s Gracious Acer saccharinum

Klon srebrzysty Laciniatum Wieri Acer saccharinum
- 1
- 2