Wydmuchrzyca piaskowa

( ilość produktów: 1 )

wydmuchrzyca piaskowa cena przycinanie uprawa rodzaje

Wydmuchrzyca piaskowa zwana jest również wydmuchrzycą nadmorską (łac. Leymus arenarius (L.) Hochst.). Ta bylina roztacza wokół siebie niezaprzeczalne walory estetyczne, jej srebrzystozielone, podłużne liście wyglądają bardzo nietypowo i tym samym skutecznie przyciągają uwagę.

 

Charakterystyka wydmuchrzycy piaskowej

Wydmuchrzyca piaskowa jest bardzo ciekawym gatunkiem trawy z rodziny wiechlinowatych, który można spotkać w nadmorskich siedliskach w Polsce, ale również w innych częściach Europy, w Azji oraz Ameryce Północnej. Wyjątkowe upodobania tej rośliny sprawiają, że preferuje ona rejony nadmorskie, jednak za sprawą człowieka spotkać ją można także w głębi lądu, na suchych i piaszczystych stanowiskach. Przykładem takiego terenu w Polsce może być Pustynia Błędowska. Takie sztuczne zasiedlenie terenu przed wydmuchrzycę może mieć jednak zgubne skutki dla rodzimych gatunków, ponieważ ma ona tendencje do wypierania innych traw, jako że jest niezwykle odporna na niekorzystne warunki pogodowe. Wydmuchrzyca piaskowa jest trawą bardzo trwałą i masywną. Rośnie w bujnych kępach, a jej grube i sztywne, pojedynczo rosnące łodygi, mogą sięgać do jednego metra wysokości. Od maja do lipca przypada okres kwitnienia tej trawy. Jej kwiaty wyrastają w postaci niedużych, niezbyt rzucających się w oczy kłosów. Trawa ta wytwarza silnie rozbudowany system korzeniowy, z rozłogami sięgającymi nawet jednego metra długości.

 

Uprawa, wymagania, pielęgnacja

Wymagania wydmuchrzycy piaskowej są dość nietypowe. Preferuje ona gleby suche i przepuszczalne, lubi stanowiska intensywnie nasłonecznione. Przy tym jest bardzo odporną na mrozy oraz zasolenie rośliną. Jeśli sadzimy ją w swoim ogrodzie, warto pamiętać o wyborze stanowiska z suchą glebą. Na glebie wilgotnej wydmuchrzyca piaskowa straci swoje charakterystyczne piękno, gdyż jej źdźbła zmienią barwę z niebiesko-srebrzysto-zielonkawej na typową dla trwa intensywną zieleń. Wydmuchrzyca nie wymaga pielęgnacji w postaci nawożenia. Wręcz przeciwnie, preferuje ona gleby jałowe i w takich najlepiej się czuje. Jeśli chcemy, by ta trawa ładnie się prezentowała, warto ją wiosną przyciąć, by pobudzić jej wzrost i pozbyć się połamanych zeszłorocznych kwiatostanów oraz zniekształconych pędów.

 

Zastosowanie, sadzenie wydmuchrzycy piaskowej

Wydmuchrzyca piaskowa jest cenioną rośliną, gdyż z powodzeniem wykorzystuje się ją do wzmacniania osuwających się brzegów rzecznych lub piaszczystych wydm. Obsadzenie takich terenów wydmuchrzycą pozwala wzmocnić glebę, dzięki jej silnemu systemowi korzeniowemu, który zespala osuwiska i zapobiega dalszemu niszczeniu. Jeśli wydmuchrzycę piaskową chcemy zasadzić w ogrodzie, musimy pamiętać o jej silnej ekspansywności, dlatego warto wyraźnie oddzielić miejsce jej nasadzenia na przykład folią lub poprzez zastosowanie podziemnych donic oddzielających system korzeniowy trawy od reszty ogródka. Wydmuchrzyca piaskowa idealnie sprawdzi się jako roślina odpowiednia do zagospodarowania terenów piaszczystych, jałowych i suchych. Może być wykorzystana do zadarnienia mocno nasłonecznionego i suchego terenu. Jej nietypowy wygląd będzie prezentował się idealnie w ogrodach z nutą naturalistycznego charakteru, a także na skalniakach i w ogrodach minimalistycznych.

Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 166 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-17
Wszystko super, sprawnie i szybko. Piękne rośliny.
2024-05-14
Jestem zadowolony z obsługi i zamówionych produktów. Jedynie na co zwróciłem uwagę to rozbieżność dotyczącą kosztów przesyłki. Polecam firmę.
pixel