Rozchodnik

( ilość produktów: 35 )

rozchodnik uprawa pielęgnacja sadzenie odmiany

Rozchodnik to przepiękna bylina, która zachwyca bogactwem intensywnych kolorów i różnorodnością kwiatów, które składają się na okazały kwiatostan. Nadają niecodziennego charakteru każdemu ogrodowi, w którym się znajdują. Rozchodniki rozsiewają nie tylko aurę piękna, ale również przyjemnego powonienia, który skutecznie wabią motyle i pszczoły. Byliny te wdzięcznie prezentują się na skalniakach. Niezwykle ciekawie i tajemniczo wyglądają też na murach, przedzierając się przez ich szczeliny. Rozchodniki ukazują swe piękno również na ogrodach dachowych, skutecznie i efektownie je urozmaicając.

Urzekające piękno i wspaniała woń rozchodników

Rozchodniki występują w ponad 300 odmianach, z czego są w większości niskimi bylinami. Jednak niektóre z gatunków potrafią osiągać nawet 80 cm. Odznaczają się nie tylko dekoracyjnością, ale także niezwykłą trwałością, która zachwyca cały rok. Rozchodnik, dzięki swoim niewielkim wymaganiom uprawnym, był częstym gościem staropolskich ogródków przydomowych. Przez swoją długowieczność i wydłużony okres rozwoju w ciągu roku, bylina ta była elementem obrzędowym w staropolskiej kulturze ludowej.

Rozchodnik był jednym z kwiatów tworzących wianki, które zdobiły głowy kobiet i mężczyzn podczas różnych momentów w życiu: ślubów, porodów czy śmierci. Byliny te symbolizowały nieśmiertelność, dlatego towarzyszyły ludziom w tak doniosłych chwilach. Często też rozchodniki palono w domach, co miało zapewnić ochronę przed nieszczęściami. Te krzewy ozdobne pochodzą z Korei i Chin, gdzie doskonale wpasowują się w kompozycję orientalnych roślin. Rozchodniki są odporne na suszę i palące słońce, dlatego świetnie sprawdzają się na ogrodach dachowych. Niezwykle intrygująco byliny prezentują się na skalniakach lub wychylając się spomiędzy murków, nadając ogrodowi odrobinę odrealnienia. Kwiaty rozchodników mają gwieździsty kształt i mienią się wyrazistymi kolorami bieli, żółtego, różowego i purpurowego. Również liście bylin są atrakcyjne i występują w szarozielonej lub purpurowej barwie. Rozchodniki kwitną w sierpniu i wrześniu, niektóre nawet w październiku, przyciągając swym subtelnym, słodkim zapachem efektowne motyle.

Letnie kwiaty ogrodowe przez cały rok

Rozchodniki to nie tylko piękne, mrozoodporne kwiaty. Byliny te mogą zagościć w każdym ogrodzie, gdyż przyjmą się w niemal każdych warunkach, a ich potrzeby pielęgnacyjne są znikome.

  • Uprawa i pielęgnacja

Rozchodniki to byliny, które są wyjątkowo odporne na suszę. Dzieje się tak, ponieważ w swoich mięsistych liściach potrafią magazynować zapasy wody. Dlatego też te krzewy ozdobne poradzą sobie w najbardziej surowych warunkach i ubogich podłożach. Rozchodniki przyjmą się również na żyznej glebie, jednak będzie to niekorzystnie wizualnie. Byliny te mają tendencję do rozkładania się na boki, jeżeli ziemia jest zbyt urodzajna. Rozchodniki najlepiej rozwijają się na pełnym słońcu i nie wymagają częstego podlewania. Byliny przetrwają również w półcieniu, jednak ich łodygi będą wtedy mniej sztywne. Aby kwiaty tworzyły ścisłą kępę, można na wiosnę przycinać im korzenie. Skutkuje to jednak obrodzeniem w drobniejsze kwiaty. Rozchodniki mają dużą tolerancję ujemnych temperatur i są mrozoodporne. Dzięki temu zimą można cieszyć się pięknie przyprószonymi śniegiem kwiatami, które nadają baśniowego wyglądu całemu ogrodowi. Po ustaniu przymrozków należy dokładnie obejrzeć bylinę, po czym usunąć zmarznięte i uszkodzone pędy.

pixel