Strzęplica

( ilość produktów: 1 )

strzęplica

Strzęplica (Koeleria Pers.) należy do rodziny roślin wiechlinowatych i gromady okrytonasiennych. To trawa ozdobna wyróżniająca się ciekawym kształtem uroczych kępek.

Trawa ozdobna strzęplica posiada wiele odmian w tym i takie które należą do flory Polski. Są to cztery odmiany. Pierwszą z nich jest strzęplica nadobna (Koeleria macrantha), zwana też grzebieniastą. Jest trawą trwałą oraz tworzy gęste murawy. Jej blaszki liściowe są wąskie, przeważnie zwinięte i owłosione. Okres kwitnienia rośliny przypada od maja do sierpnia. Strzęplice nadobną można spotkać w Azji, Ameryce Północnej i prawie całej Europie. Kolejną odmianą jest strzęplica polska (Koeleria grandis Besser ex Gorski, syn. Koeleria polonica Domin), która jest niezwykle rzadkim gatunkiem występującym w naszym kraju. Strzęplica piramidalna to kolejny zagrożony gatunek umieszczony na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski w grupie gatunków rzadkich. W 2016 roku roślinie tej przyznano kategorie VU (narażony). Strzęplica piramidalna występuje na terenach piaszczystych. Występuje w Azji i Europie. U nas rośnie głównie w północnej części kraju oraz w Sudetach. Ostatnią i najbardziej nadającą się do naszych ogrodów rośliną jest strzęplica sina (Koeleria glauca), będąca byliną o niesamowitych niebieskozielonych, sztywnych, pokrytych woskowym nalotem liściach. Należy ona do traw zbitokępowych, a jej kwiatostany mają po dwanaście centymetrów długości. Plewy natomiast są nagie i krótsze od kłoska. Pędy generatywne strzęplicy sinej są bulwkowato zgrubiałe u podstawy i niezbyt wysokie (osiągają do siedemdziesięciu centymetrów). Kwiatostany rośliny w trakcie rozwoju najpierw są niebieskawozielona, jednak później zmieniają barwę na jasnobeżową ze srebrzystym połyskiem. Tworzy ona kępy o kulistej budowie. Jej dolna plewka jest ponadto jednonerwowa, natomiast górna posiada od trzech do pięciu nerwów. Pochodzi ona z środkowo-wschodniej Europy, a swój okres kwitnienia zaczyna się w czerwcu, a kończy już w lipcu. Jej naturalnym środowiskiem są suche łąki, pagórki, widne bory sosnowe oraz murawy piaszczyskowe. Najszybciej rośnie i rozwija się wiosną. Stanowisko strzęplicy sinej (Koeleria glauca) powinno być suche, nasłonecznione oraz ciepłe. Jeśli o glebie mowa to preferuje te lekkie, ubogie w składniki pokarmowe, przepuszczalne i piaszczyste. Strzeplica jest bardzo pożyteczną rośliną w naszym środowisku. Na terenach swojego porastania pełni istotną rolę darniotwórczą. Dzięki szeroki rozłogom zapobiega także erozji.

Strzęplica wymagania

Te piękne trawy ozdobne nie należą do roślin wymagających, a pielęgnacja ich polega tylko na wiosennym podcinaniu.

Strzęplica zastosowanie

Trawa strzęplica nadaje się do ogrodów skalnych, czy żwirowych. Można zasadzić ją również obok iglaków, także na rabatach. Ładnie komponuje się z drzewami i krzewami iglastymi, lawendą, szałwią i rozchodnikiem. Strzęplica sprawdzi się na obwódki, a przy gęstym sadzeniu może pełnić funkcję rośliny okrywowej. Można ją również uprawiać w pojemnikach na tarasach i balkonach, a ususzonymi kwiatostanami ozdobić suche bukiety.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 177 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-24
super
2024-05-20
Zamówienie zgodne z opisem i kolorem. Piękne i spore sadzonki, mogłoby być jedynie trochę taniej.
pixel