Palczatka

( ilość produktów: 1 )

palczatka zastosowanie wymagania sadzenie

Palczatka to ozdobna trawa z rodziny wiechlinowatych. Obejmuje aż 52 gatunki. Najczęściej rośnie dziko na obszarach międzyzwrotnikowych i podzwrotnikowych Europy, Azji i Afryki. Najbardziej popularne są jej dwie odmiany: cytrynowa i szczetna, uprawiane głównie dla olejków eterycznych. Cytrynowa, zwana też trawą cytrynową, charakteryzuje się najbardziej aromatycznymi liśćmi. To rośliny wieloletnie, typowe dla klimatu egzotycznego, choć rosną także w klimacie umiarkowanym. Są mało odporne na mrozy. Ich liście mają długość około 1 m, są równowąskie i szorstkie. Tworzą rozłożyste kępy. Palczatka jest uprawiana głównie dla olejku lemongrasowego, w którym znajdziemy aktywne fitoskładniki oraz fenole. Ma on zastosowanie w kosmetyce, do produkcji perfum, mydeł, detergentów, soli, żeli i kremów. Skutecznie pielęgnuje cerę, oczyszcza z trądziku i zapobiega zwiotczeniu skóry. Palczatka jest też używana jako przyprawa, głównie w kuchni azjatyckiej. Nadaje potrawom cytrynową woń. Liście suszy się i używa również do sporządzania herbat. Szeroko stosuje się ją w przemyśle spożywczym. Jako lek używa się jej w chorobach płuc, grypy, malarii, cukrzycy, zaburzeniach jelitowych i jako środek uspokajający. Ma właściwości przeciwutleniające. W Polsce dostępna jest w postaci bulw i liści. Często można ją dostać w formie sproszkowanej. W naszym klimacie najczęściej rośnie w pojemnikach i donicach. To trawa nielubiąca chłodów, dlatego jesienią należy ją przenieść do szklarni i cieplejszych stanowisk. W okresie wzrostu konieczne jest nawożenie.

Palczatka - odmiany

Inne odmiany botaniczne palczatki to:

Palczatka miotlasta („Prairie Blues”), która ma szczególne ubarwienie: srebrzysto-niebieskie. Jest efektowną trawą ozdobną rosnącą na wysokość od 50 do 100 cm. Rośnie w rozłożystych kępach. Ma wąskie, proste liście, które po upływie czasu mają tendencję do przewieszania się, tworząc ciekawe kompozycje. Kolory liści zmieniają się w okresie wzrostu. Wiosną i latem są zielonkawo-niebieskie, jesienią wybarwiają się na kolory pomarańczy i czerwieni. Kwitnie od sierpnia do października. Ma niewielkie wymagania co do gleby. Lubi słoneczne stanowiska i dobrze radzi sobie z suszą. Jest też całkowicie mrozoodporna. Dobrze wygląda zarówno w nasadzeniach grupowych, jak i pojedynczych. Nadaje się do pojemników, rabat, skalnych ogrodów i w kompozycjach z innymi roślinami.

Palczatka kosmata - to gatunek rzadko występujący w Polsce, choć rośnie nad Wisłą i Sanem. Ma szaro-zielone liście pokryte długimi, ale pojedynczymi włoskami. Kwiaty wyglądają jak kłoski i pojawiają się pomiędzy lipcem a wrześniem. Ich kolor, początkowo filetowy zmienia się z upływem czasu na barwę purpurową. Rośnie w murawach stepowych, nawapiennych lub brzegach rzek. Lubi miejsca bardzo słoneczne.

Palczatka Gerarda - wysoka trawa ozdobna dorastająca do 150 cm wysokości. Tworzy bujne i efektywne kępy. Liście z tendencją do przewieszania, mają kolor głębokiej zieleni. Jesienią pięknie przebarwiają się na czerwony kolor, zaś przy pierwszych chłodach zyskują kolor niemalże głębokiej czerni. Kwiatostany mają ciekawy i oryginalny wygląd, w kolorze purpury. Palczatka Gerarda to doskonałe tło kolorystyczne ogrodu, dla innych niższych roślin ozdobnych. Nie jest wymagająca w uprawie, doskonale znosząc okresy suche i mroźne zimy. Ze względu na mocny system ukorzenienia zapobiegają erozji gleby.

Palczatka szorstka - pochodzi z Peru i Chile, i ze względu na tamten klimat u nas będzie rozrastać się podobnie, ale wyłącznie w oranżerii lub szklarni. Nie jest odporna na mrozy, należy ją okrywać. Zimą roślina może zamierać. Ten rodzaj palczatki charakteryzuje się kwiatami w kształcie rurek, o kolorze żółci, pomarańczy lub czerwieni. Liście, podwójnie pierzaste są w kolorze zieleni. Obsadza się nią altany, murki i stelaże, ponieważ pnie się za pomocą czepnych wąsów. 

pixel