Miodunka

( ilość produktów: 1 )

Miodunka to zjawiskowa, choć niewielka, kępiasta bylina, zaliczana do rodziny ogórecznikowatych, dorastająca do około 30 centymetrów wysokości. Posiada całkiem spore, lancetowate liście o zielonym kolorze, z dobrze widocznymi licznymi, białymi przebarwieniami, od których przejęła swoją nazwę gatunkową. Kwiaty Miodunki są drobne i podczas rozwoju zmieniają kolor. Młode są różowe, następnie zmieniają się na czerwono - fioletowe, by finalnie w dojrzałej formie przyjąć przepiękny, bardzo nasycony niebieski kolor. Bardzo zjawiskowa bylina, która przyciąga uwagę swoją wielobarwnością. Cała roślina pokryta jest delikatnie owłosiona, przez co wydaje się szorstka w dotyku. Kwitnie od marca do maja.

Miodunka - odmiany

- "Mrs. Moon" - kwiaty niebiesko-fioletowe

- "Raspberry Splash" - kwiaty soczyście ciemnoróżowe, podbarwiane na fioletowo

- "Moonshine" - kwiaty jasnoniebieskie, liście srebrzyste

- "Majeste" – kwiaty różowo-fioletowe, liście lancetowate, całkowicie srebrzysto-zielone

- "Sissinghurst White" – kwiaty drobne, białe, liście żywo-zielone

Wymagania, uprawa i pielęgnacja

W każdym ogrodzie istnieją zacienione, zapomniane zakątki, gdzie większość roślin nie chce rosnąć. W takich miejscach Miodunka sprawdzi się doskonale, bowiem preferuje właśnie miejsca o niskim stopniu nasłonecznienia. Nie toleruje suszy, lubi żyzne, lekko kwaśne, próchniczne gleby o dobrej przepuszczalności. Warto ściółkować obszar wokół rośliny kompostem, zapobiegnie to nadmiernemu odparowaniu wody i wzbogaci materię organiczną podłoża. Należy dbać o utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia, jednak podlewanie wymaga uwagi, ponieważ należy podlewać ją bezpośrednio do gruntu i nie dopuszczać do zalewania liści, gdyż Miodunka jest bardzo wrażliwa na rozwój mączniaka.

Zastosowanie i sadzenie

W naturalnych warunkach można ją spotkać głównie na obszarze południowej Europy. W Polsce natomiast jest popularną byliną do uprawy w ogrodzie. Doskonale odnajdzie się w towarzystwie innych cieniolubnych roślin, takich jak paprocie, funkie, czy zawilce. Idealnie sprawdzi się również do obsadzenia przestrzeni pod drzewami. Jeżeli chodzi o rozmnażanie i sadzenie rośliny, można to zrobić zarówno z nasion, jak i z dzielonych kęp rośliny, tuż po zakończeniu procesu kwitnienia. Wystarczy oddzieloną kępę zasadzić w rozstawie 30 na 30 centymetrów. Wysadzając z nasion natomiast, trzeba mieć na uwadze, że siewki nie zachowują cech odmianowych i mogą znacznie różnić się od swoich rodziców.

Ciekawostki:

- Miodunka, jak sugeruje nawet sama jej nazwa, jest rośliną miododajną, która bardzo przyciąga owady zapylające.
- Posiada właściwości lecznicze, wykazuje bardzo pozytywny wpływ na leczenie dolegliwości dróg oddechowych, takich jak gruźlica, czy zapalenie płuc.
- Jest stosowana w przetworach, które pomagają osobom cierpiącym na nieżyt gardła, czy mają problemy z odkrztuszaniem.
- Picie odwaru z byliny pozytywnie powoduje zwiększenie odporności pęcherzyków płucnych.

Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 166 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-20
Zamówienie zgodne z opisem i kolorem. Piękne i spore sadzonki, mogłoby być jedynie trochę taniej.
2024-05-15
Profesjonalnie zapakowane kwiaty .
pixel