Hakonechloa

( ilość produktów: 3 )

hakonechloa

Hakonechloa jest trawą o wieloletniej żywotności, która pochodzenie swoje zawdzięcza Japonii.

Trawa ta, dorasta do 30-60 cm wysokości oraz osiąga podobną szerokość. Jej liście są złote, zielone lub w paski, o podłużnym kształcie. Kwiaty, w formie kłosów, na tych trawach, pojawiają się od sierpnia do października i stanowią idealny element świeżych, a także suchych bukietów.

Hakonechloa odmiany

Rodzajów trawy Hakonechloa jest naprawdę wiele. Możemy wśród nich wyróżnić następujące: hakonechloa smukła (łac. hakonechloa macra) - najpopularniejsza, z niej składają się wszystkie inne odmiany, m.in.: hakonechloa Naomi, hakonechloa All Gold, hakonechloa Aureola, hakonechloa Stripe It Rich, hakonechloa Beni Kaze, hakonechloa Nicolas, hakonechloa Naomi.

Hakonechloa wymagania

Hakonechloa jest jedną z nielicznych gatunków traw, które wymagają bardzo dobrych warunków, aby udało się je uprawiać. Niezbędne są tutaj zatem gleby żyzne, wilgotne, najlepiej stosunkowo lekkiego ocienienia. Jest to niezwykle ważne, aby roślina ta wyrosła, całkowicie oddając swoją okazałość. Jeśli chodzi o uprawę tej niezwykle czarującej trawy, to, znosi ona słońce, jednakże w warunkach nie do końca optymalnych, może się przypalać, lub, w przypadku głębokiego cienia - delikatnie wybarwiać. Odmiany Hakonechloi, są mrozoodporne, a odczyn ich gleby powinien być raczej obojętny. Istnieje możliwość, pomieszania podłoża pod nie, z perlitem lub piaskiem, dodając na spodzie żwirek lub keramzyt, zapewniając im przy tym niezwykle dobry drenaż. Jeśli roślina nasza przebywa na większych mrozach, możemy ją czymś nieco okryć, jednakże naturalnie wykazuje ona stosunkowo dużą odporność na niskie temperatury, dlatego raczej nie grozi jej całkowite zniszczenie. Hakonechloa, nie wykazuje cechy inwazyjności - nie ma możliwości, że rozrośnie nam się ona po całym ogrodzie tworząc w nim nieład i chaos.

Hakonechloa pielęgnacja, cięcie

Trawy ozdobne, w tym Hakonechloa, nie wymagają specjalnej opieki, poza podlewaniem, w okresie przedłużającej się suszy. Poza tym, nie potrzebują większej pielęgnacji. Niezbyt często, zdarza się także, że są one atakowane przez różnego rodzaju szkodniki, czy też choroby. Jeśli chcemy o nie bardziej zadbać, zaleca się wysypanie wokół kompostu, jednakże jeśli ich wzrost jest dobry, to ta czynność nie będzie należała do obowiązkowych. Wiosną, zanim roślina zacznie swój wzrost, wskazane jest przycięcie jej suchych liści. Nie należy robić tego jesienią ponieważ chronią one ją w zimie przed przemarznięciem oraz zdecydowanie efektowniej wyglądają, jeśli przysypie je śnieg.

Hakonechloa zastosowanie

Trawa jaką jest Hakonechloa, fantastycznie prezentuje się w specjalnych pojemnikach, ustawionych wzdłuż wszelkich wejść i ścieżek. Idealnie sprawdza się także na balkonach i tarasach, upiększając je przez cały rok, zmieniając przy tym kolory swoich liści. O każdej porze roku, wygląda ona zatem nieco inaczej, jednak za każdym razem, przyciąga uwagę. Roślina ta, to także obowiązkowy wręcz element ogrodów japońskich, a także idealny towarzysz ciemniejszych gatunków roślin, takich jak na przykład Ligularia. Hakonechloa, to jedna z roślin, która cieszy się coraz większą popularnością w naszym kraju. Jej bardzo estetyczny, wyróżniający się wygląd, stosunkowo niska cena oraz niekoniecznie ogromne nakłady pracy jakie trzeba w nią włożyć w ciągu roku, sprawiają, że niejeden ogrodnik decyduje się na jej zakup. Ponadto, mamy tutaj możliwość wyboru określonej kolorystyki, gdyż każda z odmian tej trawy ozdobnej przybiera nieco inne barwy podczas kwitnięcia. Warto zatem przemyśleć, czy i w naszym ogrodzie, balkonie, tarasie, nie znalazłaby ona odpowiedniego dla siebie miejsca.

pixel