Macierzanka Tymianek

( ilość produktów: 4 )

macierzanka byliny i pnącza

Macierzanka to szczególna roślina, która wyróżnia się nie tylko bezsprzecznymi walorami estetycznymi, ale także właściwościami leczniczymi, znanymi już od starożytności. Byliny osiągają niedużą wysokość, co doskonale współgra z ich rozłożystym, wybujałym kwiatostanem. Dzięki temu te krzewy ozdobne wyśmienicie sprawdzają się na skalniaki i skarpy, całościowo je pokrywając. Okrywowe właściwości macierzanek sprawiają, że cały ogród sprawia wrażenie pokrytego magicznym, barwnym kobiercem.

Minimalistyczny wdzięk macierzanek

Macierzanka pochodzi z rejonów śródziemnomorskich. Nie jest do końca oczywiste jest pochodzenie nazwy byliny. Może ona pochodzić od greckiego Thymos, czyli duch bądź egipskiego Tham, które było określeniem na rośliny wykorzystywane w procesie mumifikacji. W starożytnej Grecji i Rzymie uprawiano tę roślinę w celach leczniczych. Macierzanka dotarła do Polski prawdopodobnie na początku XVI wieku za sprawą królowej Bony i początkowo wykorzystywano ją do celów medycznych i kuchennych. Właściwości byliny pozytywnie wpływają na pracę żołądka, wspomagają także prace wątroby. Posiada też cechy odkażające i wykrztuśne. Macierzanka do tej pory znajduje swoje zastosowanie w ziołolecznictwie i gastronomii. W polskiej kulturze ludowej bylinę wykorzystywano również podczas odprawiania egzorcyzmów. Obecnie docenia się nie tylko liczne cechy lecznicze macierzanki, ale także jej dekoracyjne walory. Jest to drobna bylina, która urasta do 20 cm, a jej pędy płożą się po ziemi. Dzięki temu macierzanka jest tak niesamowitym krzewem ozdobnym, ponieważ potrafi obficie się rozrosnąć, przypominając kolorowy, pachnący dywan. Jej kwiaty są dość filigranowe i najczęściej występują w różowej bądź fioletowej barwie, nieczęsto można ją spotkać w odcieniu bieli. Macierzanka kwitnie od maja do lipca, niektóre jej odmiany nawet do października. Rozmaite zalety byliny sprawiają, że jest ona częstym gościem przydomowych ogrodów.

Kwiecisty dywan z macierzanek

Macierzanka to mało wymagająca i niekłopotliwa roślina. Poradzi sobie niemal na każdym rodzaju gleby, zasłaniając jej niedoskonałości dzięki swoim rozłożystym pnączom.

  • Uprawa i pielęgnacja

Ze względu na swoje śródziemnomorskie pochodzenie, macierzanki uwielbiają wygrzewać się na słońcu. Z tego względu warto sadzić bylinę w takich miejscach, by w najgorętsze dni cień dawały jej wyższe krzewy ozdobne. Macierzanka dobrze znosi susze i nie potrzebuje częstego podlewania. Ze względu na brak wymagań względem podłoża, bylinę można sadzić w dowolnym miejscu ogrodu, nawet tam, gdzie inne rośliny okrywowe się nie przyjęły. Macierzanka nie dopomina się nawożenia, jednak trzeba poświęcić czas na ręczne odchwaszczenie stanowiska przed posadzeniem byliny i doglądanie, aby z powrotem nie zarosło. Macierzanka jest mrozoodporna, tak więc zbędne jest okrywanie jej na zimę. Po przekwitnięciu należy usunąć kwiatostany. W wykonywaniu tej czynności ważne jest, aby ciąć bylinę tuż pod kwiatostanem, nie niżej. W innym wypadku macierzanka może więcej nie zakwitnąć. Wraz z nadejściem wiosny trzeba obejrzeć krzew ozdobny i usunąć przemarznięte lub uszkodzone pędy.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 175 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Zamówione rośliny przyszły w bardzo dobrej kondycji i bardzo szybko. Jestem zadowolona z zakupu.
2024-05-21
Zamówienie dotarło bardzo szybko, profesjonalnie zapakowane
pixel