Grusza

( ilość produktów: 8 )

grusza drzewka owocowe i krzewy

Grusza to, obok jabłoni, jedno z najczęściej uprawianych drzew owocowych. Podobnie jak jabłka, gruszki są w Polsce popularnym owocem. Wysoko cenione są ich zdrowotne i smakowe atrybuty, dlatego rośliny są tak licznie uprawiane w ogrodach i sadach. Gruszki znakomicie nadają się do jedzenia prosto z drzewa, bardzo często wykorzystuje się je także do różnego rodzaju deserów i przetworów. Grusze są też doskonałą dekoracją, albowiem wiosną zakwitają delikatnymi, białymi pąkami kwiatów, które szczelnie pokrywają gałęzie drzewa liściastego.

Piękne grusze o słodkich plonach

Grusza pochodzi z terenów Eurazji – każda z jej odmian wywodzi się z innego zakątka. W polskiej kulturze, ze względu na nieskazitelną biel płatków kwiatów, drzewo owocowe uchodziło za symbol Maryi. Nieco później zyskało odmienną symbolikę. Z uwagi na kształt gruszek, owoce stały się synonimem kobiecości i płodności. Grusze najczęściej występują w formie niewysokich, smukłych drzew liściastych, bardzo rzadko krzewów. Ich dość cienkie pędy, gęsto obrośnięte przez liście, pną się ku górze. Drewno niektórych gatunków rośliny jest szeroko wykorzystywane. Wytwarza się z niego meble, części instrumentów muzycznych, a ze względu na swoją plastyczną fakturę, stosuje się je również w rzeźbiarstwie. Liście gruszy charakteryzuje odmienny kształt, który także uzależniony jest od odmiany drzewa. Mogą mieć formę eliptyczną, jajowatą czy wydłużoną, lancetowatą. Brzegi są najczęściej piłkowane lub karbowane. Na szczególną uwagę zasługują kwiaty drzewa owocowego. Przypominają nieco drobne i wdzięczne kwiaty jabłoni. Zebrane są w okazałe kwiatostany, które niestety są bezwonne. Kwiaty rośliny wyróżnia nieskazitelna i subtelna biel płatków, dzięki której zyskały symbolikę związaną z kultem Maryi. Grusza owocuje w okresie zbliżonym do jabłoni – niektóre jej odmiany wydają owoce już w sierpniu, inne wczesną lub późną jesienią. Większość z nich najlepiej smakuje na surowo. Niektóre zaś charakteryzuje kwaśny smak, z tego względu są lepiej sprawdzają się na przetwory i napoje wyskokowe. Gruszki są z reguły zielono-żółte, z pięknym, różowym rumieńcem. Charakteryzują się najczęściej słodkim smakiem i są bardzo soczystymi owocami. Należy też wspomnieć, że gruszki są bardzo zdrowe, posiadają bowiem jod i brom – są idealne dla osób zmagających się z chorobami tarczycy bądź układu nerwowego.

Skarby ogrodu i spiżarnie w gruszkach

Grusze są uprawiane w ogrodach niemal równie często jak jabłonie. Nierzadko też oba drzewa owocowe wespół królują w jednym sadzie. W uprawie grusze są nieco bardziej wymagające niż jabłonie, ponieważ potrzebują więcej słońca i ciepła, a wiosenne przymrozki mogą uszkodzić ich kwiatostany.

  • Uprawa i pielęgnacja

Grusza jest wyjątkowo ciepłolubną rośliną, dlatego bezwzględnie należy zapewnić jej słoneczne, osłonięte od wiatrów stanowisko. Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna, o lekko kwaśnym odczynie i stałej wilgotności. Należy także wiedzieć, że drzewo liściaste ma tendencje do nadmiernego owocowania, co pogarsza jakość owoców. Dlatego konieczne jest przerzedzanie owoców, które usuwa się, kiedy są jeszcze bardzo małe. Istotną kwestią w uprawie gruszy jest też nawożenie. W pierwszych latach od posadzenia, warto dwukrotnie zasilić drzewo owocowe dawką nawozu azotowego – pierwszy raz wczesną wiosną, drugi zaś w połowie czerwca. Ciecie gruszy polega głownie na usuwaniu uszkodzonych gałęzi. Grusza najobficiej obradza w owoce na dwu i trzyletnich pędach. Z tego względu podczas przycinania należy usunąć wszystkie starsze gałęzie, a pozostałe skrócić do długości 70 cm. Drzewo owocowe warto też osłonić przed nadejściem zimy.

Zaufane Opinie IdoSell
4.80 / 5.00 225 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-22
Szybka realizacja,rośliny zgodne z zamówieniem w bardzo dobrym stanie. Będę jeszcze korzystać z usług firmy.
2024-06-21
Wszystko zgodne z zamówieniem. Rośliny właściwie zapakowane , niepołamane. Polecam tego sprzedawcę.
pixel