Porzeczka czarna

( ilość produktów: 2 )

Porzeczka czarna jest obecnie najczęściej spotykaną w ogrodach odmianą porzeczki. Wyróżnia się najlepszym spośród wszystkich gatunków smakiem, z tego powodu jest wciąż chętnie uprawiana. Porzeczka czarna stanowi też element dekoracyjny ogrodu, ponieważ na jej gałązkach, podczas kwitnienia, pojawiają się filigranowe, wonne i miłe dla oka czerwone kwiaty, które w lipcu przeobrażają się w słodko-kwaśne owoce.

Czerwone kwiaty i słodkie jagody porzeczki czarnej

Porzeczka czarna początkowo uprawiana była jedynie w celach leczniczych. W medycynie ludowej napary z owoców i liści stosowane były w chorobach układu moczowego i przy przeziębieniach. Później odkryto, że porzeczka czarna posiada wiele innych właściwości, które wspomagają krążenie krwi, obniżają cholesterol, a także oczyszczają organizm z toksyn. Krzew owocowy dorasta do dwóch metrów wysokości. Jego gałązki obrastają duże, ciemnozielone liście, pod którymi znajdują się gruczoły, nadające roślinie pięknego zapachu. Porzeczka czarna zakwita między kwietniem a majem. Wtedy to na roślinie pojawiają się niewielkich rozmiarów, czerwone i pachnące kwiaty. W lipcu zaś, urocze kwiaty zmieniają swą formę na smaczne, czarne owoce. Porzeczka czarna jest najlepszą odmianą do spożywania prosto z krzaka, ponieważ odznacza się najsłodszym smakiem. Nie mniej dobrze smakuje również w postaci dżemów, soków i galaretek, dla starszych dodatkowo w formie nalewek i win.

  • Cięcie

Bardzo ważnym, o ile nie najistotniejszym, zabiegiem w pielęgnacji porzeczki czarnej jest prawidłowe i regularne przycinanie. Pierwsze cięcie po posadzeniu należy wykonać zimą, w ostateczności wczesną wiosną, przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego, czyli na przełomie lutego i marca. Wtedy to skracamy pędy do 5 pączków. Przez kolejne lata porzeczka czarna nie wymaga cięcia, a jedynie usuwania gałęzi uszkodzonych lub obumarłych. Kolejne cięcie krzewu liściastego należy przeprowadzić dopiero w czwartym roku uprawy. Zabieg należy przeprowadzić tuż po zbiorach lub w listopadzie. Należy pamiętać, że porzeczka czarna owocuje na młodych, rocznych i dwuletnich pędach. Z tego powodu starsze należy wyciąć, a młode skrócić do 2 – 3 pąków. Taka pielęgnacja zapewni obfite zbiory owoców.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 175 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Wszystko dobrze, profesjonalna obsluga
2024-05-17
Sadzonka zdrowa, żywa, bovto nie jest takie oczywiste przy zakupach internetowych
pixel