Wiciokrzew

( ilość produktów: 9 )

wiciokrzew odmiany uprawa sadzenie cena pielęgnacja

Wiciokrzew jest dekoracyjnym pnączem, które zachęca do uprawy nie tylko ze względu na atrakcyjny wygląd barwnych kwiatostanów, ale także niebywale intensywny zapach. Krzew ozdobny w ogrodach robi zapierające dech w piersiach wrażenie, a jego rozkoszne powonienie jest istnym edenem dla pięknych owadów. Wiciokrzew to efektowna dekoracja altan, pergoli, bram i innych obiektów podporowych, ale także roślina okrywowa. Pnącze polecane jest szczególnie początkującym ogrodnikom, ponieważ swoją banalność uprawy wynagradza bujnością i słodkim powonieniem.

Pnącze o cudownej mocy i kolorowych odmianach.

Wiciokrzew zasiedla całą półkulę północną, a w Polsce objęty był ochroną częściową. Pnącze posiada szerokie zastosowania. Już w starożytności wiciokrzew wykorzystywany był w celach leczniczych. Wtedy to kwiaty krzewu ozdobnego polecano dodawać do wina, w przypadku dolegliwości żołądkowych. W medycynie ludowej przypisywano też roślinie cechy zapobiegające zaburzeniom skórnym, wykrztuśne, a także stosowano ją w przypadku chorób wrzodowych. Obecnie wiciokrzew jest często wykorzystywany w celach pastewnych jako pokarm dla kóz, za którego liśćmi przepadają. Nazwę wiciokrzew, czyli Lonicera, nadał Linneusz, chcąc tym uhonorować niemieckiego botanika Adama Lonitzera.

Po raz pierwszy wizerunek wiciokrzewu pojawił się w celtyckiej legendzie Tristan i Izolda jako roślina, która porosła grób mężczyzny i swym pnączem złączyła go z mogiłą Izoldy. Tym samym wiciokrzew stał się symbolem wiecznej, czystej miłości, której żadne przeciwności, a nawet śmierć, nie są w stanie zagrozić. Według legend ludowych, obecność wiciokrzewu w ogrodzie ma chronić całe domostwo przed siłami nieczystymi.

Wiciokrzew jest pnączem, które urasta do wysokich rozmiarów. Może też występować w postaci dwumetrowego krzewu ozdobnego lub drzewa i nazywany jest wtedy suchodrzewem. Pędy wiciokrzewów pokryte są całobrzegimi liśćmi, o zielonym kolorze, które u niektórych odmian pozostają całą zimę. Kwiaty pnącza mają interesujący wygląd i zbudowane są z pięciu rurkowatych płatków. Występują w różnych barwach, z których można wymienić biały, kremowy i jasnoróżowy – to najpopularniejsze z kolorów. Zdarzają się również odmiany o intensywniejszych odcieniach, takich jak czerwony, pomarańczowy i żółty. Po przekwitnięciu wiciokrzew wypuszcza czerwone jagody, które są jednak trujące.

Słodycz zapachu wiciokrzewu

Wiciokrzewy to niewymagające pnącza, stąd też tak chętnie uprawiane. Są jednymi z najbardziej pożądanych ozdób ogrodów, które nie tylko pięknie obrastają różnego rodzaju podpory, ale także niesamowicie pachną, co stanowi o ich dodatkowej atrakcyjności.

  • Uprawa i pielęgnacja

Najlepszym dla wiciokrzewu będzie stanowisko słoneczne lub półcieniste. W zasadzie dobrze przyjmą się na każdym rodzaju gleby. Jeżeli jednak chcemy zapewnić pnączom najlepsze warunki do rozwoju, warto zadbać o żyzne i przepuszczalne podłoże, dodatkowo bogate w próchnicę. Wiciokrzewy nie potrzebują częstego podlewania, preferują umiarkowane, ale regularne. Pnącza najlepiej sadzić na wiosnę, aby mogły w pełni zaaklimatyzować się przed nadejściem zimy. Na dno dołka, przygotowanego pod roślinę, warto wrzucić nieco kompostu lub obornika. Dobrze też przestrzeń wokół korzeni wiciokrzewów przysypać korą, co zabezpieczy pnącza przed parowaniem wody i nadmiernym nagrzewaniem. Wiciokrzewy przycinamy wiosną, skracając je o 1/3 wysokości. Ponadto dokładnie oglądamy roślinę, usuwając zeschłe i uszkodzone pędy. Od czasu do czasu można też przyciąć wiciokrzew, by zapanować nad jego rozrostem. Zabiegi te zapewnią bujne kwitnięcie rośliny.

Zaufane Opinie IdoSell
4.76 / 5.00 103 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-19
Zamowi.enie dotarło dosyć szybko,sadzonki trochę małe,może urosną,polecam
2024-04-18
Bardzo kompetentna obsług, szybka wysyłka. Polecam
pixel