Jarzmianka

( ilość produktów: 1 )

jarzmianka odmiany kolory allegro uprawa cena pnąca

Jarzmianka większa to roślina, które należą do rośliny selerowatych - rodzaj ten to zaledwie dziewięć gatunków, z których zaledwie jeden naturalnie występuje w Polsce. Jarzmianka większa to bylina, która osiągać może 1m wysokości. Z czasem rozrastają się w duże kępy. Kwiaty są bardzo drobne, jednak całe kwiatostany okryte są pokrywą, które przypominają jeden, dosyć duży kwiat. Posiada delikatną, dosyć cienką łodygę, której wyrastają palcowate liście. W zależności od odmiany kwiaty mogą mieć różne kolory: od barwy białej, przez kremową i różową, aż do purpurowej.

Najpopularniejsze odmiany, kolory oraz wysokości

  •  Mangum Blush - odmiana jarzmianki większej, która osiąga wysokość 60cm. Charakteryzuje się dużymi kwiatami o kremowej barwie.
  •  Rome - jedna z najwyższych odmian jarzmianki, dorasta do 1m wysokości. Jej kwiaty są duże, o różowym zabarwieniu. Cechuje się bardzo długim okresem kwitnięcia, który trwa od końca maja do sierpnia.
  •  Ruby Wedding - średniej wysokości odmiana jarzmianki, która osiągać może maksymalnie wysokość 60cm. Kwiaty tej odmiany posiadają intensywny, purpurowy kolor.

Nieco rzadziej hodowane są inne odmiany jarzmianki większej, takie jak Mouling Rouude (bordowa), Primadonna (ciemnoróżowa) czy Snow Star (biała).

 

Wymagania i pielęgnacja

Jarzmianka większa to roślina, która ma wyjątkowo niskie wymagania i jest stosunkowo łatwa w uprawie. Stanowisko dla tej rośliny powinno być częściowo nasłonecznione - unikać należy miejsc, które latem narażone są na bardzo wysokie temperatury. Jarzmianka najlepiej rozwija się na żyznej, próchniczej glebie, która musi być jednak dosyć przepuszczalna i niezbyt zbita. Należy zadbać o nawodnienie podłoża, szczególnie podczas suchych, letnich miesięcy. Latem można również dodatkowo ją nawozić kompostem.
Jarzmianka większa dobrze znosi ujemne temperatury, przez co nie wymaga specjalnego zabezpieczenia podczas zimy, jednak w przypadku bardzo młodych roślin możemy okryć je gałązkami. Jest to roślina, która jest również dosyć odporna na choroby, pasożyty i zanieczyszczenia powietrza oraz gleby.

 

Zastosowanie

Jarzmianka większa doskonale wygląda w towarzystwie innych bylin - ze względu na jej stosunkowo dużą wysokość sadzona jest jednak w najbardziej oddalonych częściach rabat. Może być używana również na skalniakach, jednak tylko w towarzystwie roślin o podobnych wymaganiach odnośnie zacienienia oraz wilgotności podłoża. Jarzmianka szybko i samoistnie się rozmraża, przez co należy zadbać o to, by nie wypierała innych gatunków roślin ogrodowych.

 

Sadzenie

Jarzmiankę należy sadzić w miesiącach wiosennych - najlepiej na przełomie marca i kwietnia. Gleba powinna być wcześniej użyźniona poprzez zastosowanie kompostu lub obornika. Roślinę wysadzać można zarówno z nasion, jak i z sadzonek.

Jarzmianka większa to roślina o stosunkowo niskich wymaganiach oraz wyjątkowo łatwa w uprawie. Dodatkowo jej odporność na czynniki atmosferyczne i zanieczyszczenia sprawia, że mogą być uprawianie w niemal każdym ogrodzie, który charakteryzuje się dosyć żyzną glebą.

pixel