Rudbekia

( ilość produktów: 2 )

 

rudbekia odmian sadzenie uprawa pielęgnacja

Rudbekie to kwiaty lata, jak zwykło się o nich mawiać. Ze względu na intensywny kolor swych płatków kwiatów, które silnie kontrastują z zawsze ciemnym, niemal czarnym środkiem, wnoszą do ogrodu ogromną ilość energii i radości. Kwiaty ogrodowe są długotrwałymi roślinami, które nie tylko dekorują ogród przez całe lato, ale też potrafią rosnąć w jednym miejscu przez kilka sezonów. Z wyglądu bardzo mocno przypominają jeżówki, dlatego też oba kwiaty są ze sobą mylone. Choć posiadają zbieżności w wyglądzie i wymaganiach pielęgnacyjnych, są to jednak różne odmiany rośliny. Rudbekia rozsiewa w każdym ogrodzie ogromny urok, który da się wykorzystywać na wiele sposobów.

Pełne słońca kwiaty rudbekii

Rudbekia pochodzi z Ameryki Północnej, choć z uwagi na ogromną jej popularność w Europie wielu sądzi, że są to jej rodzime tereny. Swe szczególne imię kwiat zawdzięcza Karolowi Linneuszowi, który nadał je na cześć swego profesora Olafa Rudbecka. Różne są powody hodowania bylin w ogrodzie. Jedni uprawiają je ze względu na piękno kwiatów, które wypełnia ogród od lipca do października, inni z uwagi na piękny zapach roślin, niektórzy z przeznaczeniem do domowych wazonów, ponieważ idealnie nadają się na kwiat cięty. Rudbekie można podzielić na odmiany niskie, urastające do 50 cm i wysokie, które przekraczają nawet 150 cm.

Kwiaty ogrodowe charakteryzują się wyprostowaną, sztywną łodygą, która pomimo wysokiego wzrostu nie wymaga podpór. Ich liście posiadają jajowo-lancetowaty kształt, są przy tym najczęściej ciemnozielone i obrastają łodygi naprzemianlegle. Kwiaty rudbekii nie są wymyślne czy nietypowe, jednak odznaczają się wyrazistą i nieskomplikowaną urodą. Posiadają formę koszyczka o wąskich, języczkowych płatkach, które spotkać można w jaskrawych, czasem dwukolorowych odcieniach. Paleta barw, które pokrywają kwiaty rudbekii, nie jest szczególnie zróżnicowana. Najczęściej spotykanym kolorem kwiatów bylin jest żółty, jednak na efektowność wpływa fakt, że bardzo często płatki są dwubarwne. Drugim kolorem, który okrywa płatki u nasady, jest brązowy, czerwony lub rdzawy. Środek kwiatów rudbekii silnie kontrastuje z barwą jaskrawych płatków, posiadając rude, brązowe, purpurowe, a najczęściej niemal czarne ubarwienie. Tak pięknymi, promiennymi kwiatami można z powodzeniem dekorować każdy ogród, który dzięki nim wypełnia słoneczny blask i cudny aromat.

Rudbekia również w domu

Rudbekia idealnie uzupełnia każdy ogród, wnosząc w niego nutę radości i promiennego, pachnącego lata. Jest niesamowicie popularną roślina ogrodową, której czar i woń można przenieść do mieszkania, a pielęgnacja nie należy do skomplikowanych i wymagających.

Uprawa i pielęgnacja

Rudbekie jest ciepłolubną rośliną, dlatego należy zapewnić jej dobrze nasłonecznione stanowisko. Jest całkowicie niewymagająca w kwestii rodzaju gleby, choć najlepiej rośnie na ziemi żyznej. Bylinie należy też zapewnić stałą wilgotność, gdyż źle znosi przesuszenie terenu. Z tego też powodu należy latem podlewać je bardziej obficie. Wiosną można zasilić rudbekie nawozem wieloskładnikowym i czynność powtarzać kilkakrotnie, aż do nadejścia lata. Rośliny są w pełni mrozoodporne, dlatego nie potrzebują okryć na zimę.

Zaufane Opinie IdoSell
4.81 / 5.00 203 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-16
Rośliny przyszły w bardzo dobrym stanie. Świetnie opakowane.
2024-06-05
szybko i bardzo sprawnie, dobra komunikacja
pixel