Języczka

( ilość produktów: 1 )

Języczka uprawa odmiany bylina purpurowa syberyjska hessego

Języczka to bylina, która należy do rodziny astrowatych. Szacuje się, że do tego rodzaju należy nawet 150 gatunków języczki, z czego zdecydowana większość wywodzi się z terenów Azji Wschodniej oraz Północnej, zdecydowanie mniej zaś z Europy.

 

Najpopularniejsze odmiany Języczki

  •  Języczka syberyjska - jedyny gatunek języczki, który naturalnie występuje na terenach Polski, jednak jego stan określany jest jako krytycznie zagrożony. Występuje również w Azji oraz w Europie wschodniej. Łodygi języczki syberyjskiej są pozbawione włosków, czerwonawe lub brunatne, a dorastać mogą do 150cm. Tworzą one dosyć gęste kępy. Posiada ząbkowane, sercowate liście. Kwiaty są żółte, występują w małych koszyczkach (nawet do 30 na jednej roślinie).
  •  Języczka pomarańczowa - jedna z najczęściej uprawianych języczek w Polsce. Również występuje w kępach, dorasta również do podobnej co języczka syberyjska wysokości. Kwiaty są jednak bardziej intensywne.
  •  Języczka dłoniasta - jeden z najwyższych gatunków języczki, jej wysokość może dochodzić do 180cm, zaś szerokość kępy nawet do 1m. Posiada bardzo duże, zaokrąglone liście, których średnica wynosi od 30 do 40cm. Podobnie jak inne odmiany języczki, kwiaty przybierają odcienie intensywnej żółci lub pomarańczu.
  •  Języczka japońska - bylina, która w środowisku naturalnym występuje w dalekiej Azji: w Japonii, Korei i wschodniej części Rosji. Dorasta do 150cm wysokości. Kwiaty przypominają kwiaty języczki dłoniastej, długie, wąskie płatki mają podobny żółto-pomarańczowy odcień.
  •  Języczka Hessego - najwyższa przedstawicielka popularnych gatunków języczek, dorasta do 2m wysokości. Duże liście w kształcie serc mogą mieć osiągać ok. 30cm średnicy. Posiada wydłużone kwiatostany, w których występują kwiaty o intensywnym, pomarańczowo-żółtym kolorze.

 

Uprawa i pielęgnacja

Języczki preferują stanowiska w połowie zacienione i dosyć wilgotne. Wystawienie ich na długotrwałe działanie słońca może szybko doprowadzić do uschnięcia rośliny. Najlepiej rośnie na glebach bardzo żyznych, gliniastych, ciężkich. Wymagane jest częste podlewanie w celu zapewnienia odpowiedniej wilgoci gleby.
Języczki to rośliny o stosunkowo dużej odporności na mróz: nie jest więc konieczne ich zabezpieczanie podczas miesięcy zimowych. Nadają się do sadzenia także w miejscach, które są stosunkowo wietrzne.

 

Zastosowanie

Języczki wspaniale sprawdzają się do obsadzania zbiorników wodnych: stawów, oczek wodnych, jeziorek. Są to rośliny, które preferują bardzo wilgotne podłoże, na którym najlepiej się rozwijają. Możemy je umiejscowić również w zacienionych miejscach w ogrodzie: najlepiej w towarzystwie drzew lub w pobliżu kamiennych murów, które zapewnią ochronę przed słońcem i nadmiernym odparowywaniem wody z podłoża.

 

Sadzenie

Języczki należy wysadzać przez podział wczesną wiosną bezpośrednio do gleby lub wykorzystując nasiona - w tym przypadku należy jednak wysiewać je w szklarni. Dla większości gatunków optymalnym terenem dla jednej rośliny jest kwadrat o boku od 40 do 50 centymetrów, jednak należy pamiętać, że niektóre gatunki mogą osiągać nawet metr średnicy.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 175 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Zamówienie dotarło bardzo szybko, profesjonalnie zapakowane
2024-05-20
Zamówienie zgodne z opisem i kolorem. Piękne i spore sadzonki, mogłoby być jedynie trochę taniej.
pixel