Drżączka

( ilość produktów: 1 )

Drżączka należy do gatunku traw ozdobnych, jest zjawiskowa, niecodzienna i wyjątkowo przyciąga uwagę gości i przechodniów. Jej ogromnym atutem jest łatwość uprawy i małe wymagania. Jest trawą średniej wielkości, dorasta do około pół metra wysokości i tworzy niewielkie kępy o licznych, wąskich, szarozielonych listkach. Najbardziej atrakcyjne są wytwarzane przez roślinę luźne, zwisające kwiatostany, składające się z kłosków, które wyglądem przypominają spłaszczone szyszki z plewkami o łuskowatym wzorze. Listki, a raczej małe szyszki zazwyczaj są zielone, czasem słomkowe. Dojrzałe listki przebarwiają się u podstawy na ładny, nasycony, fioletowy, lub czerwony kolor. W trakcie kwitnienia, czyli na przełomie maja i czerwca, pomiędzy plewkami pojawiają się niepozorne, mikroskopijne kwiatki.

Drżączka - odmiany

Drżączka na świecie występuje w kilkunastu gatunkach, najbardziej popularnymi odmianami są:
- drżączka mniejsza:
Naturalnie występująca w Polsce popularna trawa ozdobna.
- drżączka średnia (Briza media):
Roślina rodzima, występująca również na polanach i łąkach. Dorasta do około pół metra wysokości. Jej listki mają sercowaty kształt. Jest typową byliną, ale nie jest długowieczna.
- drżączka wielka (Briza maxima):
Naturalnie występuje w południowych obszarach Europy i Afryki północnej. Wysokością podobna do odmiany średniej, jednakże posiada dużo bardziej okazałe kłoski, które dorastają nawet do półtora centymetra. Jest rośliną jednoroczną.

Wymagania, uprawa i pielęgnacja

Zarówno drżączka średnia jak i wielka mają jednakowe preferencje co do stanowiska, musi być słoneczne, ewentualnie lekko zacienione. Lubią żyzną, próchniczną glebę o dobrej przepuszczalności i lekko kwaśnym pH. Całkiem dobrze znoszą suszę, jeżeli jednak zależy nam na okazałych kwiatostanach, warto ją czasem podlać. Jeżeli chodzi o pielęgnację, średnia odmiana wymaga przycinania na wiosnę. Poza tym, rośliny nie wymagają specjalnych zabiegów. Dodatkowo są wyjątkowo odporne na choroby i pasożyty.

Zastosowanie i sadzenie

Drżączkę średnią z powodzeniem można wysiewać wprost do gruntu w okresie od końca kwietnia do połowy maja. Większa odmiana jest ciepłolubna, z tego powodu warto zaczekać z wysiewem, aż temperatura na zewnątrz wzrośnie do 13 stopni Celsjusza. Ze względu na jej delikatną strukturę, należy sadzić ją gęsto, po kilka nasion do każdego dołka. Jeżeli chcemy stworzyć okazałą kępę, dołki należy rozmieścić na planie spirali. W ogrodzie bylina będzie doskonałym dodatkiem do naturalistycznych nasadzeń. Warto jednak dobrze przemyśleć jej umiejscowienie, najlepsze będzie zasadzenie drżączki na bliskim planie, by inne kolorowe kwiaty były dla niej tłem.

Ciekawostki

- Nazwa nadana drżączce nie jest przypadkowa, pochodzi bowiem od kłosków, które są bardzo lekkie i przy każdym podmuchu wiatru delikatnie drżą. Dźwięk, który towarzyszy drżeniu to charakterystyczny suchy grzechot i jest bardzo relaksujący.
- Zasuszone pędy z plewkami mogą stanowić przepiękny dodatek do bukietów.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 180 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Zamówienie dotarło bardzo szybko, profesjonalnie zapakowane
2024-05-21
Wszystko dobrze, profesjonalna obsluga
pixel