Różeniec

( ilość produktów: 1 )

różeniec zastosowanie wymagania sadzenie uprawa odmiany

Różeniec – rodzaj roślin należący do rodziny gruboszowatych. Obejmuje około 90 gatunków występujących w górach i w strefie arktycznej półkuli północnej (Europa, Azja). Z flory polskiej zaliczany jest do niego tylko różeniec górski (Rhodiola rosea), w nowszych ujęciach systematycznych klasyfikowany jako Sedum roseum. Byliny z grubym lub cienkim kłączem, z którego wierzchołka wystającego nieco nad powierzchnią ziemi co wiosnę wyrasta jeden lub wiele nowych, nierozgałęzionych pędów naziemnych. Na szczycie kłącza łuskowate, rzadziej z normalną blaszką liściową. Liście na pędach kwiatostanowych pojedyncze i mięsiste, zwykle skrętoległe, rzadziej naprzeciwległe i okółkowe. Zebrane w szczytowe kwiatostany złożone, zwykle baldachokształtne wierzchotki, rzadko jednokwiatowe. Kwiaty zwykle obupłciowe, rzadko rozdzielnopłciowe. Kielich zwykle cztero- lub pięciodziałkowy, rzadziej trzy- lub sześciodziałkowy. Płatków tyle, co działek. Pręciki w dwóch okółkach i zwykle w liczbie dwa razy większej od liczby płatków. Zalążnia górna utworzona z owocolistków w liczbie równej płatkom.

Różeniec - odmiany 

W Polsce jedyną występującą odmianą różeńca jest różeniec górski. Inna nazwa to złoty korzeń . Jego naturalnym środowiskiem są skaliste, ubogie w próchnicę zbocza górskich stoków, dlatego jest to roślina wyjątkowo odporna na suszę i silne mrozy, a więc idealna do ogrodów skalnych pod względem wymagań, jak i formy. Tworzy gęstą kępę z regularnie wyrastającymi pędami o mięsistych liściach niebieskawej barwy. Na szczycie pędów pojawiają się późną wiosną piękne, żółte lub pomarańczowo-żółte kwiatostany. Walorem tego gatunku jest połączenie ciepłej barwy żółtych kwiatostanów z błękitem liści oraz regularna forma przypominająca bukiet róż – stąd pochodzi jej nazwa gatunkowa. Bardzo interesująca i ciekawa roślina skalna polecana zarówno amatorom, jak i kolekcjonerom. Osiąga do 30 cm wysokości. Spotykany jest na terenie parków narodowych w Sudetach, Tatrach i Bieszczadach. Jest znaną od lat rośliną leczniczą o niezwykłych właściwościach.

Uprawa

Wysokogórskie pochodzenie różeńca górskiego gwarantuje bardzo dużą odporność na ekstremalnie silne mrozy oraz letnie susze (głęboki system korzeniowy). Stanowisko do uprawy musi być jasne, najlepiej w pełni nasłonecznione, a gleba koniecznie przepuszczalna, nie musi być żyzna ani próchnicza. Najlepiej do uprawy wykorzystać mieszankę grysu lub keramzytu z piaskiem i dobrze rozłożonym kompostem.

Zastosowanie i sadzenie

Różeniec górski stosowany jest w lecznictwie, pomaga w leczeniu bólu, szkorbutu, hemoroidów. Jest ceniony za działanie pobudzające i przeciwzapalne. Surowcem leczniczym jest jego kłącze z korzeniami. Obecnie stosuje się wyłącznie ekstrakty z różeńca, które wykazują korzystne działanie w stanach zmęczenia i stresu, zwiększając koncentrację i percepcję. Jeśli chodzi o sadzenie, najlepszymi miejscami dla różeńca górskiego, gdzie ten dobrze się przyjmie i będzie wzrastał, są skalniaki, skarpy, alpinaria, murki skalne i kwietne oraz kolekcje roślin górskich.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 175 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-20
Szybka dostawa, rosliny jak zwykle doskonale zabezpieczone.
2024-05-17
Wszystko super, sprawnie i szybko. Piękne rośliny.
pixel