Miłka

( ilość produktów: 1 )

Miłka trawy sadzenie pielęgnacja wymagania

Miłka (Eragrostis) to rodzaj roślin jednorocznych i bylin należących do rodziny wiechlinowatych, obejmujący około 420 gatunków, których część występuje w stanie dzikim w Polsce – wyróżniamy przede wszystkim miłkę drobną (Eragrostis minor), grzebieniastą (Eragrostis pectinacea), meksykańską (Eragrostis mexicana), owłosioną (Eragrostis pilosa), wielołodygową (Eragrostis multicaulis), zieleniejącą (Eragrostis virescens) i wielką (Eragrostis cilianensis). Charakteryzuje się owłosionymi liśćmi, szczególnie w górnej ich części. Jest rośliną niewielką, osiąga maksymalnie 50 cm wysokości.

Miłka – odmiany

Popularnym gatunkiem jest miłka okazała (Eragrostis spectabilis) tworząca niezbyt gęste kępy szerokich, ostro zakończonych liści. W sierpniu pojawiają się na niej różowe kwiatostany sprawiające wrażenie lekkiego obłoku, pozostające na miejscu aż do zimy. W Polsce dostępna jest także Eragrostis elliottii (nie posiada polskiej nazwy gatunkowej). Jej odmiana „Wind Dancer” zwykle dorasta 60 cm wysokości (wraz z kwiatostanami – 80 cm), posiada sinoniebieskie liście i bogate wiechy kwiatów pojawiające się niezwykle wcześnie, bo już w lipcu.

Miłka – uprawa, wymagania, pielęgnacja

Miłki wymagają silnie słonecznego i ciepłego stanowiska. Preferują podłoża przepuszczalne, piaszczysto-żwirowe, nie są jednak szczególnie wymagające pod tym względem. Są wybitnie odporne na susze, nie imają się również niskim temperaturom otoczenia, jednakże w północno-zachodnim rejonie Polski warto okryć je na zimę. Raz na sezon, najdogodniej wczesną wiosną, warto zasilić je nawozem organicznym (miłka nie toleruje nawozów sztucznych) i nisko przyciąć ubiegłoroczne liście.

Miłka – sadzenie

Stanowisko pod uprawę miłki należy wcześniej starannie odchwaścić, przede wszystkim z perzu. Jest to spowodowane tym, że wyrywanie chwastów spomiędzy liści może być później bardzo trudne, a herbicydy niszczą również i naszą ozdobną trawę. Do gleby warto dodać kompostu, który zasili podłoże składnikami odżywczymi. Sadzonki traw w doniczkach możemy umieszczać w gruncie teoretycznie przez większą część roku, jednak najkorzystniejszym na tę czynność okresem jest wiosna – dzięki temu młode okazy mają większą szansę rozwinąć system korzeniowy i przygotować się na niekorzystną pogodę. Przed posadzeniem rośliny zanurzamy bryłę korzeniową w zbiorniku z wodą, co usunie pęcherze powietrza. Wykopujemy dołek co najmniej dwukrotnie większy od bryły, umieszczamy w nim sadzonkę, dociskamy ziemię (usuwając puste przestrzenie) i solidnie podlewamy.

Miłka – zastosowanie

Miłka najlepiej prezentuje się w nasadzeniach grupowych, zarówno jako kępa jednogatunkowa, jak i w otoczeniu innych roślin. Znajduje zastosowanie w ogrodach naturalistycznych na tle żwirów i kamieni. Dobrze wygląda w towarzystwie innych traw ozdobnych, bylin i niskich krzewów ozdobnych, takich jak pięciornik, tawuła japońska, jeżówka. Można ją z powodzeniem uprawiać w pojemniku na balkonie bądź tarasie. Bywa wykorzystywana jako roślina paszowa i zboże chlebowe (np. miłka abisyńska).

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 180 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-24
Przesyłka doszła szybko, była bardzo dobrze zabezpieczona, polecam
2024-05-21
Super zapakowane Super szybko jestem zadowolony rośliny zdrowe pozdrawiam obsługę 5/5
pixel