Świdośliwa

( ilość produktów: 2 )

świdośliwa

Świdośliwa jest w Polsce coraz częściej spotykanym gościem ogrodów i sadów. Drzewo owocowe posiada nie tylko zjawiskową prezencję, ale także zdrowe i pyszne owoce, które również stanowią element dekoracji rośliny. Świdośliwa o każdej porze roku jawi się w innej odsłonie – wiosną czaruje urzekającymi kwiatami, latem kusi słodkimi owocami, jesienią zaś przywdziewa na swe liście czerwień. Świdośliwa jest coraz bardziej pożądaną ozdobą przydomowych przestrzeni, do których wnosi niecodzienny wdzięk i czar.

Świdośliwa o ciekawych owocach

Świdośliwa pochodzi z terenów Kanady i najczęściej występuje pod postacią krzewu ozdobnego, rzadziej drzewa liściastego. Jest średniowysoka, uprawiana w polskim klimacie nie przekracza 5 metrów wysokości. Świdośliwa wyróżnia się na tle innych śliw, ponieważ jej owoce przypominają borówkę amerykańską. Drzewo owocowe zaczyna czarować swym urokiem już wczesną wiosną, kiedy to pojawiają się na nim jednocześnie kwiaty i liście. Liście są ciekawym elementem dekoracji roślin. Kształtem są eliptyczne i ostro zakończone na końcu. Ich brzegi są drobno piłkowane, młode posiadają brązowy kolor i biały meszek, jednak z czasem zmieniają swą barwę na szarozieloną. Jesienią natomiast mienią się piękną żółtko-czerwoną szatą. Niewątpliwymi walorami dekoracyjnymi wyróżniają się kwiaty świdośliwy. Są one niewielkie, ale zebrane w gęste grona. Swym kształtem przypominają gwiazdę i występują w białym, delikatnym kolorze. Owoce świdośliwy nie tylko świetnie smakują, ale też nietuzinkowo się prezentują. Żywo przywodzą na myśl borówkę amerykańską, są niewielkie, a ich kolor niebiesko-czarny. Zaczynają dojrzewać w lipcu, jednak dość długo utrzymują się na gałązkach. Wyróżniają się wybornym smakiem, posiadają też dużo więcej właściwości odżywczych niż borówka amerykańska. Poza tym owoce świdośliwy urokliwie wyglądają, kiedy wychylają się spomiędzy zielonych, później czerwonych liści. Posiadają bogactwo witamin, takich jak B, A i C, a także błonnik i liczne związku mineralne. Owoce krzewu ozdobnego można z powodzeniem jeść surowe, a także sporządzać z nich znakomite dżemy, galaretki i soki.

Urocza i pyszna świdośliwa

Świdośliwa dopiero zaczyna być doceniania przez polskich ogrodników. Warto znaleźć dla niej miejsce w ogrodzie czy sadzie, ponieważ nie tylko pięknie się prezentuje, ale także wyjątkowo dobrze smakuje, a jej uprawa nie jest wyzwaniem.

  • Uprawa i pielęgnacja

Nie jest niczym zaskakującym, że świdośliwa, podobnie jak większość roślin, potrzebuje słonecznego lub półcienistego stanowiska. Aby krzew ozdobny pięknie się rozwijał i wydawał dorodne owoce, należy zapewnić mu żyzną, próchniczą, piaszczysto-gliniastą glebę, której odczyn będzie lekko kwaśny, ewentualnie obojętny. Świdośliwa wymaga stałej wilgotności podłoża, ponieważ bardzo źle znosi susze. Drzewo owocowe bardzo szybko się rozrasta, dlatego nie należy sadzonek umieszczać zbyt blisko siebie. Świdośliwa jest w pełni mrozoodporna, jednak nie toleruje zanieczyszczeń powietrza, dlatego nie nadaje się do przestrzeni miejskich.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 175 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Zamówione rośliny przyszły w bardzo dobrej kondycji i bardzo szybko. Jestem zadowolona z zakupu.
2024-05-17
Wszystko super, sprawnie i szybko. Piękne rośliny.
pixel