Szafirek

( ilość produktów: 1 )

szafirek wymagania zastosowanie sadzenie pielęgnacja

„Nie powstrzymamy optymizmu młodych roślin, po ponurej zimie ma w sobie coś z cudu, można z radością przyglądać się dokonującej się co roku przemianie i temu, jak natura ukazuje różne części ogrodu z ich najlepszej strony. ” Jojo Moyes

Odmiany szafirka i jego charakterystyka

Szafirek to rodzaj rośliny o bardzo ciekawym, oryginalnym wyglądzie. Jego nietypowość polega na ukwieceniu, które nie ma kwiatów, ale za to łodyga jest pokryta niebieskimi kulkami z drobniutkim czarnym zakończeniem. Łodygi są grube, bez dodatkowych liści, tylko w kępie są również długie, wąskie jak trawa listki. Szafirek należy do roślin z gatunku szparagowatych. Odmiana ta występuje w kilkudziesięciu gatunkach, występuje ona na terenie kontynentu Europejskiego. Natomiast sadzonki tej rośliny występują w postaci cebulek, które należy zasadzić bezpośrednio w ziemi.
Odmiany, jakie występują to między innymi:
- szafirek miękkolistny,
- szafirek armeński,
- szafirek drobnokwiatowy,
- szafirek groniasty.

Zastosowanie, wymagania, pielęgnacja dotycząca szafirka

Szafirek to roślina wymagająca miejsca słonecznego, ciepłego i suchego. Doskonale wkomponuje się w stanowiska takie, jak skalniaki rabaty, wysadzany w kilku sadzonkach, może być sadzony w pojemnikach. Zobaczyć go można również w takich miejscach, jak przydomowe ogródki, miejsca przydomowe, które mają charakter dekoracyjny. Czas, w jakim ten kwiat kwitnie to zazwyczaj ciepłe 3 miesiące, czyli maj, czerwiec i lipiec. Jego kwiaty są ciemne niebieskie, są małe, ale za to gałązka jest wysadzana nimi obficie. Gleby, w jakich utrzyma się ta roślina to przede wszystkim próchnicze, żyzne, lekko wilgotne oraz piaszczysto- gliniaste.

Sadzenie, pielęgnacja

Roślina ta nie występuje w zarodku w postaci nasion, ale w postaci cebulek. Cebulki mają inne przeznaczenie do przechowywania warunki. Warunki te powinny być suche, ciepłe do ok. 18-20 stopni. Gdy przychodzi okres wysiewu, warto bylinę posadzić bezpośrednio w ziemi. Nie należy sadzić w kępach, a w odstępach po kilka centymetrów w rządkach lub, jak kto ma swoją wizję.

Uprawa szafirka w domu

Szafirek nie zajmuje dużo miejsca, łatwo się zadomowi na parapecie, w normalnej doniczce. Roślina niska, nierozrastająca się, ma delikatne ukwiecenie, wydzielająca ciekawy wiosenny zapach.
Kolor, szafiru, niebieski ma również swoje znaczenie w kamieniach ozdabiających biżuterię. Wykonuje się z niego kolczyki, bransoletki i wisiorki. Szafir stał się też inspiracją do napisania książki przez Norę Robertson. Jednak tu szafir był w pierścieniu przynoszącym pecha jego właścicielowi. Szafirek może również stać się ciekawą inspiracją dla wnętrza. Zasadzić go można w kuchni, gdzie to można tworzyć z nim eksperymenty kulinarne kuchni europejskiej. Na zakończenie wypada stwierdzić, że ta dekoracyjna roślina ma bogatą ofertę różnych odmian. Pięknie prezentuje swoje dzwonkowe kwiaty i jest łatwa w uprawie.

pixel