Jałowiec pospolity

( ilość produktów: 11 )

Jałowiec pospolity odmiany pielęgnacja zastosowanie

Jałowiec pospolity to wiecznie zielone drzewo iglaste. Jałowiec pospolity, znany również jako jałowiec syberyjski lub jałowiec karłowaty, jest na całym świecie najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem jałowca.

Jałowiec pospolity - Odmiany

Jest w rodzinie Cupressaceae (Cypress). Jałowiec pospolity to dwupienny, lekko trujący krzew lub niewielkie drzewo, które może mieć ponad 200 lat. Jego wzrost jest bardzo zróżnicowany: może to od pełzającego krzewu karłowatego, po drzewo o gęstej koronie w kształcie kolumny. Jałowca Pospolitego charakteryzuje powolny wzrost, rośnie 2-3 cm rocznie.
Najpopularniejsze odmiany kolumnowe jałowca pospolitego to 'Hibernica', 'Meyer', 'Suecica'. Rosną nieco wolniej niż żywotniki, a sadzi się je co 0, 4-0, 5 m. Najlepiej wybrać ją na ubogą, piaszczystą glebę. Natomiast jałowce pospolite płożące to między innymi 'Green Carpet’, 'Variegata' 'Repanda'. Ich wysokość to około 20-40 cm, za to szerokość, na którą się rozrastają to ok. 2-3 m. Może rosnąć na różnych typach podłoża, najlepiej przepuszczalnej, piaszczystej lub kamienistej i dość suchej.

Jałowiec pospolity - Sadzenie, wymagania, pielęgnacja 

Zwykłe jałowce nie mają centralnego pnia, a raczej rozprzestrzeniają się na rosnące w bok gałęzie. U podstawy zwykle osiągają one średnicę do 17 cm, z cienką, szarobrązową korą, która z wiekiem staje się krucha lub pęka. W zależności od tego, czy rośnie jako krzew, czy drzewo, jałowiec pospolity może rosnąć w dowolnym miejscu od 1 do 10 metrów w dojrzałości.
Liście są zielone, ale z czasem stają się sflaczałe. Są to sztywne, ostro zakończone, płaskie igły o długości od 0, 5 do 2 cm o stosunkowo szerokiej podstawie. Liście mają błyszczącą zieloną dolną powierzchnię i niebiesko-zieloną górną powierzchnię. Ze względu na jego gęstą osłonę kłujących igieł zapewnia dobre miejsce gniazdowania dla ptaków, takich jak Drozd. Jego owoce są również pokarmem dla wielu gatunków ptaków.

Jałowiec Pospolity jest dwupienny, co oznacza, że roślina ma oddzielne kwiaty męskie i żeńskie. Kwiatostany żeńskie są żółtawo-zielone, męskie kwiaty są żółte. Młody owoc jest zielony, ale dojrzewa do niebieskiego. Jagody mają miękki, mączny, słodki i żywiczny miąższ. Kwitnie w okresie od maja do czerwca, a większość nasion dojrzewa jesienią, choć często mogą być zauważone przez cały rok.

Jałowce pospolite rosną w suchych lub wilgotnych lasach iglastych lub mieszanych, lasach liściastych, odsłoniętych skałach, suchych pastwiskach, polanach leśnych, a nawet na obrzeżach pól i dróg. Jest to najbardziej rozpowszechnione drzewo iglaste na świecie, może rosnąć w niezwykłym zakresie siedlisk. Nie tolerują cienia.

Jałowiec pospolity - Zastosowanie

Jagody można stosować na surowo lub gotować. Są one zwykle zbierane jesienią, kiedy są w pełni dojrzałe, a następnie suszone do późniejszego wykorzystania. Owoc jest często stosowany jako środek aromatyzujący i jest niezbędnym składnikiem dżinu. Jagody można również wykorzystać do herbaty. Herbatę wytwarza się przez gotowanie liści i łodyg. Jagody są znane jako leczniczy środek, a także jako przyprawa.

Zaufane Opinie IdoSell
4.81 / 5.00 220 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-19
Wszystko ok
2024-06-17
Szybka dostawa,solidnie spakowane i zabezpieczone.
pixel