Żurawina
Żurawina jest przede wszystkim znana pod postacią wytrawnego dżemu, będącego doskonałym dodatkiem do pieczonych mięs. Owoce rośliny są też istną skarbnicą witamin i choć przez swój cierpki smak nie nadają się do jedzenia na surowo, to w formie przetworzonej i zasuszonej stanowią częsty dodatek do różnego rodzaju potraw. Żurawina jest niewielką krzewinką, którą w porze owocowania gęsto obrastają niewielkie, czerwone jagody. Stanowią one piękny akcent dekoracyjny wśród zielonych liści, wcześniej usianych przed drobne, dzwoneczkowate kwiaty.
Kwiaty w kształcie żurawia - żurawina
Żurawina jest rodowitą mieszkanką wschodnich terenów Ameryki Północnej. To niewielka, płożąca się krzewinka, osiągająca 1,5 metra długości. Roślina swoją nazwę zawdzięcza wyglądowi jasnoróżowych kwiatów. Kiedy zakwitną, ich płatki osadzone są na podłużnej szypułce, a same odginają się do tyłu. Całość swym kształtem przypomina głowę żurawia, stąd też nazwa – żurawina. Wszyscy wspominają właściwości lecznicze i smakowe owoców krzewinki, zapominając o tym, że roślina stanowi niecodzienny akcent upiększający ogród. Żurawina posiada długie, płożące się pędy, z których wyrastają drobne, pionowe gałązki owocujące. Roślinę ściśle obrastają drobne, owalne i błyszczące listki. Ich niezaprzeczalnym atutem jest to, że są zimozielone, dzięki czemu krzewinka stanowi całoroczną ozdobę ogrodową. Ponadto o każdej porze roku malują się inną paletą barw. Początkowo intensywnie zielone, z czasem ciemnieją, by zimą nabrać brunatno-brązowego koloru. Żurawina wypuszcza pąki kwiatowe na przełomie kwietnia i maja, w czerwcu zaś przeobrażają się one w przypominające głowę żurawia kwiaty. Są bardzo drobne, a swą bladoróżową barwą atrakcyjnie kontrastują z liśćmi. Krzewinka rozpoczyna owocowanie jesienią. Wtedy to żurawina obradza w nieduże, czerwone jagody, które niesamowicie uzupełniają dekoracyjny pokrój całej rośliny. Wszystkim znane są lecznicze atrybuty krzewinki. Owoce żurawiny przede wszystkim oczyszczają organizm z toksyn. Skutecznie obniżają też ilość złego cholesterolu we krwi, mają też działanie antynowotworowe. Jagody nie nadają się do jedzenia na surowo, jednak po zasuszeniu stanowią zdrową i smaczną przekąskę. Z żurawiny wykonuje się przede wszystkim soki i wytrawne dżemy, które są genialnym dodatkiem do pieczonych mięs.
Czerwone perły żurawiny wśród oszałamiającej zieleni
Żurawina jest znaną i często uprawianą w przydomowych ogrodach rośliną. Na jej popularność składa się atrakcyjny wygląd i obfite owocowanie – z jednej krzewinki można uzyskać aż 3 kg owoców. Dodatkowo nie jest wymagająca i kłopotliwa w uprawie.
-
Uprawa i pielęgnacja
Jak większość roślin owocowych, żurawina wymaga słonecznego i ciepłego stanowiska. Niewielki półcień nie zaszkodzi jej rozwojowi, jednak zdecydowanie słabiej zaowocuje, a owoce nie dojrzeją w pełni. Istotny wpływ na rozrost rośliny ma gleba. Krzewinkę należy zasadzać w próchniczej, przepuszczalnej i kwaśnej ziemi, która dodatkowo zaprawiona jest torfem. Roślina wymaga też stałej wilgotności podłoża. Nawożenie żurawiny nie jest koniecznym zabiegiem, niemniej można się go podjąć w przypadku słabego owocowania. W tym celu należy wiosną zasilić ją niewielką dawką nawozu azotowego, jesienią natomiast nawozem potasowym. Ze względu na płytki system korzeniowy krzewinki, warto pokusić się o jej wyściółkowanie korą, co zabezpieczy roślinę. Żurawinę powinno się przycinać dopiero po kilku latach od zasadzenia. Wykonujemy je wiosną, usuwając zbyt wyrośnięte pędy. Zabieg należy powtórzyć jesienią, po zbiorach. Wtedy też powinno się pozbyć uszkodzonych pędów krzewinki, co pobudzi do wzrostu nowe i zapewni bujniejsze owocowanie w przyszłym roku.
