Kokornak

( ilość produktów: 1 )

Kokornak wielkolistny to mało popularna, ale ciekawa i dekoracyjna roślina o dużych sercowatych liściach.

Liście kokornaku są gładkie i świecące i mają około 30 cm długości. Jesienią przebarwiają się na kolor żółty, a następnie opadają. Posiada silnie rosnące cienkie, brązowe pędy, które osiągają nawet do 15 metrów długości. Okres kwitnienia przypada na maj i czerwiec. Wówczas pojawiają się purpurowo-brązowe, nakrapiana kwiaty, wyglądem przypominające fajkę. Są ciężko zauważalne, ponieważ zazwyczaj są schowane pod liśćmi. Oryginalne, małe kwiaty (około 2-10 cm) posiadają także swój charakterystyczny, mało przyjemny zapach. Kwiatostany zapylane są przez muchy, gdzie jesienią przekształcają się w owoce, przypominające żebrowane ogórki. Po dojrzeniu pęka, spada na ziemię i nasiona same się rozsypują. Niestety kokornak wielkolistny rzadko dojrzewa w polskich warunkach.

Kokornak odmiany

Jest to roślina, która samoistnie rośnie w ciepłych klimatach. W Polsce najpopularniejszy jest kokornak wielkolistny. Oprócz tej odmiany, można spotkać nie wiele gatunków. Jednym z nich jest kokornak mandżurski, który różni się jedynie tym, że liście są lekko owłosione. Kolejną rośliną jest kokornak owłosiony, gdzie owłosienie liści jest znacznie widoczne i mniej dekoracyjne. Dostępny jest także kokornak powojnikowy, który jest nie pnącą byliną. Osiąga do około 1, 5 wysokości i wywarza dużą ilość odrostów korzeniowych. Jeśli wymknie się z pod kontroli, często staje się uciążliwym chwastem.

Kokornak uprawa, przycinanie, nawożenie, rozmnażanie

Kokornak wielkolistny uprawa dobrze znosi warunki miejskie, jak i wiejskie. Lubi stanowiska słoneczne, jak i zacienione, osłonięte przed wiatrem. Kokornak lubi gleby przepuszczalne, żyzne, próchnicze lub piaszczysto-gliniaste, dość zasobne w składniki pokarmowe. W okresie suszy należy podlewać roślinę, w przeciwnym razie jest bardzo podatna na choroby, np. pędziorki. Kokornak jest drzewem długowiecznym i mrozoodpornym. Jednak młode rośliny należy odpowiednio zabezpieczyć. Podstawę pędów, korzenie należy obsypać ziemią około 25-30 cm, lub okryć grubszą warstwą liśćmi i igliwiem. Rozmnażać można na wiosnę z dostępnych nasion, ale również ze zdrewniałych pędów. Po posadzeniu przez 2 lata rośnie wolno. W tym czasie roślinę należy przycinać dwa razy: wiosną i jesienią, by była bujna i rozłożysta. W kolejnych latach przycinamy już rzadziej. Nawozić powinniśmy od początku wiosny do końca lata, najlepiej nawozami organicznymi lub wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi. Niedożywienie zauważymy po liściach, które na końcówkach zaczną żółknąć. Jest to roślina, która ze względu na swoje rozmiary potrzebuje dużo miejsca. Raczej nie będzie się sprawdzać w małych ogródkach, z niewielką przestrzenią.

Kokornak zastosowanie

Jest to roślina o dużym ciężarze, dlatego wymaga podpory. Idealnie sprawdza się sadzenie przy murach, altanach i ogrodzeniach. Często sadzona jest przy starych drzewach, pniach, co daje możliwość stworzenia pięknej korony. Zaletą jest duża odporność na zanieczyszczenia, dzięki czemu dobrze sprawdza się w miejskich parkach.

Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 93 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-16
Daje pięć, piękne sadzonki starannie zapakowane, sprawna dostawa, czytelne informacje dotyczące dostawy
2024-04-14
Szybko, sprawnie i zgodnie z opisem.Polecam
pixel