Baptysja
Baptysja pochodzi ze wschodnich stanów USA. Jej naukowa nazwa to baptisia australis i pochodzi od greckiego słowa „bapto”, czyli barwić oraz „australis”, czyli południe.
Należy do roślin długowiecznych o wzniesionym pokroju. Najczęściej osiąga wysokość do 1 metra. Posiada niebieskozielone, trójlistkowe i pierzaste liście a latem na pędach rosną grona niebieskich kwiatów (ok. 30 cm groniasty kwiatostan), a każdy z nich ma ok. 3 cm. Po czasie przekwitnięcia nasiona się zawiązują.
Baptysja odmiany
1. Baptisia a. var. abberans;
2. Baptisia a. var. australis (Baptysja błękitna, Baptysja południowa, Baptysja niebieska, Baptysja żółta);
3. Baptisia a. var. minor.
Pierwsza odmiana znajduje się na terenach skalistych, suchych oraz wapiennych glebach (np. w Karolinie Północnej i Tennessee), B. Australis rośnie na obszarach leżących na wschód od Missisipi a B. minor w rejonach lasów, strumieni i osiąga maksymalnie do 0, 5 m, jednak wzrasta równie mocno co jej podstawowy gatunek.
Baptysja uprawa, wymagania, sadzenie
Idealne warunki dla rozwoju tej rośliny to gleby suche, piaszczyste, kamienne, przepuszczalne i lekkie. Cechuję ją wysoka mrozoodporność. Roślina ta powinna być sadzona na terenach nasłonecznionych lub półcienistych (przy założeniu minimum 6 godzin dostępu do bezpośredniego słońca). Rozwija się bardzo długo z powodu palowego systemu korzeniowego, który wytwarza odrosty pozwalające bylinie się rozrastać (pojawiają się sztywno wzniesione, rozgałęzione i ulistnione łodygi). Może wymagać podparcia. Jeżeli chcemy ją przesadzić należy dokonywać bardzo głębokich wykopów by nie uszkodzić korzeni. Po tym zabiegu roślina bardzo długo będzie się przyjmować. Po zasadzeniu należy dbać o regularne nawadnianie, aby roślina dobrze się zakorzeniła. Kwiat posiada budowę motylkową, a owoce mają strąki, które w miarę dojrzewania przybierają barwę czerniejącą. Kiedy nasiona znajdujące się w strąku podrosną to grzechoczą. W czasie dojrzewania bylina traci swój pokrój i aby go przywrócić do stanu pierwotnego należy zlikwidować strąki (nie ma wtedy możliwości pozyskania nasion). W 2010 r. baptysja otrzymała miano rośliny roku ze względu na piękny odcień kwiatów (laurowo-niebieski, chabrowy), niewielkie wymagania (rośnie w każdych warunkach i jest bardzo wytrzymała) oraz łatwy sposób uprawy. Bardzo często określana jest mianem „dzikie indygo”, ponieważ z jej kwiatów pozyskiwano barwnik. Jest trudno dostępną rośliną.
Baptysja rozmnażanie, zastosowanie
Baptysja posiada brązowo-żółte nasiona o twardej skórce. Nasiona należy zasiać i umieścić w chłodnym miejscu (chłodziarce) na ok. 60 dni. Po wyjęciu w ciągu tygodnia roślina powinna zacząć rosnąc. Do gruntu należy je wysiać na jesień, a zakwitnie po minimum 3, 4 latach. Roślinę możemy rozmnożyć przez wierzchołkowe sadzonki. 30 cm pędy należy ściąć i zastosować ukorzeniacz, zabezpieczyć bylinę przed więdnięciem oraz umieścić na podłożu gdzie panuje wysoka temperatura. Po około 4 tygodniach roślina powinna się przyjąć a po 2 latach osiągnąć swoje największe rozmiary. Baptysja stosowana jest do soliterów oraz rabatów. Często strąki rośliny wykorzystywane były jako grzechotki ze względu na swój charakterystyczny odgłos lub do bukietów ozdobnych.