Proso rózgowate

( ilość produktów: 6 )

Proso rózgowate odmiany uprawa sadzenie cena

Proso rógowate to wyjątkowo efektowna ogrodowa trawa ozdobna, przepięknie komponując się z niższymi roślinami i odznaczającą się eteryczną mgiełką tworzoną przez kolorowe kwiatostany.

Należy do rodziny roślin wiechlinowatych, kwitnie w okresie lat i jest rośliną charakterystyczną dla prerii północnoamerykańskiej, gdzie rośnie wzdłuż dróg i pastwiskach. Ze względu na swój urok powszechnie uprawiana jest także w ogrodach. Proso rózgowate jest dość wysoką trawą ozdobną, rośliną wieloletnią, występującą w kępach osiągających wysokość od 1, 8 do ponad dwóch metrów. Główną zaletą tej rośliny jest kolorystyka liści w odcieniu purpury, przez co szczególnie ceniona jest przez projektantów ogrodów oraz jej zwarty, pionowy pokrój pozwalający tworzyć tak wyraziste tło dla innych roślin. Obfite kwitnienie prosa rózgowatego następuje w okresie od lipca do września. Kwiaty mają kolor jasno-różowo-czerwony i kształt fantazyjnych pióropuszy tworzących efektowną mgiełkę. Jesienią zmieniając barwę na słomkową i zdobią ogrody nawet w zimie, przysypane malowniczo śniegiem.

Proso rózgowate odmiany

Z podstawowego gatunku prosa rózgowatego wyselekcjonowano obecnie ponad 30 odmian, powstających intensywnie na obszarach europejskich, gdzie proso zostało przyjęte z prerii amerykańskiej. Odmiany różniące się pod względem koloru liści, wysokości i pokroje, często przewijające się w ogrodach, to m. in. proso rózgowate Nican, Sphinx, czy Red Cloud o barwach zróżnicowanej czerwienie. Pojawiają się także odmiany prosa wchodzące w odcienie niebieskiego, zielonego czy szarego, jak Prairie Sky, Heavy Metal, Dallas Blues, Cloud Nine czy wchodzący w odcienie fioletu – Cardinal.

 

Proso rózgowate uprawa, wymagania

To kolejna z traw ozdobnych odznaczająca się dużą wytrzymałością na zmienne warunki pogodowe i różne gleby. Rośnie zarówno na ziemi o odczynie kwaśnym, na glebach wapiennych, średnio żyznych, dobrze przepuszczalnych i na wilgotnym podłożu lub żwirze. Głównym wymaganiem co do stanowiska jest duża ilość światła słonecznego, które wpływa na efektowne przebarwianie się prosa rózgowatego. Poza tym – jest to roślina niemal bezobsługowa, o wyjątkowo szerokim zastosowaniu ogrodowym i pięknie zdobiąca także zimowy ogród, dzięki wytrzymałości liści utrzymujących na sobie efektowne śniegowe czapy.

Proso rózgowate zastosowanie

Proso rózgowate ze względu na swoje niewielkie wymagania sprawdzi się w różnych zestawieniach, zarówno jako soliter, jak i żywopłot stworzony przez kępy tej rośliny. Będzie efektownym tłem na rabatach bylinowych dla niższych, kwitnących roślin czy występując na nich jako akcent kolorystyczny. Nadaje się do dużych pojemników na balkon czy taras pod warunkiem ich dobrego doświetlenia, a także w ogrodach naturalistycznych, żwirowych czy skalnych.
Ciekawostką jest fakt, że proso rózgowate może stanowić paszę dla niektórych zwierząt hodowlanych oraz biopaliwo, będąc wykorzystywane jako surowiec do produkcji etanolu. Na niektórych glebach sadzi się je w celu zmniejszenia ich erozji i ocienienia.

Zaufane Opinie IdoSell
4.81 / 5.00 203 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-04
Wszystko zgodnie z opisem.
2024-06-03
Ok
pixel