Paproć

( ilość produktów: 9 )

 

paproć uprawa sadzenie pielęgnacja

Paprocie to ponadczasowe kwiaty, które jako jedne z pierwszych zdobiły naszą planetę. Ich obecny wygląd różni się od tego prehistorycznego, gdzie osiągały kolosalne rozmiary, współtworząc leśne krajobrazy. Aktualnie paprocie występują w tysiącach gatunków, które mienią się bogactwem kolorów i różnorodnością kształtów. Paproć to krzew owiany legendą, ponieważ według wierzeń raz do roku zakwita, a zerwany kwiat przynosi powodzenie u płci przeciwnej. Dzięki paprociom każdy ogród staje się miejscem tajemniczym i romantycznym.

Mityczne paprocie

Paprocie to znakomite rozwiązanie dla ogrodów, którym pragniesz nadać tajemniczego i nieco egzotycznego charakteru. Krzewy ozdobne są odpowiednie także do hodowli doniczkowej w domu. Paprocie liczą sobie miliardy lat, występując w milionach odmian. Obecnie ich wzrost nie jest tak monumentalny jak w prehistorii, okrojona została także ich różnorodność, choć wciąż obecne są w tysiącach gatunków. Według słowiańskich wierzeń paproć zakwita o północy raz w roku, a dokładnie w dzień przesilenia letniego, czyli w nocy z 21 na 22 czerwca. W tak zwaną noc Kupały należało wybrać się nago do lasu i szukać kwiatu paproci, który miał mieć złoty kolor i kwitnąć jedynie przez krótki czas. Zerwanie kwiatu paproci miało zapewnić powodzenie u płci przeciwnej bądź wywołać pożądanie u konkretnej osoby. Ze względu na zróżnicowanie odmian paproci, jest to grupa niejednorodna, w której można wyróżnić wspólne cechy dla wszystkich gatunków. Krzewy te zazwyczaj posiadają zielone, podzielone na blaszki liście. Paprocie, poza walorami estetycznymi, doskonale wpływają na samopoczucie, ponieważ ich głęboki, zielony kolor odpręża i relaksuje.

Egzotyczne paprocie do domu i ogrodu

Paprocie są niesamowicie popularnymi roślinami. Obecnie częściej zdobią domowe donice niż ogrody, niemniej wciąż doceniany jest ich uspokajający i okazały wygląd.

 

Pielęgnacja i uprawa:

 

  • Paproć w ogrodzie

Paproć jest rośliną bardzo łatwą w uprawie i niewymagającą. Ze względu na to, iż pochodzi aż z czasów prehistorii i dostosowała się do panującego wtedy klimatu, preferuje przede wszystkim cień i dużą wilgotność. Paprociom najbardziej odpowiada żyzna i próchnicza gleba. Powinna ona też zatrzymywać wodę, ponieważ dla tych roślin jest to podstawowy wymóg. Z tego też powodu warto po posadzeniu paproci obsypać ziemię korą i liśćmi, które z biegiem czasu zamienią się w próchnicę, a ponadto chronią jej płytki system korzeniowy. Same liście paproci zabezpieczają ją przed przemarzaniem i magazynują wodę.

  • Paproć w donicy

Uprawa paproci w domu jest bardzo prosta i nieangażująca. Chcąc hodować paprotkę w pomieszczeniu należy przede wszystkim pamiętać o tym, że potrzebuje ona stałej wilgotności i cienia. Dlatego najlepiej trzymać ją w pokoju, którego słońce zbytnio nie nagrzewa. Paprocie nie lubią także przeciągów, a optymalną dla nich temperaturą jest 20 stopni. Paprocie powinny mieć stale wilgotne podłoże, ale też nie może być zbyt mokre, by korzenie nie przegniły.

Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 100 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-18
Super
2024-04-16
Sadzonki duże i w bardzo dobrym stanie.Dziękuję za sadzonkę gratis.
pixel