Hortensja ogrodowa - odmiany, uprawa, cięcie 

( ilość produktów: 16 )

Hortensja ogrodowa to zarówno najbardziej wymagająca odmiana hortensji, a przy tym najbardziej pożądana. Spośród wszystkich jej odmian, hortensja ogrodowa jest tą najpiękniej się prezentującą i zachwycającą swoim oszałamiającym, dostojnym wyglądem. Ten krzew ozdobny odznacza się bujnym, kolistym kwiatostanem oraz lekko spiczastymi, ciemnozielonymi listkami, które dopełniają całości jej niepowtarzalnej estetyki. Hortensja ogrodowa występuje w wielu kolorach – od odcieni bieli, przez czerwienie i fiolety, po niesamowite tony błękitu.

Zmienne barwy hortensji ogrodowej

Jak zmienić kolor kwiatów hortensji?

Hortensja ogrodowa jest bardzo wymagająca, szczególnie względem gleby. Nie może być ona zbyt kwaśna, jej odczyn powinien wahać się w granicach 5,5 do 6,5 pH. Hortensja ogrodowa to niesamowity kwiat ogrodowy, ponieważ jej kolor zależny jest od kwasowości ziemi na której rośnie. Objawia się to w ten sposób, że barwa kwiatostanu hortensji ogrodowej będzie bardziej czerwona przy pH 5,5 i bardziej niebieska w przypadku 6,5 pH. Ten krzew ozdobny nie osiąga dużych wysokości, zazwyczaj nie przekracza 150 cm. Nie przeszkadza to jednak w okazałości hortensji ogrodowych, uznawanych za jedne z najpiękniejszych kwiatów ogrodowych. Te niedające się przecenić krzewy ozdobne cenią sobie półcień, dlatego warto sadzić je w pobliżu drzew, na tle których hortensje ogrodowe prezentują się niezwykle atrakcyjnie, jeszcze bardziej uwydatniając swoją niepowtarzalną dekoracyjność. Wczesną wiosną warto posadzić hortensje ogrodowe, by mogły pięknie zakwitnąć latem.

Hortensja ogrodowa kwitnie na pędach zeszłorocznych, może dorastać do różnych wysokości w zależności od odmiany. Kwiaty hortensji ogrodowej mają charakterystyczny kształt kulisty. Kolor kwiatów hortensji może być różny, w zależności od pH gleby. Kwitnie od czerwca do września na różowo, niebiesko, fioletowo lub biało. Pąki kwiatowe hortensji ogrodowej są ozdobą same w sobie. Kwitnący krzew hortensji ogrodowej pięknie zdobi ogród, razem w kompozycji z innymi roślinami. Hortensja ogrodowa jest wyjątkowo dekoracyjna i efektowna. Polecam nawożenie hortensji specjalnym nawozem dostosowanym do ich potrzeb. Pielęgnacja hortensji wymaga regularnego podlewania i dbałości o glebę, w której rosną. W przymrozek warto zabezpieczyć hortensje ogrodowe przed szkodliwym działaniem niskich temperatur.

Polecane odmiany hortensji ogrodowej

Oto kilka popularnych odmian hortensji ogrodowej (Hydrangea macrophylla), które cieszą się uznaniem wśród ogrodników:

 1. Hortensja Endless Summer (Hortensja wiecznie kwitnąca) - zdolność kwitnienia na pędach zarówno ubiegłorocznych, jak i tegorocznych, przedłużając okres kwitnienia.
 2. Hortensja Nikko Blue - klasyczna odmiana o intensywnie niebieskich kwiatostanach, znana ze swojego efektownego wyglądu.
 3. Hortensja Blushing Bride - posiada delikatne, białe kwiaty, które zmieniają kolor na różowy w miarę dojrzewania.
 4. Hortensja Forever Pink - odmiana cechująca się trwałymi, różowymi kwiatami.
 5. Hortensja Twist-n-Shout - charakteryzuje się zwijającymi się pędami i delikatnymi, różowymi kwiatami.
 6. Hortensja Cityline Series - obejmuje różne odmiany, takie jak 'Paris', 'Berlin' czy 'Vienna', oferujące różnorodność kolorów i form.
 7. Hortensja Blue Wave - odmiana o intensywnie niebieskich kwiatostanach.
 8. Hortensja Penny Mac - klasyczna odmiana o dużych, kulistych kwiatach w odcieniach różu i niebieskiego.
 9. Hortensja Snowball (Hortensja kulista) - charakteryzuje się kulistymi kwiatostanami, tworząc efektowne kompozycje.
 10. Hortensja Bailmer (Hortensja Magical® Series) - odmiana, która zmienia kolor kwiatów w zależności od pH gleby, przechodząc od różu do niebieskiego.

Odmiany te różnią się kształtem kwiatostanów, kolorem kwiatów, a także wielkością i kształtem rośliny, co pozwala ogrodnikom dostosować swoje kompozycje ogrodowe do indywidualnych preferencji estetycznych.

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla)

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) to roślina charakteryzująca się obecnością dwóch rodzajów kwiatów na jednym krzewie: drobnych kwiatów płonnych, które nadają jej efektowne kolorowe korony, oraz drobnych kwiatów płodnych, odpowiedzialnych za proces rozrodu. To wyjątkowe połączenie kwiatów nadaje hortensji niezwykły urok w ogrodzie. Zbyt zasadowy odczyn gleby może negatywnie wpływać na wzrost i barwienie kwiatów hortensji ogrodowej (Hydrangea macrophylla), ponieważ preferuje ona lekko kwasową glebę. Aby utrzymać zdrową hortensję i wspomóc jej intensywne kwitnienie, zaleca się monitorowanie pH gleby i dostosowanie go do optymalnego zakresu dla tej rośliny. Sadzonki hortensji kwitną całe lato, sadzimy od strony wschodniej i południowej. Hortensje zakwitną w zależności od gatunku i warunków uprawy.

Dlaczego hortensja nie kwitnie?

Hortensja nie zakwitła, mogą być różne czynniki takie jak niewłaściwe warunki siedliskowe, nieprawidłowe cięcie hortensji, ekstremalne warunki pogodowe lub niewłaściwa pielęgnacja. Uprawa hortensji ogrodowej nie jest trudna, zimą żeby nie przemarzła można podsypać torf pod krzew i okryć kapturem ogrodowym. 

 1. Hortensja ogrodowa nie powinna być przycinana, ponieważ kwitnie na zeszłorocznych pędach.
 2. Kwiaty hortensji ogrodowej pojawiają się na zeszłorocznych pędach i tworzą piękne, pełne kule kwiatowe.
 3. Aby cieszyć się pięknym kwitnieniem hortensji ogrodowej, należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i nie przycinać jej zeszłorocznych pędów.

Rozmnażanie hortensji

Rozmnażanie hortensji odbywa się często poprzez sadzonki. Liście hortensji ogrodowej mogą być wykorzystane do rozmnażania nowych roślin. Istnieje wiele różnych gatunków hortensji, z których każdy można rozmnażać na różne sposoby.

Hortensje ogrodowe (Hydrangea macrophylla) można rozmnażać na kilka różnych sposobów, w tym poprzez sadzonki, podział krzewu i przez nasiona. Oto kilka metod rozmnażania hortensji ogrodowej:

 1. Sadzonki Pędów:

  • Wybierz zdrowe i silne pędy hortensji, o długości około 10-15 cm.
  • Usuń dolne liście, pozostawiając tylko kilka górnych.
  • Zanurz dolny koniec sadzonki w korzeniowym środku stymulującym.
  • Umieść sadzonki w wilgotnym podłożu, przykryj folią i umieść w ciepłym miejscu.
  • Po ukorzenieniu można je przesadzić na stałe miejsce.
 2. Podział Krzewu:

  • Najlepiej przeprowadzać wczesną wiosną, gdy roślina zaczyna wypuszczać nowe pędy.
  • Wykop lub wyjmij krzew z ziemi.
  • Delikatnie podziel bryłę korzeniową, starając się zachować zdrowe kawałki korzeni z pędami.
  • Posadź podziały w przygotowanych dołkach w nowym miejscu.
 3. Mnożenie przez Warstwowanie:

  • Wybierz zdrowy pęd, zginij go do ziemi i zakop w niej.
  • W miejscu, gdzie pęd dotyka ziemi, wydłub niewielkie zagłębienie.
  • Przykryj zagłębienie ziemią i umocuj go drewnianym kołkiem.
  • Po zauważeniu, że pęd ukorzenił się (co może zająć kilka miesięcy), odetnij go od matki i przesadź jako nową roślinę.

Niektóre odmiany hortensji mogą również mieć zdolność rozwijania korzeni przy kontaktach bezpośrednich z ziemią, co ułatwia rozmnażanie przez ukorzenianie pędów. Niezależnie od wybranej metody, kluczowym jest wybieranie zdrowych i silnych roślin do rozmnażania.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 178 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-24
super
2024-05-21
Super zapakowane Super szybko jestem zadowolony rośliny zdrowe pozdrawiam obsługę 5/5
pixel