Mikołajek

( ilość produktów: 2 )

mikołajek sadzenie uprawa wymagania

Mikołajki (Eryngium L.) to grupa roślin dwuletnich i bylin obejmująca ok. 230-250 gatunków występujących na różnych kontynentach z wyjątkiem równikowej i południowej Afryki należąca do rodziny selerowatych. Charakteryzuje się ozdobnymi, srebrzystymi liśćmi o metalicznym połysku, w zależności od gatunku kolczastymi bądź mieczowatymi. Ich kwiaty są miododajne, przyciągając do siebie różnorodność owadów, od pięknym motyli począwszy, poprzez trzmiele, aż po pszczoły.

Mikołajek – odmiany

Najatrakcyjniejszym gatunkiem jest mikołajek alpejski (Eryngium alpinum). Osiąga on 1 m wysokości i kwitnie latem (lipiec-sierpień) prezentując duże, owalne, wydłużone, kolczaste, srebrzysto-niebieskie kwiatostany. Odmiana „Blue Star” charakteryzuje się kwiatami niebieskostalowymi. W przeciwieństwie do niego mikołajek płaskolistny wykształca od czerwca do września dużą ilość małych, okrągłych, kolczastych główek. Znanymi odmianami tego gatunku są karłowata „Tiny Jackpot”, „Blaukappe” oraz „Jade Frost”. Wyróżniamy również mikołajka ametystowego i nadmorskiego.

Mikołajek – uprawa, wymagania, pielęgnacja

Gleba pod uprawę mikołajków nie jest zbyt wygórowana – wystarczy nawet słaba, uboga, piaszczysta, ale przepuszczalna. Rośliny te nie przepadają za nadmiarem wilgoci, która szkodzi im szczególnie zimą. Preferują stanowiska słoneczne i suche (gdzie najładniej się wybarwiają – szczególnie odmiany o niebieskich pędach). Mikołajki są mrozoodporne i nie imają się niekorzystnym warunkom pogodowym, a ponadto gatunek nadmorski doskonale radzi sobie z wysokim zasoleniem powietrza i podłoża.

Mikołajek – sadzenie

Sadząc mikołajki, należy pamiętać o bardzo istotnym szczególe – te rośliny bardzo nie lubią przesadzania. Dlatego stanowisko powinno być wybrane z rozmysłem. Zalecane jest, aby przeprowadzać sadzenie w okresie od kwietnia do września. Stanowisko pod uprawę mikołajka odchwaszczamy ręcznie bądź z pomocą herbicydu, a następnie wykopujemy dołek wystarczająco duży, aby pomieścić w nim roślinę i obsypać dookoła ziemią. Warto wzruszyć glebę na dnie i ścianach dołka. Bryłę korzeniową mikołajka namaczamy przed sadzeniem przez około 5-10 minut, usuwamy suche i uszkodzone fragmenty rośliny, pozbywając się tym samym potencjalnych ognisk chorobotwórczych, rozluźniamy bryłę rękoma, aby ją napowietrzyć, po czym umieszczamy ją w dołku i przysypujemy świeżą ziemią.

Mikołajek – zastosowanie

Mikołajki nadają się najbardziej do uspokajania kompozycji rabatowych o intensywnych, krzykliwych barwach. Dobrze prezentują się w zestawieniu z jeżówkami, rudbekiami, krwawnikami, dzielżanami, kłosowcami, perowskią, szałwią, firletką oraz ozdobnymi trawami o delikatnym, zwiewnym pokroju (np. ostnica cieniutka). Mniejsze odmiany rośliny sprawiają ogromne wrażenie w ogrodach skalnych oraz w pojemnikach. Niektóre również pięknie wyglądają sadzone pojedynczo, na tle ogrodzenia, trawnika lub ogródka żwirowego. Ich postać, delikatna i nieco surowa, doskonale odnajdzie się w miejscach wymagających minimalizmu i stonowanych barw. Kwiaty mikołajków zawierają niewiele wody, dlatego łatwo się suszą i można je wykorzystać do bukietów.

Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 102 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-18
Super
2024-04-16
Daje pięć, piękne sadzonki starannie zapakowane, sprawna dostawa, czytelne informacje dotyczące dostawy
pixel