Ciemiernik

( ilość produktów: 11 )

ciemiernik kwiaty ogrodowe

Ciemierniki to niesamowite kwiaty, wyróżniające się na tle innych roślin. Ich niezwykłość wynika z czasu kwitnienia, którym jest zima. Jak każdy wie, o tej porze roku przyroda odpoczywa w objęciach Morfeusza. Ciemierniki natomiast budzą się wtedy do życia. Potrafią zakwitnąć już w grudniu, przed świętami, z tego też powodu bardzo często określane są mianem Róż Bożego Narodzenia. Poza tym, że rośliny ukazują nam swe piękno o nietypowej porze roku, są też niezwykle atrakcyjnymi kwiatami, których płatki przywodzą na myśl pociągnięte przez malarski pędzel płótno. Ich barwa jest bowiem niezwykle ciekawa i niecodzienna dla innych kwiatów.

Ciemierniki - świąteczne, zimowe kwiaty

Ciemierniki to wyjątkowe rośliny, których ojczyzną jest Azja Mniejsza. Kwiaty występują w mnogości odmian, wyróżniając się spośród siebie odmienną prezentacją i kolorem zjawiskowych kwiatów. Poza tym, w zależności od odmiany mogą zakwitać wcześniej lub później, jednak zawsze jest to przyprószona śniegiem zima. Właśnie z uwagi na niespotykaną porę kwitnienia, ciemierniki stały się roślinami symbolizującymi święta, stąd też nadano im tytuł Róż Bożego Narodzenia. Kwiaty można także pielęgnować w domowym zaciszu, stąd też zaczęły powoli wypierać nierozerwalnie związaną ze świętami Gwiazdę Betlejemską, która to jest nierzadką dekoracją bożonarodzeniową. Ciemierniki są niewielkich rozmiarów roślinami, dorastającymi do około 80 cm wysokości. Byliny charakteryzują się gęstym pokrojem, a ich łodygi są szczelnie opatulone przez duże liście. Są one dość grube, skórzaste, ząbkowane na brzegach, w różnych odcieniach zieleni. Ciemierniki są niesamowitymi kwiatami nie tylko z uwagi na porę zakwitania, ale też niecodzienną barwę okazałych kwiatów. Składają się one ze zróżnicowanej liczby dużych lub mniejszych płatków, mieszczących się w przedziale od 5 – 15. Wewnątrz kwiatów znajdują się liczne pręciki. Kwiatostany ciemierników są doprawdy niesamowicie zjawiskowe. Ich barwa może przyjmować zróżnicowany odcień – niekiedy spotyka się je w bieli, innym razem w odcieniach różu i purpury, a nawet w czerni. Bez względu na kolor płatków kwiatów, ciemierniki niezmiennie posiadają środki w żółtym kolorze. Kwiaty ożywiają każdy ogród w którym rosną, kiedy to reszta roślin smacznie śpi, otulona ciszą zimy. Zjawiskowe ciemierniki prezentują się nad wyraz uroczo na tle białego, mroźnego puchu.

Niesamowite kolory ciemierników zimą

Co prawda ciemierniki niekiedy zakwitają w grudniu, przed świętami Bożego Narodzenia, jednak nie jest to wyłącznie uzależnione od odmiany, ale także od jesiennej temperatury. Im jest cieplej, tym rośliny szybciej zakwitną. Ciemierniki są coraz częstszym wyborem ogrodników, gdyż nie tylko uatrakcyjniają zimowe przestrzenie, ale także nie są wymagające w pielęgnacji.

Uprawa i pielęgnacja

Ciemierniki to typowo zimowe rośliny, wybierają cień zamiast, jak większość roślin, słońca. Dlatego takie zaciszne, osłonięte od wiatru i zacienione stanowisko należy im zapewnić. Idealną glebą dla roślin jest próchnicza, z dużą zawartością wapnia. Należy też pamiętać o częstym i regularnym podlewaniu ciemierników, gdyż nie lubią suszy. Kwiaty ogrodowe są długowiecznymi roślinami, dlatego w jednym miejscu mogą rosnąć bardzo długo. Nie powinno się ich za to przesadzać, gdyż można w ten sposób naruszyć bryłę korzeniową, co uszkodzi całą roślinę. Z tego też powodu nie należy spulchniać gleby wokół nich. Ciemierniki warto wspomóc nawozem wieloskładnikowym, aplikując go raz w roku wiosną. Przed zakwitnięciem, kiedy zaczną pojawiać się pierwsze pąki, należy usunąć stare, uschnięte liście i pędy, co wzmocni roślinę i pobudzi do rozwoju nowe pąki kwiatowe. Poza tym ciemierniki są w całości mrozoodporne, dzięki czemu możemy zimą bez ograniczeń cieszyć oczy ich niesamowitym wyglądem.

pixel