Ciemiernik - odmiany, uprawa, rozmnażanie, cena, sadzonki

( ilość produktów: 1 )

ciemiernik kwiaty ogrodowe

Ciemiernik ogrodowy - zimowa ozdoba ogrodu

Są to niesamowite kwiaty, wyróżniające się na tle innych roślin. Ich niezwykłość wynika z czasu kwitnienia, którym jest zima. Jak każdy wie, o tej porze roku przyroda odpoczywa w objęciach Morfeusza. Ciemierniki natomiast budzą się wtedy do życia. Potrafią zakwitnąć już w grudniu, przed świętami, z tego też powodu bardzo często określane są mianem Róż Bożego Narodzenia. Poza tym, że rośliny ukazują nam swe piękno o nietypowej porze roku, są też niezwykle atrakcyjnymi kwiatami, których płatki przywodzą na myśl pociągnięte przez malarski pędzel płótno. Ich barwa jest bowiem niezwykle ciekawa i niecodzienna dla innych kwiatów.

Ciemierniki - świąteczne, zimowe kwiaty

to wyjątkowe rośliny, których ojczyzną jest Azja Mniejsza. Kwiaty występują w mnogości odmian, wyróżniając się spośród siebie odmienną prezentacją i kolorem zjawiskowych kwiatów. Poza tym, w zależności od odmiany mogą zakwitać wcześniej lub później, jednak zawsze jest to przyprószona śniegiem zima. Właśnie z uwagi na niespotykaną porę kwitnienia, stały się roślinami symbolizującymi święta, stąd też nadano im tytuł Róż Bożego Narodzenia. Kwiaty można także pielęgnować w domowym zaciszu, stąd też zaczęły powoli wypierać nierozerwalnie związaną ze świętami Gwiazdę Betlejemską, która to jest nierzadką dekoracją bożonarodzeniową. Są niewielkich rozmiarów roślinami, dorastającymi do około 80 cm wysokości. Byliny charakteryzują się gęstym pokrojem, a ich łodygi są szczelnie opatulone przez duże liście. Są one dość grube, skórzaste, ząbkowane na brzegach, w różnych odcieniach zieleni. Ciemierniki są niesamowitymi kwiatami nie tylko z uwagi na porę zakwitania, ale też niecodzienną barwę okazałych kwiatów. Składają się one ze zróżnicowanej liczby dużych lub mniejszych płatków, mieszczących się w przedziale od 5 – 15. Wewnątrz kwiatów znajdują się liczne pręciki. Kwiatostany są doprawdy niesamowicie zjawiskowe. Ich barwa może przyjmować zróżnicowany odcień – niekiedy spotyka się je w bieli, innym razem w odcieniach różu i purpury, a nawet w czerni. Bez względu na kolor płatków kwiatów, ciemierniki niezmiennie posiadają środki w żółtym kolorze. Kwiaty ożywiają każdy ogród w którym rosną, kiedy to reszta roślin smacznie śpi, otulona ciszą zimy. Zjawiskowe prezentują się nad wyraz uroczo na tle białego, mroźnego puchu.

Niesamowite kolory ciemierników zimą

Co prawda ciemierniki niekiedy zakwitają w grudniu, przed świętami Bożego Narodzenia, jednak nie jest to wyłącznie uzależnione od odmiany, ale także od jesiennej temperatury. Im jest cieplej, tym rośliny szybciej zakwitną. Są coraz częstszym wyborem ogrodników, gdyż nie tylko uatrakcyjniają zimowe przestrzenie, ale także nie są wymagające w pielęgnacji.

Uprawa i pielęgnacja

To typowo zimowe rośliny, wybierają cień zamiast, jak większość roślin, słońca. Dlatego takie zaciszne, osłonięte od wiatru i zacienione stanowisko należy im zapewnić. Idealną glebą dla roślin jest próchnicza, z dużą zawartością wapnia. Należy też pamiętać o częstym i regularnym podlewaniu, gdyż nie lubią suszy. Kwiaty ogrodowe są długowiecznymi roślinami, dlatego w jednym miejscu mogą rosnąć bardzo długo. Nie powinno się ich za to przesadzać, gdyż można w ten sposób naruszyć bryłę korzeniową, co uszkodzi całą roślinę. Z tego też powodu nie należy spulchniać gleby wokół nich. Warto wspomóc nawozem wieloskładnikowym, aplikując go raz w roku wiosną. Przed zakwitnięciem, kiedy zaczną pojawiać się pierwsze pąki, należy usunąć stare, uschnięte liście i pędy, co wzmocni roślinę i pobudzi do rozwoju nowe pąki kwiatowe. Poza tym są w całości mrozoodporne, dzięki czemu możemy zimą bez ograniczeń cieszyć oczy ich niesamowitym wyglądem.

Ciemiernik - gatunki i odmiany ogrodowe

Ciemierniki (Helleborus) to grupa roślin, która obejmuje wiele odmian i gatunków. Poniżej przedstawiam kilka popularnych odmian ciemierników, które zdobyły uznanie wśród ogrodników:

  1. Ciemiernik Wschodni - odmiany tego gatunku charakteryzują się różnorodnymi kolorami kwiatów, w tym bielą, różem, purpurą i zielonym. Ciemiernik Royal Heritage to mieszanka wielu odmian o różnych barwach kwiatów.
  2. Ciemiernik Zachodni - jest to gatunek endemiczny dla zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Ciemiernik Western Red to odmiana o intensywnie czerwonych kwiatach.
  3. Ciemiernik niger - gatunek ten jest znany z białych kwiatów i kwitnie zimą. Ciemiernik HGC Josef Lemper to odmiana o dużych, pełnych kwiatach.
  4. Ciemiernik foetidus - charakteryzuje się zielonymi kwiatuszkami i ciemnozielonymi, palmowatymi liśćmi. Ciemiernik Wester Flisk to odmiana o intensywnie zielonych liściach.
  5. Ciemiernik x hybridus - jest to grupa hybrydowa, obejmująca wiele różnych odmian. Ciemiernik Pink Lady to odmiana o pięknych, różowych kwiatach.
  6. Ciemiernik argutifolius - ma liście ząbkowane i zielone kwiatuszki. Ciemiernik Silver Lace to odmiana o srebrzystych liściach.
  7. Ciemiernik x sternii - jest to krzyżówka między H. argutifolius a H. lividus. Ciemiernik Boughton Beauty to odmiana o różowych kwiatach i ciemnozielonych liściach.

Te odmiany ciemierników różnią się kolorami kwiatów, czasem kwitnienia, a także cechami liści. Wybór zależy od preferencji ogrodnika i warunków panujących w ogrodzie.

Są to piękne kwiaty koloru bordowego, białe lub lekko różowe, które można uprawiać w ogrodzie. Ciemierniki są mrozoodporne i łatwe w uprawie, a ich głęboki system korzeniowy sprawia, że są one idealne do sadzenia wokół pni drzew lub pod ich koronami. Preferują one stanowiska lekko ocienione. Kwiaty ciemierników pojawiają się jako pierwsze wczesną wiosną. Jednak należy pamiętać, że niektóre części ciemierników są trujące, dlatego należy uważać podczas uprawy i pielęgnacji tych roślin. Ciemiernika nie należy zbyt często przesadzać, preferuje miejsce stałe nie ma wysokich wymagań. 

Ciemiernik biały Helleborus niger

Ciemiernik biały to zimozielona roślina, którą warto posadzić w cienistym miejscu w ogrodzie. Można użyć do tego sadzonek lub karpy. Roślina ta ma żyzny glebę i najlepiej rośnie, gdy jest nawożona obornikiem.
Ciemiernik biały ma termin kwitnienia wczesną wiosną, kiedy to pojawiają się pierwsze kwiaty dzwonkowate. Kwiaty te są białe i bardzo ozdobne, co sprawia, że ciemiernik jest popularną rośliną rabatową.

 

Prace pielęgnacyjne w ogrodzie mogą obejmować różne czynności, takie jak nakładanie cienkiej warstwy gałązek świerkowych na grządki roślin ogrodowych, przycinanie innych bylin cieniolubnych czy uprawa ciemierników. Ważne jest regularne przycinanie roślin, aby zachować ich zdrowie i estetyczny wygląd. Nakładanie warstwy gałązek świerkowych na rabaty może pomóc w utrzymaniu wilgoci w glebie oraz ograniczeniu rozwoju chwastów. Uprawa ciemierników również wymaga regularnej pielęgnacji, w tym usuwania chwastów oraz przycinania uszkodzonych liści. Poprzez regularne prace pielęgnacyjne będziemy mogli cieszyć się pięknym i zdrowym ogrodem przez cały sezon.

Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 93 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-16
Daje pięć, piękne sadzonki starannie zapakowane, sprawna dostawa, czytelne informacje dotyczące dostawy
2024-04-12
bardzo ładne krzewy,szybka dostawa,ogólnie O.K.
pixel